Kokybiškas ėdalas – itin svarbus gyvūnų sveikatai

Gyvūnų ėdalas pagal savo sudėtį skirstomas į tris klases: ekonominę, „premium“ ir „super premium“. Ekonominės klasės ėdalas yra pigiausias, o jo sudėtyje yra mažai mėsos (tuo pačiu ir mažiau baltymų) ir labai daug grūdinių kultūrų (angliavandenių). Gyvūnai dėl įvairių sintetinių priedų bei cukraus tokius produktus valgo su malonumu, tačiau jis nėra itin maistingas.

„Šios klasės pašaro atitikmuo žmogui būtų greitas maistas, – sako „Dr. Leo“ veterinarijos klinikos gydytoja Urtė Barbora Liutkevičiūtė. – Gyvūnams, kaip ir žmonėms, iš pašaro reikia gauti atitinkamą kiekį maistingųjų medžiagų. Prastesnės kokybės ėdale yra vos keli procentai gyvūninės kilmės produktų – dažniausiai kaulų miltai, gyvūniniai subproduktai (organai), įvairios gyvūninės kilmės atliekos. Visą kitą dalį sudaro grūdai ir jų miltai, kukurūzai, ryžiai, cukrinių runkelių išspaudos – mažiau maistingi angliavandeniai“.

Pasak U. B. Liutkevičiūtės, katėms ypatingai reikalingas kuo didesnis mėsos kiekis, nes jos yra plėšrūnės. Šunų ėdale mėsos gali būti ir mažiau, tačiau svarbu užtikrinti, kad kiti sudėtyje esantys produktai būtų kokybiški. Gydytojos teigimu, siekiant apsaugoti augintinių sveikatą, reikėtų atkreipti dėmesį į naudojamo pašaro klasę bei jo sudėtį.

„Premium“ ir „super premium“ klasių maistas pasižymi dideliu kokybiškos, dažnai ir šviežios mėsos kiekiu. Jame nėra genetiškai modifikuotų produktų, konservantų ar dirbtinių aromatų. Maža to, jis yra praturtintas vitaminais, mineralais bei aminorūgštimis, būtinomis kiekvienam gyvam organizmui. Aukštesnės klasės ėdalas dėl savo turtingos sudėties yra geriau įsisavinamas, todėl gyvūnas jo suėda mažesnį kiekį.

„Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad ir pagal gyvūno išorinę būklę iškart galima nuspėti, kokiu pašaru jis maitinamas. Net vyresnių gyvūnų, maitinamų kokybišku ir maistingu ėdalu, kailis blizga, sveikesni dantys, jie turi mažiau sveikatos, pavyzdžiui, odos ar virškinimo problemų“, – atkreipia dėmesį U. B. Liutkevičiūtė.

Dėmesys augintinių mitybai išaugo

Prekybininkai pastebi, kad susidomėjimas aukštos kokybės gyvūnų ėdalu pastaruoju metu išaugo.
Gytė Kalinovienė, prekybos tinklo „Senukai“ gyvūnų prekių specialistė pažymi, kad „premium“ ir „super premium“ ėdalo pardavimai per 2018-uosius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo kone 10 proc.

„Klientų požiūris į augintinius ir jų sveikatą keičiasi į gera. Pirkėjai vis dažniausiai domisi ėdalo sudėtimi, mėsos kiekiu jame, klausia, kiek mineralų ir vitaminų yra konkrečiame produkte. Didėjantys itin kokybiško ėdalo pardavimai rodo, kad klientai kasmet vis atsakingiau žiūri į savo augintinius“, – pasakojo G. Kalinovienė.

Pasak specialistės, sulaukiama vis daugiau klientų, kurie ateina ieškodami jau veterinarų rekomenduoto ėdalo, skirto konkrečioms problemoms spręsti ar persirgtų ligų profilaktikai. Vis tik, specialistė pataria nelaukti, kol gyvūnas susirgs ir jam reikės konkretaus ėdalo. Augintinio sveikata, pasak jos, reikia rūpintis nuo pirmųjų dienų. Juolab, kai šiuo metu tai daryti yra paprasta – itin kokybiško ėdalo nebūtina ieškoti veterinarijos vaistinėse.

„Dar prieš kelis metus nebuvo įprasta aukštos kokybės maistą pirkti prekybos centruose, žmonės turėdavo važiuoti į specializuotas veterinarijos vaistines. Todėl, atsižvelgdami į klientų poreikius ir patogumą, savo pasiūlą mes nuolat pildome naujais „premium“ ir „super premium“ klasių prekių ženklais“, – pokyčius komentavo G. Kalinovienė.

Šiuo metu „Senukų“ prekybos tinkle ekonominės klasės keturkojų ėdalas tesudaro vos 20 procentų pasiūlos. Likę 80 proc. – „premium“ arba „super premium“ klasės.

Rūpinamasi ir gyvūnų saugumu bei šiluma

Augintinių sveikata priklauso ne vien nuo mitybos. Tad, ją subalansavę, šeimininkai atkreipia dėmesį ir į augintiniams skirtą aprangą. Prekybos tinklo „Senukai“ specialistė atkreipia dėmesį, kad trumpo plauko šunys gali peršalti ir susirgti, pavyzdžiui, plaučių uždegimu. „Stebima tendencija, jog klientai drabužius perka ne tik smulkių, bet ir stambesnių veislių šunims. Per pastaruosius dvejus metus keturkojų rūbelių pardavimai išaugo dvigubai“, – sakė ji.

Pirkėjai šaltuoju metų laiku, kuomet anksčiau temsta, dažnai įsigyja ir augintinių saugumą užtikrinančius pavadėlius. Pastaruoju metu itin populiarūs šviesą atspindintys ar šviečiantys LED antkakliai bei pavadėliai, turintys net kelias mirksėjimo funkcijas. Šunį vedžiojant su tokiu inovatyviu prietaisu, šeimininkai gali būti tikri, kad vairuotojams ir kitiems eismo dalyviams jų augintinis bus matomas iš tolo, tad nelaimės išvengti bus paprasčiau.

„Žiūrint į pardavimų visumą, galima teigti, kad augimas matomas visame gyvūnų prekių segmente. Augintiniai dabar laikomi tikrais šeimos nariais, todėl ir toliau siekiame didinti kokybiškų prekių pasiūlą bei įvairovę“, – teigia G. Kalinovienė.