Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Edminas Bagdonas teigė, kad didžiausia problema yra ta, jog Baltarusija nėra pasirašiusi jokių susitarimų su ES.

Dėl to, anot ambasadoriaus, kiekvieno Baltarusijos piliečio atžvilgiu turi būti atliekama speciali procedūra - visos Šengeno valstybės turi sutikti, kad šiam piliečiui Šengeno viza būtų išduota. Ši procedūra užtrunka apie 10 dienų. Tokia viza Baltarusijos piliečiai gali naudotis visoje Šengeno zonoje.

"Ta procedūra tikrai yra sudėtinga Baltarusijos piliečiams (vizas - BNS) gauti, kadangi šiai dienai pati Baltarusija neturi jokių rašytinių susitarimų su pačia ES", - sakė E.Bagdonas.

Ji tikino, kad Lietuvos ambasados darbuotojai deda visas pastangas, kad Baltarusijos piliečiai kuo greičiau gautų vizas.

"Mes, kiek įmanoma, kiek leidžia mūsų resursai, kiek finansinės galimybės, mes tikrai palengviname administraciškai sutvarkyti tą galimybę Baltarusijos piliečiui gauti vizą", - sakė E.Bagdonas. Todėl esą žmonės gali registruotis gauti vizą ne tik ateidami į ambasadą, tačiau ir elektroniniu būdu bei registruodamiesi fakso pagalba.

"Ambasada kiekvieną dieną išduoda virš 400, beveik 500 Šengeno vizų. Tai didžiuliai kiekiai. Mes viršijame ir visas leistinas, ir neleistinas normas, ir tikrai dirba kolektyvas, kiek tai įmanoma, atsidavęs", - tikino diplomatas.

Per mėnesį, pasak jo, yra išduodama apie 8 tūkst. vizų.

Ambasadorius tvirtino, kad prašantieji vizos dažnai nesupranta, kodėl reikia vienų ar kitų dokumentų, kad tam tikri dokumentai turi atitikti nustatytus reikalavimus, pavyzdžiui, atėjusieji piktinasi, kodėl nepriimamos kitų, nei numatyta, dydžių nuotraukos, kodėl nepriimama anketa, nors ji esą yra užpildyta netinkamai ir panašiai.

"Labai daug pasitaiko, nesinori to smarkiai viešinti - piktnaudžiavimų, neteisybės sakymų. Mes norime atitikti Šengeno reikalavimus, todėl tokios vykdymo sąlygos yra būtinos", - sakė E.Bagdonas.

Jis pripažino, kad ambasadai reikėtų daugiau darbuotojų, ypač šiltuoju sezonu, kai padidėja žmonių srautai.

Lietuvos konsulė Baltarusijoje Liuda Kleimionova žurnalistams sakė, kad pagrindinė problema, kuria skundžiasi Baltarusijos piliečiai - minėtasis 10 dienų terminas.

"Pagrindinė problema tai tas laikas, per kurį jie gauna (vizas - BNS). Tas terminas, nustatytas Baltarusijos piliečiams, kad jie gali gauti 10 dienų bėgyje, tai ir yra didžiausia jų problema", - sakė pašnekovė.

Taip pat L.Kleimionova tvirtino, kad žmonės piktinasi esą per ilgu patekimu, kuris, jos teigimu, yra nulemtas vasaros sezono.

Daugiausia, pasak jos, piktinasi tie, kurie nori išvykti paskutinę minutę, pavyzdžiui jau po savaites į atostogas, nes vykstantys ne pirmą kartą jau žino tvarką.

Elektroninė registravimosi sistema neišsprendė visų problemų, nes tokiuose sąrašuose greitai nelieka vietų, tačiau, konsulės teigimu, dėl to yra atsakingi patys Baltarusijos piliečiai.

"Į tuos sąrašus sudėtinga pakliūti dėl to, kad kiti nesąžiningai elgiasi. Jie užrezervuoja sau ir savo draugams tas vietas, paskui atsisako ir kiti negali užsirašyti, todėl, kad nėra tų vietų", - sakė diplomatė. Šią problemą bandoma spręsti leidžiant registruotis ne mėnesiui į priekį, o trumpesniam terminui.

Be to, konsulė tvirtino, kad nesąžiningai elgiasi ir turizmo bendrovės, pavyzdžiui, registruoja neegzistuojančias pavardes. Visgi su turistinėmis bendrovėmis, anot L.Kleimionovos, apskritai nėra jokių problemų.

"Man, kaip konsulei, susidaro įspūdis, kad sistema veikia. Yra padaryta sistema ir jeigu būtų laikomasi tos tvarkos, aš nematau problemos gauti vizą", - kalbėjo diplomatė.

Šengeno viza Baltarusijos piliečiams kainuoja 60 eurų.

Kalbinti Baltarusijos piliečiai teigė, kad vizų tenka laukti apie 30 dienų, norėtųsi, kad sistema veiktų greičiau, tačiau didelių nusiskundimų neturėjo.

"Pati sistema būtų patogi, jeigu ambasada nebūtų perkrauta", - sakė viena kalbintųjų Arina Micina.