Kaip pranešė Aplinkos ministerija, Ignalinos atominė elektrinė įtraukta į ypač pavojingų objektų, kuriuose avarijos atveju gali būti padaryta labai didelė žala aplinkai ir žmonėms, grupę.

Šiai ekologinės rizikos grupei taip pat priskirtos akcinės bendrovės "Achema", fosforo trąšas gaminanti bendrovė "Lifosa", "Klaipėdos nafta", "Akmenės cementas", "Mažeikių elektrinė", Lietuvos elektrinė, magistraliniai naftotiekio ir dujotiekio vamzdynai, "Mažeikių naftos" Būtingės terminalas, senų pesticidų sandėliai. Sąraše daugiau kaip penkiasdešimt objektų.

Žemesnės pavojaus kategorijos - Ekologiškai pavojingų objektų - sąraše įtraukta 90 objektų. Iki lapkričio vidurio Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos padaliniai turėtų patikrinti visus ekologiškai pavojingus objektus ir įvertinti, kaip jie pasirengę likviduoti galimas avarijas. Inspekcija savo išvadas turi pateikti iki gruodžio 1 dienos.

Už ekologiškai pavojingų objektų priežiūrą ir kontrolę, prevencinį darbą juose bei jų pasirengimą likviduoti galimas avarijas numatyta asmeninė pareigūnų atsakomybė.

Pasak aplinkos ministro Arūno Kundroto, ekologiškai pavojingų objektų sąrašas turėtų paskatinti sutelkti ne tik aplinkosaugininkų, bet ir pačių įmonių, civilinės saugos, priešgaisrinės, sveikatos apsaugos, kitų valstybinių bei savivaldos institucijų pastangas apsaugoti gamtą ir aplinką nuo galimų nelaimių.

Ministras kviečia šias institucijas taip pat paskirti konkrečius asmenis, kurie užtikrintų tinkamą šių objektų priežiūrą ir būtų už tai atsakingi.

Pranešime spaudai pažymima, kad per pastarąjį pusmetį Lietuvoje įvykusios ekologinės nelaimės parodė, kad užbėgti joms už akių įmanoma tik tiksliai įvertinus kiekvienos bendrovės ar kito ūkio objekto veiklos poveikį aplinkai, numačius pavojų, kurį ji gali kelti, ir nuolat kontroliuojant, kad būtų griežtai laikomasi visų aplinkosaugos reikalavimų.

Didžiausios pastarojo pusmečio ekologinės nelaimės įvyko Kairių buitinių atliekų sąvartyne Šiauliuose ir bendrovės "Egapris" dėvėtų padangų sandėliavimo aikštelėje Trakų rajone.

Gegužės 21 dieną įgriuvus apsauginiam Kairių sąvartyno pylimui, į aplinką išsiliejo 50 tūkst. kubinių metrų sąvartyne susikaupusio nuodingo skysčio - filtrato.

Rugpjūčio pradžioje bendrovei "Egapris" priklausiančioje naudotų padangų aikštelėje kilęs gaisras padarė, kaip manoma, kelių dešimčių milijonų litų žalą gamtai.