„Mano veislyno pavadinimas yra „Aleatorika“. Tai muzikinis terminas, reiškiantis improvizaciją, kai nusakomas tonas, o muzikantai groja kaip nori. Borderkoliai būtent tokie yra, su jais reikia improvizuoti“, – pokalbį apie borderkolių veislę pradeda veisėja Ineta Martinkevičiūtė. Trejų metų Mūzą bei pusės metų Ariją auginanti moteris visada norėjo auginti aktyvų, sveiką ir ištvermingą šunį, tad borderkoliai buvo geriausias pasirinkimas.

„Norėjau aktyvaus, sveiko, ištvermingo šuns, kuris nebijotų šalčio, karščio, kuris galėtų žiemą vasarą su manimi bėgioti. Pasidomėjau borderkolio temperamentu, pradėjau bendrauti su užsienio veislynais, parodose susipažinau su veislės atstovais ir supratau, kad tai yra būtent tai, ko aš ir norėjau.“

„Kai pradėjau domėtis veisle, kilo mintis pabandyti ir pačiai veisti. Ėmiau domėtis jų sveikata, žinojau, koks šių šunų tipas man patinka, ko aš noriu. Mano tikslas yra išveisti anatomiškai gražų borderkolį, pasižymintį darbinėmis savybėmis. Manau, kad tie kraštutinumai – arba tik darbinis, arba tik šuo, skirtas parodoms, nėra gerai. Noriu atrasti balansą.“

Borderkolių veislė Tarptautinės kinologų federacijos buvo pripažinta 1987 metais. Šie šunys kilę iš Didžiosios Britanijos, tiksliau sakant, jų protėviai gyveno Anglijos–Škotijos pasienio teritorijoje, tuo metu ši sritis buvo vadinama Nortumbrija (viduramžių anglų karalystė).

„Jie ganydavo avis ir iki šiol jas gano. Borderkolių tikslas yra suvaryti į bandą avis. Jie yra išskirtiniai tuo, kad turi labai stiprų žvilgsnį, kuriuo gali paveikti avį. Šunys turi savo specifinį judesį, prisiplodami prie žemės jie iš lėto sėlina prie avies ir ją gano savo akimis.“

Borderkoliai viskuo domisi, visur dalyvauja kartu su šeimininku. Tai labai aktyvus ir protingas šuo. „Purinos“ socialinio projekto tikslas – ne tik papasakoti apie įvairias gyvūnų veisles, bet ir priminti, kad kiekviena veislė turi specifinę charakteristiką, į kurią būtina atsižvelgti prieš įsigyjant keturkojį bičiulį.

„Daug kas įsivaizduoja, kad nusipirks protingiausią pasaulio šunį ir jis savaime visą mokės. Jei su juo neužsiimsi, turėsi patį kvailiausią pasaulyje šunį, koks tik gali būti, nes borderkolio intelektą reikia lavinti taip pat, kaip ir kitų šunų. Juos reikia dresuoti, auklėti. Jiems svarbi ankstyvoji socializacija, darbas. Neužteks tik palakstyti pievoje su šunimi, nes būtina psichologinė iškrova. Tai, kad borderkoliai – viena protingiausių veislių, reiškia, jog jie ypač imlūs mokymuisi.“

Lietuvoje borderkoliai sparčiai populiarėjanti veislė. Ineta pasakoja, kad tam turėjo įtakos ir televizija, žiniasklaida, laidos, kuriose pasirodydavo gerai dresuoti šunys. Vienas tokių – projekte „Lietuvos talentai“ dalyvavęs Easy. Populiarėjant veislei atsiranda ir daugiau neatsakingų veisėjų, tad renkantis augintinį būtina įsitikinti, kur ir kaip jis auginamas, veisiamas, prižiūrimas.

„Borderkoliai gali turėti nemažai sveikatos problemų, jei veisiami neatsakingai. Tai gali būti ir neurologinės ligos, epilepsija. Dažnai pasitaiko atvejų, kai šie šunys „nuveisiami“ į cholerinę pusę. Tokie šunys tampa sunkiai valdomi, per daug energingi, sunkiai koncentruoja dėmesį.“

Ineta visiems savo veisiamiems šuniukams atlieka psichikos testus, kurie padeda nustatyti gyvūno temperamentą, polinkius, gebėjimus. Neseniai viena veislyne gimusi kalytė iškeliavo į Rusiją. Ten ji dirbs tarnyboje, ieškančioje dingusių žmonių.

„Viena mūsų veislyno kalytė kuo puikiausiai dirba kaniterapijos srityje, gyvūnų asistuojamoje veikloje (AAA) ir yra sertifikuota. Su šunimis dalyvaujame įvairiuose projektuose, moksliniuose tyrimuose. Taip pat kai kuriuos šunis treniruojame asmens paieškai. Dalis šuniukų iš mūsų veislyno puikiai pasirodo šunų vikrumo varžybose (angl. agility), bendro paklusnumo (angl. obedience) varžybose, dirba užsienyje šunimis gelbėtojais (angl. rescue dog).“

Šunų elgsenos testo metu šuniukas atnešamas į jam nežinomą aplinką ir joje paliekamas. Testuotojai šuniuką kalbina, žiūri, kaip jis atsišaukia, tikrina jo dominavimo lygį – verčia ant nugaros, kelia į orą, meta suglamžytą popieriaus skiautę, stebi, ar atneša ją. Taip pat tikrina, kaip šuo reaguoja į staigius judesius. Vieni šuniukai testo metu būna drąsesni, kiti – lėtesni, tai vėliau turi įtakos, kokia veikla borderkolis užsiims. Ar jis bus namų šunimi, ar dirbs tarnybose.

„Borderkolio šeimininkas turi būti aktyvus, bet ne choleriško būdo, nes pati veislė labai greitai įsiaudrinanti. Su jais reikia bendrauti ramiai ir užtikrintai. Būsimas šeimininkas turi mėgti aktyvią veiklą, būti stiprus, ramesnio temperamento.“

Šios veislės šunys puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais. Prieš renkantis šuniuką, kuris augs šeimoje, svarbu sužinoti, ar jis neturi stipriai išreikšto ganymo instinkto, nes aplink lakstantys vaikai gyvūnui gali sukelti norą ganyti, sėlinti ar įžnybti. Borderkoliai gali gyventi tiek dideliame name, tiek bute, bet svarbu, kad šeimininkas galėtų per dieną bent porą valandų skirti aktyviai veiklai su augintiniu.

Borderkolių kailis gali būti įvairaus kolorito, leidžiamos įvairios spalvų variacijos, tokios kaip juoda su balta, ruda su balta, mėlynas marmuras, rudas marmuras, šokoladinė su balta, juodas su įrūdžiu, rudas su įrūdžiu, marmurinis su įrūdžiu, mėlynas su baltu ir daugelis kitų. Neleistina spalva yra visiškai balta. Šuniuko su dokumentais kaina Inetos veislyne svyruoja nuo 700 EUR iki 1 200 EUR. Kaina priklauso nuo to, ar šuniukas skirtas namams, ar gali dalyvauti parodose, būti veisiamas.

Užsakymo nr.: PT_74656496