"Gal Žiemelio (pataisų, siūlančių didinti pensijas iniciatorius Vidmantas Žiemelis - BNS) siūlymai ir verti dėmesio, nors abejoju, bet apsvarstysime viską pirmadienį", - Seimo etikos ir procedūrų komisijos posėdyje sakė premjeras.

Tačiau A.Kubilius skeptiškai įvertino siūlymus kitais metais vėl mokėti tokias pensijas, kokios buvo 2009 metais, privatiems pensijų fondams nepervedant 2 proc. "Sodros" įmokų, išpardavus nereikalingą valstybės turtą arba jį privatizavus.

Atsisakius 2 proc. "Sodros" įmokų pervedamų pensijų kaupimo fondams pensijų išmokoms būtų galima kitais metais skirti 350 mln. litų, pardavus bendrovių akcijas - apie 200 mln. litų, o nekilnojamąjį turtą - dar apie 300 mln. litų.

Papildomai apie 150 mln. litų pensijų padidinimo iniciatoriais siūlo gauti iki 20-30 proc. padidinus naftos ir dujų išteklių bazinius mokesčius už valstybės išžvalgytus telkinius.

A.Kubiliaus skaičiavimais, nuo kitų metų atstačius pensijas, biudžeto išlaidos padidėtų 600 mln. litų.

A.Kubilius ir socialinių reikalų ir darbo ministras Donatas Jankauskas yra prašę, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija įvertintų pataisų iniciatoriaus Krikščionių partijos frakcijos seniūno Vidmanto Žiemelio ir "darbietės" Loretos Graužinienės, kurios vadovaujamas Audito komitetas pateikė teigiamą išvadą dėl pataisų, elgesį.

Seimas ketvirtadienį įtraukė į darbotvarkę pataisų dėl pensijų didinimo svarstymą, tačiau klausimo nutarė imtis tik tada, kai Seimo etikos sargai pateiks išvadą, ar teisėtai šie pakeitimai svarstomi parlamente. Dėl pataisų balsuoti Seimas ketina iki pietų.

Opozicija siūlo nuo 2011-ųjų pradžios vėl padidinti pensijas - atstatyti jas į 2009 metų lygį.

Jei sprendimas būtų priimtas, nuo kitų metų pensijos vėl turėtų būti padidintos, nors to nenumato nei 2011 metų "Sodros", nei valstybės biudžetų projektai.

Seimas yra nepritaręs Socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymui atmesti šią V.Žiemelio pataisą, kuria siūloma sumažintas pensijas mokėti iki šių metų, o ne iki 2011-ųjų pabaigos, kaip numato įstatymas.
V.Žiemelio pataisas įpareigotas apsvarstyti ir Seimui išvadą pateikti Audito komitetas, irgi pritarė siūlymui nuo kitų metų sumažintas pensijas grąžinti į 2009 metų dydį.

2009 metų pabaigoje Seimas nusprendė, kad sumažintos pensijos ir kitos socialinės išmokos bus mokamos iki 2011-ųjų pabaigos.

Valdžia yra numačiusi po ekonominio sunkmečio grąžinti tik sumažintas senatvės ir netekto darbingumo pensijas.

Konstitucinis Teismas paskelbė, kad pagal Konstituciją negalima vieniems pensininkams pensijas sumažinti labiau nei kitiems. Be to, dirbantiems pensininkams pensijos negalėjo būti mažinamos daugiau nei nedirbantiems.
Didesnės nei 650 litų senatvės pensijos nuo šių metų pradžios sumažintos 1,5-70 procentų.