„Aksu sienoje rikiuojasi visa eilė lietuviškų viršūnių, o šiemet, kai organizavau ekspediciją, pamanėme, kad būtų prasminga toje sienoje visas kitas pavadinti lietuviškai“, - BNS sakė keliautojas, ekspedicijos „Tian Šanis 2012“ vadovas Algimantas Jucevičius.

Pasak jo, aukščiausiai - 5 kilometrų aukščio - viršūnei suteiktas Lietuvos-Kirgizijos vardas, o žemesniosios dvi, siekiančios apie 4,5 kilometro, pavadintos Neries bei A.Poškos vardais.

Anot keliautojo, ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvos-Kirgizijos viršūnės atsiradimo faktui, pabrėžiančiam šių šalių keliautojų, alpinistų ir kultūros žmonių daugelį metų puoselėjamus ryšius. Tikimasi, kad tai padės kreipiantis į Kirgizijos valstybines institucijas dėl šių ir kitų iki šiol oficialiai neįteisintų viršūnių vardų pripažinimo.

„Susirašinėjima su Kirgizijos Vyriausybe, kad jas oficialiai įteisintų - anksčiau būdavo, kad davei pavadinimą, jis atsiranda alpinistų žemėlapiuose, žinynuose, ir tuo pasibaigia, bet kadangi dabar kitos valstybės, turi būti Vyriausybės nutarimai, kad įteisintų. Siekiant tokių diplomatinių tikslų, aukščiausią viršūnę pavadinome Lietuva-Kirgizija“, - pasakojo A.Jucevičius.

„Kitame Aksu gale sienos yra Nemunas - pagalvojome, kad vieną būtų prasminga pavadinti Nerimi. Tai Lietuvos labai svarbūs vardai, žinomi ir kitose šalyse. Kadangi nuo dar vienos atšakos įsižiūrėjus tolumoje matyti Hindukušas, kur kažkada keliavo A.Poška, kurio kitąmet minėsime 110 metų gimimo metines, trečią viršūnę pavadinome A.Poškos vardu“, - kalbėjo jis.

Pasak jo, kitąmet rengiamasi vykti į Tadžikiją, kur yra lakūnų Stepono Dariaus, Stasio Girėno ir jų lėktuvo „Lituanica“ vardais pavadintos viršūnės. Kitąmet bus minimos jų skrydžio per Atlantą 80-osios metinės.

Aksu sienoje yra ir kitos lietuviškais vardais pavadintos viršūnės: „Žalgirio“, „Nemuno“, Lietuvos vardo tūkstantmečio.