Sutuoktiniai dažnai turtingesni

Anksčiau turtingiausiu Seimo nariu buvęs Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas irgi yra deklaravęs savo turimą turtą.

Jis tai turėjo padaryti nusprendęs kandidatuoti į Seimą pakartotiniuose rinkimuose. V.Uspaskichas nurodė turįs daugiau kaip 42 mln. litų turto ir piniginių lėšų ir dar 5 mln. litų yra paskolinęs. Be to, V.Uspaskicho žmona Jolanta Blažytė, kaip manoma, valdo dar maždaug 140 mln. litų vertinamą turtą.

Politikai mėgsta savo sutuoktinių vardu registruoti turimą turtą. Antrosios pusės dažniausiai yra gerokai turtingesnės, nei patys politikai.

33 milijonieriai

Daugiau kaip milijono litų turtą ir pinigines lėšas yra deklaravusios Seimo narių Virginijos Baltratienės, Violetos Boreikienės, Broniaus Bradausko, Kęstučio Daukšio, Arimanto Dumčiaus, Vytauto Galvono, Ramūno Garbaravičiaus, Vydo Gedvilo, Sauliaus Girdausko, Kęstučio Glavecko, Jono Jagmino, Vytauto Kamblevičiaus, Vaclovo Karbauskio, Romualdos Kšanienės, Armino Lydekos, Vilmos Martinkaitienės, Algimanto Matulevičiaus, Vladimiro Orechovo, Raimundo Palaičio, Juozo Palionio, Broniaus Paužos, Alfredo Pekeliūno, Jono Pinskaus, Jono Ramono, Viktoro Rinkevičiaus, Alvydo Sadecko, Artūro Skardžiaus, Vaclavo Stankevičiaus, Viačeslavo Škilio, Romo Venclovos, taip pat parlamentarų mandatą turinčių ministrų Romo Žakaitienės ir Vyto Navicko šeimos.

Milijonais skaičiuojamus turtus taip pat turi europarlamentarai Šarūnas Birutis ir Gintaras Didžiokas. Tuo tarpu Europos parlamento narys Justas Vincas Paleckis visose deklaracijos grafose įrašė nulius, o jo žmona Laima nurodė turinti tik turto už 20 tūkst. litų.

Daugiau kaip milijonu litų vertinamą turtą ir santaupų taip pat turi Vilniaus apskrities viršininkas Alfonsas Macaitis, Konstitucinio teismo pirmininkas Egidijus Kūris, Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė, Seimo kontrolierius Augustinas Normantas, maždaug trys dešimtys savivaldybių tarybų narių.

Prezidentai - kuklūs

Prezidentas Valdas Adamkus deklaravo neturįs jokio turto savo vardu, o piniginių lėšų banke nurodė laikąs beveik 106 tūkst. litų. Tačiau jo žmona Alma Adamkienė piniginių lėšų turi daugiau kaip 1,1 mln. litų.

Už savo vyrą kadenciją baigusį Prezidentą Algirdą Brazauską gerokai turtingesnė Kristina Brazauskienė. Ji turi daugiau kaip 3,5 mln. litų įvairaus turto ir piniginių lėšų, dar 285 tūkst. litų yra paskolinusi. Tačiau K.Brazauskienė pati yra neatidavusi 2,43 mln. litų paskolos. A.Brazauskas nurodė turįs kiek daugiau nei 1 mln. litų vertinamo turto ir banke laikomų pinigų.

Seimo vadovas Viktoras Muntianas deklaravo, kad 2006 m. pabaigoje kartu su žmona Violeta turėjo turto vos už 18 tūkst. litų ir piniginių lėšų už 161 tūkst. litų.

Kukliausiai tarp šalies vadovų atrodo ministro pirmininko Gedimino Kirkilo deklaracija. Jos skiltyje „Deklaruotinas turtas“ įrašytas nulis. Premjero žmonos Liudmilos Kirkilienės vardu įregistruotas butas Vilniuje įvertintas 90 tūkst. litų. Piniginių lėšų premjeras turi už daugiau kaip 93 tūkst. litų, jo žmona – už 58 tūkst. litų. Be to, abu yra paėmę paskolas. G.Kirkilas turi finansinių įsipareigojimų už 12 tūkst. litų, jo žmona už 10 tūkst. litų.

Kauno meras prasiskolinęs

Dabartinis Kauno meras Andrius Kupčinskas negali savęs vadinti turtingu. Per 2006 m. jo turtas sudarė 48 tūkst. litų, įskaitant ir 3 tūkst. litų grynais. Be to, meras turi negrąžintą 10 719 litų paskolą. 77 617 litų skola slegia ir mero žmoną.

Iš Kauno miesto tarybos narių deklaracijų matyti, kad tarp 41 politiko yra septyni milijonieriai. Turtingiausiųjų sąrašo viršūnėje įsitvirtino vienas statybos verslo ryklių Kęstutis Mikėnas, kurio turtas viršija 9,5 mln. litų. Vien piniginių lėšų K.Mikėnas deklaravo turįs 6,47 mln. litų.

„Pardaviau statybų bendrovių „Mitnija“ ir „Salvyda“ akcijas, už kurias gavau apie 11 mln. litų,“ – sakė „Kauno dienai“A.Mikėnas.

Jis pradėjo juoktis, išgirdęs, kad turtais pralenkė kitą Kauno miesto tarybos narį Tautvydą Barštį. „Čia kažkokia nesąmonė, nes vien T.Barčio „Kauno grūdų“ ir kitos gamyklos gal dešimt kartų viršija mano turtus,“ – kalbėjo K.Mikėnas. T.Barščio deklaracijoje nurodyta, kad milijonieriaus bendras turtas vertas 5,78 mln. litų.

Kauno turtuolių trečioje vietoje atsidūrė tik šiemet miesto tarybos nariu tapęs konservatorius Jonas Koryzna. Verslininko turtas siekia 3,9 mln. litų, iš kurių šiek tiek daugiau nei 3 mln. litų sudaro piniginės lėšos. J.Koryzna aplenkė buvusį Kauno merą Arvydą Garbaravičių, kuris deklaruoja turįs 3,6 mln. litų.

Šalia minėtų politikų visišku vargšu galima laikyti partijos „Tvarka ir teisingumas“ narį Algimantą Mileiką (6400 litų). Liberaldemokratas 2006 m. gavo ir mažiausiai pajamų – tik 6300 litų arba po 525 litus per mėnesį.

„Mano žmona neblogai uždirba, todėl pernai buvau daugiau kaip namų šeimininkė,“ – sakė A.Mileika. Jis tikina, kad šiuo metu per mėnesį į rankas gauna apie 2 tūkst. litų, bet jie, politiko žodžiais, „greitai išsileidžia“.

Tarp mažiausiai pajamų gavusiųjų yra ir partijos „Jaunoji Lietuva“ idėjinis vadas Stanislovas Buškevičius. Vicemeru tapęs S.Buškevičius per 2006-uosius gavo tik 10 tūkst. litų pajamų.