Pasak ministro, pirmadienio vakarą Briuselyje įvykusiame Šiaurės Atlanto Tarybos posėdyje "amerikiečiai dar kartą patikino, kad visi įsipareigojimai dėl priešraketinės gynybos pirmųjų trijų fazių įgyvendinimo vyks pagal numatytą planą".

J.Oleko teigimu, ketvirtoji JAV priešraketinės gynybos fazė, kurios nuspręsta atsisakyti, turėjo būti jau įgyvendintų trijų fazių modernizacija, skirta raketų, nukreiptų į Jungtines Valstijas ir skriejančių per Europą, perėmimui.

"Priešraketinės gynybos pirmųjų trijų fazių išdėstymas su raketomis gaudyklėmis ir lokatoriais tiek Rumunijoje, tiek Lenkijoje išlieka, ir Europa yra pakankamai stipriai apsaugota", - BNS antradienį sakė J.Olekas.

"NATO sutarė, kad visa NATO oro erdvė ir Lietuvos oro erdvė bus apsaugota nuo galimų raketinių atakų", - pridūrė ministras..

J.Oleko teigimu planus pakeitę amerikiečiai nusprendė, jog šiuo metu "prioritetą labiau teikia Šiaurės Korėjos grėsmei, daugiau dėmesio skiria apsigynimui Ramiojo vandenyno zonoje".

"Kai suaktyvėjo tokie pasirengiamieji veiksmai kaip branduoliniai testai, naujų raketų bandymai, sustiprėjo tam tikra retorika Šiaurės Korėjos, į tą reikia reaguoti ir, aš manau, kad tokia reakcija yra visiškai natūralus dalykas. Nesakyčiau, kad kas nors Europoje būtų labai vertinęs, kad tai kažkokia išdavystė ar panašūs dalykai", - teigė KAM vadovas.

Jo teigimu, JAV planų pasikeitimą galėjo lemti ir biudžeto apkarpymai.

"Aš negalėčiau paneigti, kad gynybos biudžeto apkarpymai Jungtinėse Valstijose neatsiliepė tokių sprendimų priėmimui arba prioritetų peržiūrėjimui ir išdėstymui kitaip laike", - pridūrė ministras.

Pareigūnų teigimu, Europai, taip pat Lietuvai, svarbiausia, kad JAV laikytųsi pažado įgyvendinti antrąją ir trečiąją fazes, kurios apima radarus ir raketas gaudykles Rumunijoje ir Lenkijoje. Šiuos etapus, kurie nukreipti apsisaugoti nuo Irano raketų, numatoma baigti iki 2018 metų. Juos įgyvendinus, priešraketiniu skėčiu būtų padengta visa NATO europinė teritorija.

Pirmoji fazė, kuri apima radarus Turkijoje ir laivus su raketų gaudytuvais Viduržemio jūroje, jau įgyvendinta.

Diplomatų teigimu, šokia tokia sumaištis Europoje kilo dėl to, kad informacija apie pasikeitusius JAV planus dėl ketvirtosios fazės į žiniasklaidą nutekėjo anksčiau, nei amerikiečiai apie tai pranešė sąjungininkams.

Rusija aktyviai priešinosi JAV planams dislokuoti raketas Rytų Europoje teigdama, kad tai gali kelti grėsmę jos strateginiam branduoliniam arsenalui. Tačiau Maskva jau pareiškė, kad pasikeitusių Vašingtono planų nelaiko nuolaida, o amerikiečiai patikino, kad jie sprendimą priėmė be konsultacijų su Rusija.