D. Valys antradienį kreipėsi į Seimą prašydamas leisti patraukti „tvarkietį“ baudžiamojon atsakomybėn, leisti jį suimti ar kitaip suvaržyto jo laisvę.

Generalinis prokuroras pranešė, esą grupuotėje veikę „tvarkiečiai“ stambią sumą pinigų paėmė „partijos naudai“. R. A. Ručys atkerta jokio kyšio neėmęs.

D. Valys: grupuotė pinigų reikalavo partijai

Anot prokuroro, „tvarkiečiai“ kyšio prašė savo partijos naudai.

„Ikiteisminiame tyrime surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad Rimas Antanas Ručys, susitaręs ir veikdamas organizuotoje grupėje su Algimantu Juocevičiumi ir Ervinu Raistenskiu, pasinaudodami R. A. Ručio visuomenine padėtimi, pažintimis ir įtaka valstybės institucijai - Vidaus reikalų ministerijai (VRM) ir jos valstybės tarnautojams, taip pat A. Juocevičiaus ir E. Raistenskio tarnyba, įgaliojimais ir įtaka šiai valstybės institucijai, priėmė iš Rolando Skaisgirio didesnės nei 250 MGL vertės kyšį kito asmens - partijos „Tvarka ir teisingumas“ - naudai, pažadėjęs paveikti VRM ir jos tarnautojus, kad šie (...) neteisėtai veiktų R. Skaisgirio atstovaujamų asmenų - viešosios įstaigos „Pradas Media“ ir bendrovės „Antikos stilius“ - interesais“, - Seime sakė generalinis prokuroras.

Jo teigimu, minėta „tvarkiečių“ trijulė, veikdami grupėje, buvo pasiskirstę vaidmenimis - R. A. Ručys jai vadovavo ir koordinavo veiksmus, o A. Juocevičius ir E. Raistenskis vykdė nurodymus.

Prokurorų duomenimis, „tvarkiečių“ nurodymu už tiksliai nenustatyą, bet ne mažesnį kaip 250 MGL (32,5 tūkst. litų) kyšį daryta įtaka VRM tarnautojams, kad jie organizuodami viešuosius pirkimus diskriminuotų kitus dalyvius ir neteisėtai proteguotų R. Skaisgirio atstovaujamas įstaigas. Iš viso minimi keturi viešieji pirkimai.

Pasak Seimui pateiktos medžiagos, šis renginys buvo skirtas populiarinti partiją „Tvarka ir teisingumas“ bei jos pirmininką Rolandą Paksą.

Anot prokuroro, nuo praėjusių metų rugsėjo 2-osios iki gruodžio 5-osios „tvarkiečių“ būstinėje vyko pasitarimai, per kuriuos rengti „nusikalstamos veikos darymo planai“, paskirstytos užduotys ir nusikalstamu būdu gautos lėšos.

Teigiama, kad pernai rugsėjo 5 dieną TV prodiuseris susitarė su R. A. Ručiu tiesiogiai, taip per jį su A. Juocevičiumi ir E. Raistenskiu, kad jo proteguojamoms įmonėms laimėjus VRM skelbiamus viešuosius pirkimus, R. Skaisgirys dalį pelno, bet ne mažiau kaip 100 tūkst. litų, skirs organizuoti „tvarkiečiams“ reklamuoti skirtą renginį „Pirk dramblį“.

Pareigūnai turi duomenų, kad tuometinis vidaus reikalų ministro patarėjas E. Raistenskis pasinaudodamas padėtimi padarė dar nepaskelbtų viešųjų pirkimų užduočių kopijas ir perdavė jas R. Skaisgiriui. Tuometiniam vidaus reikalų ministrui „tvarkiečiui“ Dailiui Alfonsui Barakauskui nusprendus pirkimus suskaidyti, minėta trijulė ministrą nuo to atkalbėjo, nes kilo rizika R. Skaisgirio kompanijoms juos pralaimėti.

Be to, pareigūnai turi žinių, kad kai kurių viešųjų pirkimų sąlygos buvo specialiai pritaikytos R. Skaisgirio įmonėms.

Finansuodamas renginį „Pirk dramblį“ iš asmeninių lėšų, pareigūnų tvirtinimu, „R.Skaisgirys davė, o R.A.Ručys (...) nurodytą ne mažiau kaip 100 tūkst. litų vertės kyšį - (...) priėmė“. Šiuo atveju kyšiu laikomas pats Kauno zoologijos sodui skirtas labdaros renginys, nes jo metu, anot prokurorų, populiarinta partija ir jos lyderis.

„Tvarkietis“ R.A.Ručys: jokio kyšio neėmiau

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Rimantas Antanas Ručys tvirtina niekada neėmęs jokio kyšio, kaip teigia prokuratūra.

