Pasikartojančios moteriškos pavardės ir vardai – retesni, praneša LTV Naujienų tarnyba.

Esu Tomas Kavaliauskas. Turinčių tokį pat vardą ir pavardę kaip mano, anot Gyventojų registro tarnybos, Lietuvoje yra dar 58-i. Tačiau tai anaiptol ne dažniausias sutapimas. Neabejotinas lyderis – Jonas Kazlauskas. Tokių piliečių, turinčių tokį pat vardą ir pavardę – net 147-i.

„Dauguma lietuvių, buvę baudžiauninkai, pavardes gavo tik XVII amžiuje. Dažniausiai jos būdavo užrašomos renkant jaunus vyrus į kariuomenę, rekrūtuose. Tos pavardės būdavo slaviškos, nes raštininkai rašydavo slavų ar lenkų kalba. Štai kodėl populiariausia pavardė yra Kazlauskas, kilusi iš labai gražaus lietuviško žodžio „oželis“. Ji galbūt net atspindi kai kurias lietuviškas charakterio būdo savybes“, – teigė Edukologijos universiteto profesorius, etnologas Libertas Klimka.

Tarp pasikartojančių vardų ir pavardžių daugiau nei šimtą kartų dominuoja vyrai – Jankauskai, Petrauskai ir Kazlauskai. Tik vienuoliktoje pozicijoje – pirmasis moteriško vardo ir pavardės dažniausias sutapimas, ir tai yra Irena Jankauskienė. Antrąjį dešimtuką užbaigia Ona Kazlauskienė ir Janina Petrauskienė.

Na, jei jau pavardės nepasirinksi, tai vardą parinkti labai svarbu, pastebi tradicijų puoselėtojai, anot kurių, ne vienerius metus dominuoja ta pati tradicija: jei gimsta berniukas, tai vardas krikščioniškas, jei mergaitė – vardas pagoniškas ar tautiškas.

„Jei mišri šeima, tai ir vardus duoda įvairių tautybių, pavyzdžiui, Leo Liutauras, Ema Hiordees, Adrija Adrius. Vieni lietuviai pageidavo, kad suteiktume vardą Miyamoto. Tai šiaip taip atkalbėjome nuo tokio japoniško vardo“, – pasakojo Kauno civilinės metrikacijos biuro vedėjas Kęstutis Ignatavičius.

„Šiuo metu populiariausi vyriški vardai berniukams yra bibliniai – Nojus, Lukas, Tomas. Mergaičių – tautiniai, net mitologiniai vardai: Gabija, Žemyna, Austėja. Tai dievaitės, kurios globojo atskiras žmonių darbų sferas“, – sakė etnologas L. Klimka.

Ne veltui kiekvienas vardas turi tam tikrą reikšmę, dažnai – ir ilgą istoriją. Nuo senų laikų tikima, kad vardas, kurį tėvai parenka mažajam žmogiukui, turi įtakos jo asmenybei ir galbūt charakteriui.