Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su JAV prezidentu Baracku Obama telefonu kalbėjo apie Baltijos regiono saugumo klausimus ir padėtį Ukrainoje. Pokalbyje dalyvavo ir kitų dviejų Baltijos valstybių vadovai - Latvijos Prezidentas Andris Bērziņš bei Estijos Prezidentas Toomas Hendrik Ilves.

Pasak Prezidentės, Ukrainoje susiklosčiusi situacija kelia grėsmę visos Europos saugumui ir stabilumui, todėl būtina ir toliau ieškoti būdų kuo greičiau sustabdyti konflikto eskalavimą. Baltijos valstybių ir JAV Prezidentai pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė niekada nepripažins Krymo aneksijos.

Keturių valstybių prezidentai pabrėžė, kad jeigu situacija Kryme toliau blogės, Rusijai bus pradėtos taikyti sankcijos.

Pasak D. Grybauskaitės, Rusijos veiksmai Ukrainoje pažeidžia tarptautinės teisės normas ir eilę tarptautinių susitarimų. Rusija privalo grąžinti savo kariuomenę į tarptautiniais susitarimais nustatytą bazių teritoriją ir liautis eskaluoti konfliktą bei skleisti dezinformaciją.

Prezidentė pabrėžė, kad siekiant Ukrainos ir Rusijos politinio dialogo ir taikaus krizės sprendimo, į Krymą turi būti įleisti tarptautinių stebėtojų misijų atstovai. Iki šiol į Krymą nebuvo įleista nė viena tarptautinė misija.

Pokalbio metu buvo aptartas ir tiesioginis JAV indėlis į didesnį Baltijos regiono saugumą. Kovo 6 d. į Lietuvą buvo atsiųsti 6 papildomi JAV naikintuvai „F-15", kuriais sustiprinta Baltijos šalių oro policijos misija. Sutarta, kad esant reikalui, Baltijos šalių saugumas bus stiprinamas dar labiau.

JAV Prezidentas Barackas Obama dar kartą pabrėžė, kad JAV prisiima tvirtus įsipareigojimus ginti Baltijos valstybes pagal Šiaurės Atlanto Aljanso sutarties 5 straipsnį.

Pagal Šiaurės Atlanto aljanso sutarties 5-ą straipsnį NATO priklausančios valstybės yra įsipareigojusios ginti viena kitą. Tai reiškia, kad ginkluotas vienos ar kelių NATO valstybių Europoje arba Šiaurės Amerikoje užpuolimas bus laikomas jų visų užpuolimu. Ši organizacija gali imtis priemonių tik tokiu atveju, jei jam pritaria visos valstybės – narės.