Rolandas Paksas, Rimas Antanas Ručys

„Aš jokio kyšio neėmiau, dar kartą kartoju - niekad neėmiau kyšio, to renginio neorganizavau, Rolandas Skaisgirys organizavo tą renginį. Dabar visi tą dramblį traktuoja kaip kažkokį kyšį“, - žurnalistams antradienį Seime sakė R. A. Ručys.

Generalinis prokuroras Darius Valys antradienį kreipėsi į Seimą su prašymu dėl kyšio ėmimo panaikinti parlamentaro R.A.Ručio neliečiamybę. Prokurorai įtaria, kad Seimo narys „tvarkietis“ R.A.Ručys veikė organizuotoje grupėje su Algimantu Juocevičiumi ir Ervinu Raistenskiu ir 2013 metų spalį iš prodiuserio Rolando Skaisgirio priėmė kyšį.

Iš R. A. Ručio atsakymų matyti, kad prokuroras įtarimų sukėlė R. Skaisgirio įmonių organizuotas paramos kampanija Kauno zoologijos sodui „Pirk dramblį“, kurios globėju buvo partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas.

„Pirk dramblį“ - to renginio neorganizavau, tik dalyvavau“, - sakė R. A. Ručys. Jis taip pat sakė nesuprantantis, kodėl prokuroras dėl jo neliečiamybės kreipėsi paskutinę sesijos dieną. „Aš net pats neįsivaizduoju, gal čia daugiau surišta politika, aišku, galėjo prokuroras ateiti prieš savaitę, o ne paskutinę dieną“, - kalbėjo „tvarkietis“.

„Kaip (Seimas - red.) nuspręs, taip bus. Eisim į teismus, aiškinsimės, dar kartą sakau, to dramblio neorganizavau, matyt, tie drambliai man vaidensis ilgai“, - pasisakymą baigė parlamentaras.

Panaikinti R. A. Ručio imunitetą prokuroras prašė tyrimo metu gavus duomenų apie jo galimai padarytas nusikalstamas veikas. Surinkti duomenys leidžia manyti, kad R. A. Ručys iš prodiuserio R. Skaisgirio priėmė didesnės nei 250 MGL (32,5 tūkst. litų) vertės kyšį pažadėjęs paveikti valstybės instituciją ir jos valstybės tarnautojus, taip pat, veikdamas bendrininkų grupėje, sukurstė ir organizavo apgaulingą įmonių buhalterinės apskaitos tvarkymą.

Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas ar kitaip suvaržoma jo laisvė. Dėl Seimo nario laisvės suvaržymo gali kreiptis tik šalies generalinis prokuroras.

Spalio 21 dieną Generalinė prokuratūra pranešė su Specialiųjų tyrimų tarnyba atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu stambiu mastu siekiant už atlygį daryti įtaką keletui praėjusiais metais Vidaus reikalų ministerijoje vykdytų viešųjų pirkimų. Iš viso buvo sulaikyti penki asmenys, įtariamiamųjų gyvenamosiose vietose ir darbovietėse, taip pat partijos „Tvarka ir teisingumas“ būstinėse atlikta keliolika kratų.

Tarp sulaikytųjų dviem paroms buvo ir žinomas televizijos prodiuseris R.Skaisgirys. Poėmis atliktas ir Seime, paimtas buvusio partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingojo sekretoriaus, dabartinio parlamentaro R.A.Ručio kompiuteris.

Tyrimui – beveik 3 mėnesiai

Seime jau įregistruotas laikinosios komisijos, spręsiančius dėl R. A. Ručio neliečiamybės, sudarymo projektas.

Čia pirmiausiai į akis krenta komisijos darbo terminas. Siūloma, kad ji dirbtų beveik tris mėnesius ir darbą baigtų tik po savivaldos rinkimų – iki kitų metų kovo 18 d.

Siūlomas komisijos pirmininkas – „darbietis“ Kęstutis Daukšys. Be jo, į komisiją deleguojami konservatoriai Arvydas Anušauskas ir Stasys Šedbaras, „darbietis“ Valentinas Bukauskas, „tvarkietis“ Kęstas Komskis, socdemai Eduardas Šablinskas ir Andrius Palionis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos parlamentaras Michalas Mackevičius, liberalė Dalia Kuodytė bei Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Linas Balsys.

Komisijos sudėtį Seimas patvirtino. Opozicija taip pat siūlė sutrumpinti jos darbo laiką iki sausio 14 d., tačiau šis siūlymas valdančiųjų balsais buvo atmestas. Taigi R. A. Ručio klausimą laikinoji komisija galės nagrinėti beveik tris mėnesius.