"Airijai sekasi gerai, todėl prieš 20 ar 30 metų šalį palikę emigrantai grįžta atgal. Taip pat įvyks ir Lietuvoje", - atsakydama į Eltos klausimą Dubline teigė M. McAleese.

Airijoje XIX amžiuje ir XX amžiaus pirmoje pusėje emigracija buvo didžiausia pasaulyje. Tik po Antrojo pasaulinio karo dėl teigiamo prieaugio, o vėliau ir dėl teigiamo migracijos saldo gyventojų pamažu ėmė daugėti. Pastarąjį dešimtmetį Airija pagal gyventojų skaičiaus augimą Europos Sąjungoje (ES) užima lyderės pozicijas.

Airijos prezidentės teigimu, vienas svarbiausių veiksnių, lėmusių šalies ekonomikos suklestėjimą, buvo septintąjį dešimtmetį prasidėjusios gausios investicijos į švietimą ir didelis dėmesys technologinėms naujovėms.

"Airija praleido pirmąją pramonės revoliuciją. Atėjus antrajai - informacinėms technologijoms, kompiuterių kartai - pakeitėme savo švietimo sistemą, daugiau dėmesio skirdami mokslui ir technologijoms. Taip pradėjome kelionę į žinių ekonomiką, ir ją vis dar tęsiame", - sakė prezidentė M. McAleese, gegužės 22-ąją atvyksianti į Lietuvą.

Airijos valstybės vadovė pažymėjo, kad tiek Airijos, tiek Lietuvos gyvenimus labiausiai pakeitė narystė Europos Sąjungoje.

"Kai aš augau, Airija buvo trečiojo pasaulio šalis, dabar ji yra pirmojo pasaulio šalis. Mūsų žmonės grįžta, - teigė prezidentė. - Tikiu, kad mūsų emigracijos istorija ir mūsų istorija apskritai suteikia viltį kitoms šalims. Nežinau ar galite viską tiesiog perimti. Tikiu, kad Lietuva ras ir išradingesnių būdų kelti ekonomiką ir keisti ateitį".

Emigracijos istoriją Airijos prezidentūros svečiams primena ir nuolatos pastato lange šviečiantis žiburys, kviečiantis po visą pasaulį išsibarsčiusius airius grįžti į protėvių žemę. Svetingumu garsėjančių airių languose nuo seno šviesdavo žiburėlis, raginantis užeiti be pastogės likusius žmones. Tačiau XIX amžiaus viduryje, kai po badmečio prasidėjo masinė emigracija iš Airijos, kunigai ėmė kalbėti, kad švieselėmis turėtų būti kviečiami ne tik vargšai, bet ir tėvynę palikę airiai. Tradiciją žiburiu lange kviesti namo išsibarsčiusius airius įtvirtino prezidentė Mary Robinson.

55 metų teisininkės išsilavinimą turinti M. McAleese aštuntąja Airijos Respublikos prezidente buvo išrinkta 1997 metais. 2004-aisiais ji perrinkta antrajai septynerių metų kadencijai.