Per pastarąsias keletą savaičių ištyrus 1919 kraujo mėginių iš Alytaus kolonijos iš viso nustatyti 222 užsikrėtusieji ŽIV. Dar 2 ŽIV atvejai nustatyti Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Kitose laisvės atėmimo įstaigose ŽIV nenustatyta. "Tyrimus Alytuje kartosime po mėnesio", - BNS sakė AIDS centro laboratorijos vedėjas Algirdas Griškevičius.

Įvertinę ištirtus ŽIV mėginius, laboratorijos specialistai prognozuoja, kad Alytaus kolonijoje gali būti asmenų, kurie šiuo metu yra infekuoti, tačiau jie dar yra "lango periode", kai žmogus jau yra užsikrėtęs, bet laboratoriniais tyrimais to dar negalima nustatyti.

Pasak specialistų, "lango periodas" tęsiasi apie 21 dieną nuo užsikrėtimo. Nežiūrint į tai, kad laboratoriškai tuo metu ŽIV nenustatomas, toks žmogus jau gali užkrėsti kitus. Todėl po mėnesio medikai dar kartą tirs laisvanoriškai norinčių pasitikrinti nuteistųjų kraują.

Iš viso Alytaus kolonijoje yra 1950 nuteistasis. Lietuvos AIDS centras Alytaus kolonijoje taip pat nustatė 262 užsikrėtusius virusiniu hepatitu C (77,9 proc. visų tirtųjų). Medikų teigimu, ŽIV infekuotiems asmenims užsikrėtus virusiniu hepatitu C greičiau išsivysto AIDS. Nustatyta, kad kelios infekcijos apsunkina ŽIV/AIDS gydymo rezultatus, nes padidina specifinių vaistų nuo ŽIV/AIDS toksiškumą.

Kalėjimų departamento duomenimis, 2001 metais įkalinimo įstaigose buvo 1130 narkomanai, tai 1,7 karto daugiau nei 2000 metais. Šiuo metu iš viso įkalinimo įstaigose yra laikoma daugiau kaip 11 tūkst. nuteistųjų.

Trečiadienį posėdyje Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos pasiūlytoms priemonėms, kurios, kaip tikimasi, padės spręsti ŽIV ir narkomanijos išplitimo problemas įkalinimo įstaigose. Tarp šių priemonių yra planai Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje įsteigti Narkomanų reabilitacijos centrą, į kurį būtų perkeliami kaliniai ir iš kitų kolonijų.

Praėjusią savaitę ministrų kabinetas iš Vyriausybės rezervo Sveikatos apsaugos ministerijai skyrė 120 tūkst. litų AIDS centro atliekamų nuteistųjų kraujo tyrimų išlaidoms padengti, 100 tūkst. litų - narkotinių medžiagų aptikimo ir atpažinimo elektroniniam prietaisui įsigyti ir 70 tūkst. litų - nuteistųjų, vartojančių narkotines medžiagas, detoksikacijai, antidepresantų įsigijimui ir abstinencijos gydymui.

Narkotikų vartojimo ir ŽIV plitimo įkalinimo įstaigose problema buvo susirūpinta po to, kai per kelias gegužės mėnesio savaites Lietuvos AIDS centras Alytaus kolonijoje nustatė daugiau kaip 220 infekuotų ŽIV.

Tai didžiausiais ŽIV protrūkis Lietuvoje po nepriklausomybės atkūrimo. Šią savaitę dėl ŽIV išplitimo iš pareigų buvo atleisti Kalėjimų departamento direktorius Jonas Blaževičius ir Alytaus kolonijos viršininkas Kęstutis Šapalas.

Teisingumo ministras vadovavimą Kalėjimų departamentui pavedė specialiai komisijai, kurios pirmininku paskirtas Teisingumo ministerijos sekretorius Rimvidas Kūgis. Teisingumo ministro sudaryta komisija nustatė, kad Alytaus kolonijoje maždaug 90 proc. užsikrėtusių asmenų yra naudoję narkotikus intraveniniu būdu.

Šiuo metu, be įkalinimo įstaigose diagnozuotų naujų ŽIV atvejų, Lietuvoje yra 361 žmogus, užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu. Dauguma iš jų - jauni vyrai, vartojantys intraveninius narkotikus. Lietuvoje pirmasis ŽIV atvejis užregistruotas 1988 metais.