"Mes turėtume daryti viską, kad ES ir JAV pozicijos artėtų, nes priešingu atveju tai grėstų NATO plėtros komplikacija", - BNS pirmadienį sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

"Geriausia išeitis būtų nauja Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, kuri vienaip ar kitaip šią problemą išspręstų", - pažymėjo jis.

Parlamentinės NATO reikalų komisijos pirmininkas Vaclovas Stankevičius yra įsitikinęs, jog Lietuva turi nedviprasmiškai remti JAV poziciją.

"Lietuva turi vienareikšmiškai užimti proamerikietišką poziciją. Mes absoliučiai jokiu būdu nesugadinsime savo santykių su Prancūzija ir Vokietija", - BNS sakė V.Stankevičius.

Jo nuomone, Prancūzijos ir Vokietijos skeptišką požiūrį į jėgos panaudojimą Irake lemia sudėtina šių šalių vyriausybių padėtis. Vokietijoje tai lemia valdančiosios koalicijos partnerių žaliųjų pacifistinė pozicija, Prancūzijoje - didelė musulmonų bendruomenė.

"Mes nesame tokioje situacijoje kaip Vokietija ar Prancūzija, todėl mes turime tvirtai laikytis savo įsipareigojimų. Aš esu įsitikinęs, kad toks mūsų elgesys bus pozityviai įvertintas tiek Prancūzijoje, tiek Vokietijoje", - teigė V.Stankevičius.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus Raimundo Lopatos nuomone, Lietuvos pasirinkimą turi lemti dvylikos nepriklausomybės metų patirtis, kuri rodo, jog kritiniais atvejais paramą suteikdavo JAV.

Jo nuomone, Vokietijos ir Prancūzijos prieštaravimai JAV dėl Irako krizės sprendimo rodo tik šių šalių siekį užsiimti kuo geresnę poziciją prie derybų stalo, už kurio bus aptariama Irako ateitis po karinio konflikto.

Parlamentinės Jungtinės frakcijos narys politologas Egidijus Vareikis apgailestavo dėl pašlijusių Europos ir JAV santykių. "Man yra liūdna. Manau, kad kai kurios Europos šalys elgiasi blogai. Jos save truputį izoliuoja nuo kitų Europos valstybių", - BNS sakė E.Vareikis, kalbėdamas apie Prancūziją ir Vokietiją. Jis ypač kritiškai įvertino pastarosios poziciją.

"Aš labiau pasitikiu tuo saugumu, kurie duoda JAV ir NATO", - pažymėjo Seimo narys. Opozicinės Liberalų frakcijos narys politologas Algirdas Gricius pažymėjo, jog Lietuvos pozicija jau buvo išreikšta "Vilniaus dešimtuko" grupės valstybių pareiškime.

Jo nuomone, Lietuva neturėtų užimti kategoriškos pozicijos, bet atidžiai stebėti besiklostančius Europos ir JAV santykius. "Nemanau, kad Lietuva šiandien turėtų kaip nors aiškiai pasisakyti, ar mes JAV, ar dalies Europos pusėje", - sakė parlamentarams.

Išrinktojo prezidento Rolando Pakso įgaliotinis Seimo narys Alvydas Medalinskas, komentuodamas europiečių ir amerikiečių nesutarimus, pažymėjo, jog Lietuvai svarbu, kad šie nesutarimai nepakenktų NATO efektyvumui.

"Lietuvai svarbu, jog NATO ir toliau išliktų efektyviai veikianti struktūra, jog iškilę nesutarimai nesukeltų grėsmės pačiam aljansui. Svarbu, jog sprendimai NATO būtų priimami remiantis solidarumo principu", - sakė A.Medalinskas.

"Laikydamasi solidarumo principo, Lietuva išreiškė paramą JAV ir kitų NATO valstybių veiksmas nukenksminant Irako režimą", - pažymėjo jis. Tačiau, jo nuomone, kol kas nematyti kokių nors priežasčių, dėl kurių stojimo į NATO sutarčių ratifikavimas gali būti atidedamas.

NATO generalinis sekretorius George’as Robertsonas pripažino, jog "padėtis sudėtinga", o Europos Sąjungoje (ES) pirmininkaujančios Graikijos atstovai prabilo apie ES ir JAV santykių krizę.

"Žinoma, kad transatlantinius santykius apėmė krizė. Tačiau mes manome, kad šiuo sunkiu laikotarpiu šalys turi elgtis ramiai", - pirmadienį pareiškė Graikijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Panas Beglitis (Panos Beglitis).

Nepritariančios JAV siūlymui panaudoti jėga Irake Prancūzija, Belgija ir Vokietija vetavo NATO sprendimą pradėti planuoti galimą Aljanso karinę pagalbą Turkijai galimo karo Irake atveju.

JAV ambasadorius NATO Nicholas Burnsas (Nikolas Bernsas) pareiškė, jog dėl tokio šių šalių sprendimo aljansui gresia "pasitikėjimo krizė".

Į NATO pakviestas valstybes ir likusias kandidates vienijanti vadinamoji "Vilniaus dešimtuko" grupė, kurioje yra ir Lietuva, praėjusią savaitę paragino JT Saugumo Tarybą imtis visų būtinų priemonių tam, kad būtų sustabdytas Irako keliamas pavojus tarptautinės bendruomenės saugumui ir taikai.

Šį kreipimąsi teigiamai įvertino JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas).