Jo laukia mažesnis atlyginimas, kuklesnis kabinetas, teks verstis be tarnybinio automobilio. LSDP vadovybės sprendimu opozicijos lyderio kėdė turėtų atitekti naujajam partijos vadovui Algirdui Butkevičiui. Tokią "kadrų kaitą" dar turėtų palaiminti Darbo partija (DP), su kuria po Seimo rinkimų socialdemokratai susitarė dėl bendro darbo opozicijoje. "Darbiečiai" tikina apskritai neįžvelgią jokių rimtesnių G.Kirkilo, kaip opozicijos lyderio, darbų. Pabrėžiama, kad G.Kirkilui koją pakišo jo premjerinė praeitis, visas jėgas privertusi skirti tuščiai polemikai su valdančiais ir nepalikusi laiko realiai veiklai.

Padarė viską

Pats G.Kirkilas aiškina, kad socialdemokratai per pusmetį spėjo padaryti viską, ką planavo ir galėjo. "Svarbiausia, pateikėme alternatyvią Vyriausybės programą", - vakar LŽ sakė politikas. Tačiau valdantieji atidėlioja parengto dokumento pristatymą Seime. Greičiausiai tai bus padaryta birželio pabaigoje arba liepos pradžioje. Tuomet, pasak G.Kirkilo, galima bus tvirtinti ir šešėlinę Vyriausybę.

Socialdemokratas mano, kad opozicijos lyderio skyrimo procedūra galėtų būti paprastesnė. Šį postą, anot jo, galėtų užimti didžiausios parlamento opozicinės frakcijos atstovas. Dabar lyderio kėdė atitenka tai opozicinei frakcijai arba jų koalicijai, kuri turi daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių parlamentarų. Šiuo metu Seime opozicijai priklauso 57 Seimo nariai iš 141. Norint skirti opozicijos lyderį, būtina turėti 29 narius. LSDP frakcijai priklauso 26, DP - 10 parlamentarų.

Gali atšaukti paramą

"Opozicijos lyderio iki šiol nebuvo", - atvirai rėžė DP lyderis Viktoras Uspaskichas. Anot jo, kai kuriais klausimais socialdemokratai patyliukais tarėsi su konservatoriais. "Šios dvi partijos beveik vienodos - kai gauna valdžią, pamiršta, kad vieni kairė, kiti - dešinė. Jei bus sunku konservatoriams, socdemai juos rems ir atvirkščiai", - aiškino V.Uspaskichas. Jis tikino, kad A.Butkevičiaus kandidatūrą į opozicijos lyderio postą "darbiečiai" svarstysią labai rimtai. Bus reikalaujama labai aiškios veiklos programos. "Jei ji mus tenkins, paremsime, jei ne, savo paramą atšauksime", - sakė DP vadovas.

Kaip ir praėjusių metų gruodį, prie DP ir LSDP frakcijų aljanso neketina prisidėti "tvarkiečiai". Jie netiki, kad šis junginys su opozicijos lyderiu priešakyje sugebės atstovauti jų interesams. "G.Kirkilas nebuvo mūsų lyderis, todėl nesiimčiau vertinti jo veiklos. Gal kai kuriais atvejais galėjo aštriau išsakyti savo opoziciją", - teigė partijos "Tvarka ir teisingumas" (TT) frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Jei DP ir LSDP frakcijoms nepavyktų susitarti, teoriškai galimas dar vienas junginys, galėsiantis pretenduoti į opozicijos lyderio kėdę - TT (18 narių), DP (10) ir trys Mišrios Seimo narių grupės nariai.

Dirbs konstruktyviai

"Stengėsi žmogus. Tačiau labai jau daug laiko buvo sugaišta su dabartiniu premjeru aiškinantis praeities dalykus. Tikiuosi, aš to išvengsiu", - G.Kirkilo lyderiavimą įvertino A.Butkevičius.

Tapęs opozicijos lyderiu jis teigė būsiąs konstruktyvus, atidžiai seksiąs procesus Seime, Vyriausybėje, ministerijose. "Būsiu aktyvus svarstant įstatymų projektus, bet tikrai neužsiimsiu demagogija ir populizmu, nes jaučiu atsakomybę žmonėms", - sakė A.Butkevičius.

Kita vertus, LSDP vadovas nemato jokios tragedijos, jei, nepavykus susitarti frakcijoms, opozicijos lyderio Seime apskritai neliktų. "Ne pareigos įpareigoja žmogų dirbti", - teigė A.Butkevičius.

LSDP vadovo poste G.Kirkilą A.Butkevičius pakeitė kovo mėnesį.

Pastarajam tapus partijos kandidatu į prezidentus, buvo nutarta, kad G.Kirkilas liks opozicijos lyderiu, kol baigsis valstybės vadovo rinkimai.

Pagal Seimo Statutą opozicijos lyderio statusas prilygintas parlamento vicepirmininko. Opozicijos lyderis gauna didesnį atlyginimą, jam skiriamas tarnybinis automobilis su vairuotoju, turi daugiau padėjėjų, didesnį kabinetą, tampa Seimo valdybos nariu.

Šiuo metų opozicijos lyderio atlyginimas (neatskaičius mokesčių) yra 9,4 tūkst. litų, paprasto parlamentaro - 8 tūkst. litų. Priedas už parlamentinę veiklą siekia 3289 litus, telefoninių pokalbių limitas - 438 litus.