„Per metus viena benamė katė gali atsivesti iki 18 kačiukų, o jos mažyliai – savų, todėl tokį kačių dauginimąsi privalu kontroliuoti“, - teigia bendrovės „Grinda“ Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė, veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė. Ji atkreipia dėmesį, kad toks dažnas rujojimas paprastai yra būdingas tik laukinėms katėms, veislinės paprastai atsiveda kačiukų tik 1-2 kartus per metus.

Siekiant užkirsti kelią besaikiam benamių kačių dauginimuisi, Vilniuje jau septintus metus vykdoma programa „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ (P-S-P). Šios programos metu, remiantis kitų šalių patirtimi, benamės katės sugaunamos, jeigu yra sveikos – kastruojamos ar sterilizuojamos, o po keleto dienų paleidžiamos toje pačioje vietoje, kur buvo sugautos. Pastebima, kad taikant P-S-P programą, gyvūnų patiriamas stresas yra minimalus, o nauda – milžiniška: ne tik užkertamas kelias kačių dauginimuisi, bet ir kontroliuojamas graužikų plitimas.

Kastruota katė po operacijos paleidžiama sugavimo vietoje

Skaičiuojama, kad pernai pagal P-S-P programą išoperuota 590 kačių, užpernai – 392, o 2015 m. – 446. Šios programos vykdymo kaštus dengia pati įmonė „Grinda“, ankščiau gyvūnų kontrolei skirtas lėšas panaudodavusi benamių gyvūnų eutanazijai. Vilniaus gyvūnų globos namai šiai metais programą „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ pradės vykdyti kovo 26 dieną ir tęs iki pat šalčių. „Žiemos metu P-S-P programą pristabdome, dėl kelių priežasčių: šaltuoju metų laikotarpiu yra sudėtingesnis pooperacinis laikotarpis, o kergimosi tikimybė yra minimali“, - sako UAB „Grinda“ atstovė.

Vilniečiai jau dabar raginami pastebėjus miesto viešosiose erdvėse benamius, nežymėtus katinus (nekirptu kairės ausies galiuku) skambinti į Vilniaus gyvūnų globos namus tel. 8 52 736188. Prasidėjus P-S-P programai, katinai bus gaudomi specialiais narveliais, jeigu yra sveiki, operuojami ir po 2-3 dienų paleidžiami sugavimo vietoje. Ligoti keturkojai pirmiausia bus gydomi Vilniaus gyvūnų globos namų veterinarų.

Pagal programą „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ savo augintinius gali nemokamai kastruoti ir Vilniaus miesto senjorai. Šia galimybe pernai pasinaudojo 70 keturkojų šeimininkai. Norintys šiemet tinkamai pasirūpinti savo augintiniu sostinės senjorai savo augintinius registruoti turėtų kiekvieno mėnesio pirmąją dieną tel. 8 52 736188.