Galimybė pažaisti karą

“Taip ir yra - labai daug šių vaikinų ir vyrų tarnauja savanorių pajėgose dėl šių taktinių pratybų. Vienam patinka medžioti, kitam žvejoti, o šiems vyrams - pažaisti karą”, - sakė KASP S.Dariaus ir S.Girėno antrosios rinktinės štabo viršininkas majoras Albertas Dapkus.

Gaižiūnų poligone pirmadienį prasidėjusiose taktinėse pratybose dalyvauja 88 kariai, iš jų vienuolika yra profesionalai, kiti - kariai savanoriai. Tris paras jie rengiasi aktyvioms pratyboms, o likusį laiką vykdo užduotis.

Vakar savanoriai mokėsi stabdyti “priešų” kolonas. Pagrindinė užduotis - neleisti “priešui” užimti Gaižiūnų geležinkelio stoties ir Ruklos aerodromo. Kariai savo pozicijas pasaloje užėmė jau ketvirtą valandą ryto, o iki vakaro surengė tris operacijas. Savanorių užduotį sunkino ir virš jų galvų skraidęs “priešų” sraigtasparnis, trukdęs valdyti padalinius.

Pasala, kurią stebėjo ir žurnalistai, baigėsi sėkmingai - “priešai” buvo sunaikinti. Per pratybas naudoti imitaciniai šoviniai, kuriais dėl sausros vasarą poligone buvo draudžiama šaudyti.

Nuo profesionalų atsilieka

Savanoriams ginklai išduodami tik atvykus į pratybų vietą. “NATO šalyse įprasta savanoriams ginklus laikyti namuose. Jie į pratybas atvyksta apsirengę kariniais rūbais ir su ginklais”, - sakė A.Dapkus.

Į pratybas buvo kviečiami ir reguliariosios kariuomenės atstovai, tačiau jie neatvyko. “Vis dėlto savanorių lygis dar per žemas, kad galėtume profesionalams kažką parodyti”, - sakė 21 bataliono vadas kapitonas Vytautas Žymančius.

Kartais rengiamos pratybos, kuriose kovoja šauktiniai kariai ir savanoriai. Tada užverda aistros, nes kiekviena pusė nori įrodyti savo pranašumą. Tiesa, ir tarp savanorių yra jau atlikusių privalomą tarnybą vyrų.

Patriotus pakeitė superpatriotai

A.Dapkus pripažįsta, kad dabar daug jaunuolių tampa savanoriais tik todėl, kad nereikėtų tarnauti kariuomenėje. “Savanoriu gali tapti kiekvienas 18 metų sulaukęs lietuvis, sveikas, neteistas ir tinkamai fiziškai pasirengęs. Atitarnavus trejus metus, savanoriai yra testuojami - tikrinamos žinios ir karinis bei fizinis pasirengimas. Išlaikiusiesiems testus užskaitoma karinė tarnyba ir išduodamas karinis liudijimas”, - sakė majoras A.Dapkus.

Patikimesni už šauktinius

Į savanorius priimtas žmogus iš pradžių dalyvauja trijų mėnesių kursuose arba gali baigti pagreitintus 15 parų mokymus, prieš tai įtvirtinus teorines žinias. Kasmet kiekvienas savanoris dalyvauja septynių parų taktinėse pratybose ir dar septynias paras - savaitgaliniuose teoriniuose užsiėmimuose. Taip pat jie siunčiami į įvairius kursus.

“Savanoriai turi ir kitų užduočių: gesina gaisrus, kasa sniegą, dirba potvynių rajonuose. Tokiais atvejais mes galime bet kuriuo paros metu sukviesti savanorius", - sakė A.Dapkus.