Visus pasiūlymus, atsiųstus adresu apdovanojimai@artnews.lt iki kovo 17 d. vakaro, vertins speciali apdovanojimų komisija. Geriausių tekstų, knygų ir laidų autoriai pretenduoja į 9 piniginius apdovanojimus. Apdovanojimai bus teikiami birželio 1 d. Nacionalinėje dailės galerijoje.

El. paštu galima siūlyti apžvalgas, pokalbius, knygas, menininkų ar kuratorių rašytus tekstus (pavyzdžiui, pasirodžiusius parodose), radijo ir televizijos laidas ar jų epizodus. Atskira – „Metų reiškinio“ – kategorija skirta didžiausią įtaką meno kritikos raidai padariusiam 2022 m. įvykiui ar reiškiniui. Iš viso bus įteikta iki 9 piniginių apdovanojimų po 900 eurų.

Apdovanojimus organizuoja Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), LNDM Nacionalinė dailės galerija ir meno žurnalas internete Artnews.lt. Projekto partneriai – Lietuvoje veikianti Kultūros periodinių leidinių asociacija ir Tarptautinės meno kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcija. Pasak AICA Lietuvos sekcijos vadovės, Vilniaus muziejaus direktorės Rasos Antanavičiūtės, tokių apdovanojimų reikėjo jau seniai. „Lietuvos šiuolaikinio meno kritikos padangėje aiškiai per mažai žvaigždžių ir kometų, – teigia Rasa, pabrėždama įvertinimo ir pripažinimo svarbą: – Tikiu, kad prizai padės šiai padangei ryškiau sužibėti.“

Apdovanojimų komisiją sudaro menotyrininkė, kultūros žurnalistė Jogintė Bučinskaitė, menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja Linara Dovydaitytė, menininkė, rašytoja, žurnalo Dailė redaktorė Aistė Kisarauskaitė, rašytojas ir kuratorius Valentinas Klimašauskas ir kuratorė, rašytoja, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Laima Kreivytė.

Komisijos nariai

Komisijos nariai taip pat pabrėžia, kad apie meną ir kultūrą rašantiems žurnalistams tai labai svarbi iniciatyva. Kviesdama teikti siūlymus apdovanojimams Jogintė Bučinskaitė primena: „Kad rašytum, kalbėtum ir kitaip pasakotum apie meną, neišvengiamai turi jausti aistrą arba švelnų, žodžiais sutramdomą pyktį, azartą išsiaiškinti, norą puoselėti ir atvirai pasakyti, kaip jautiesi. Jei esate tokiuose ilgalaikiuose santykiuose su parodomis, kultūros bei meno procesais ir mėgstate dalintis šių santykių meilės laiškais ar komplikuotais susirašinėjimais, šis kvietimas Jums.“

Valentinas Klimašauskas šiuos apdovanojimus mato ir kaip galimybę susipažinti su naujomis, galbūt netikėtomis meno kritikos formomis: „Sako, autorius mirė dar praeitame amžiuje. Šiandien tekstų infliacija grasina nužudyti ir skaitytoją. Taigi kas yra (ar gali būti laikoma) meno kritika dirbtinio intelekto generuojamų tekstų, klikbaitų ekonomikos, akademizmo klišių, posttiesos spąstų, publikavimo demokratizacijos amžiuje? Gal gali šis prizas ir meno kritika, kurią suvokiu plačiausia prasme, būti ne vien apie meno scenos vizijas, bet ir apie naujas rašymo, mąstymo ir matymo galimybes? Man labai įdomu, kur visa tai atves.“

Aistė Kisarauskaitė akcentuoja, kad menas ir tekstai apie jį yra įdomi ir vertinga daugelio mūsų kasdienybės dalis: „Mielas skaitytojau, jei įstrigęs eismo kamščio beprasmybėje ar parduotuvėje, rinkdamasis dailiausią papriką, netikėtai pagalvoji apie neseniai perskaitytą meno kritikos tekstą, išgirstą komentarą laidoje, jei rekomenduoji jį perskaityti artimiesiems ar draugams, jei manai, kad kuris nors autorius išsiskiria kalbos audinio sodrumu, išradingumu, pakerta kojas radikaliomis ir netikėtomis įžvalgomis, įtraukia aistra ar kibirkščiuoja subtiliu humoru, jei turi ryškų balsą kultūrinės spaudos tekstų gaudime, rekomenduok tokius tekstus šiems meno kritikos apdovanojimams, nes šie apdovanojimai skirti tavo – skaitytojo – balsui.“

Pasak komisijos narės Linaros Dovydaitytės, „kritikos tekstai paverčia meno kūrinius ar parodas įvykiais, įrašo juos į diskursą, pasiūlo žiūrovišką patirtį praturtinančių interpretacijų ar net patys virsta naujais – žodiniais – kūriniais. Kartais skaityti recenziją ar klausyti kritikių pokalbio podkaste yra ne mažiau įdomu, nei leisti laiką parodoje. Man tekstai yra dialogo partneriai, tikiuosi tokių sutikti ir šiame konkurse.“

Apdovanojimus ir juos lydinčių meno kritikos dirbtuvių bei paskaitų seriją kuruoja ŠMC komandos narės Virginija Januškevičiūtė ir Justina Zubaitė-Bundzė bei Artnews.lt žurnalo redaktorė Vaida Stepanovaitė. Šioms dviem organizacijoms bendradarbiaujant su LNDM Nacionaline dailės galerija, nuo šiol tokius apdovanojimus ketinama rengti kasmet. Kaip teigia Rasa Antanavičiūtė, „dabar tik svarbu iki kovo 17 d. pateikti kuo daugiau pasiūlymų, kad organizatoriams ir rėmėjams nepritrūktų motyvacijos apdovanojimų kampaniją tęsti – tokioms iniciatyvoms tęstinumas labai labai svarbu.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją