Gruodžio 15 d. 17 val. vyksiantį iniciatyvos pristatymo renginį sveikins Ukrainos ir Lietuvos pirmosios ponios Olena Zelenska ir Diana Nausėdienė, taip pat dalyvaus Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta, Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos direktorius Tarasas Vozniakas, žurnalistas, organizacijos „Stiprūs kartu“ vadovas Edmundas Jakilaitis, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas, muziejaus Edukacijos skyriaus vedėja, audiogido projekto vadovė Lirija Steponavičienė. Renginys vyks lietuvių ir ukrainiečių kalbomis su sinchroniniu vertimu į anglų kalbą. Dalyvaus atlikėjai iš Ukrainos.

Projektas įdiegti audiogidus ukrainiečių kalba žymiausiuose pasaulio muziejuose pradėtas įgyvendinti 2020 metais. Šį pasaulinį projektą inicijavo ir globoja Ukrainos pirmoji ponia. Audiogidai ukrainiečių kalba parengti Romos Koliziejuje, Versalio rūmuose, Šėnbruno rūmuose Vienoje, Dolmabachčės rūmuose Konstantinopolyje, Londono Taueryje, Berlyno Šarlotenburgo rūmuose, Stokholmo Vazų muziejuje ir kt.

Valdovų rūmų muziejaus audiogido ukrainiečių kalba projektas pradėtas įgyvendinti 2021 metais. Muziejus jį parengė bendradarbiaudamas su Ukrainos ambasada Lietuvoje. 2022 m. gruodį pristatomas pirmasis projekto etapas: į muziejų atėję ukrainiečiai gimtąja kalba galės išgirsti nuolatinės ekspozicijos III maršruto pristatymą. Parengtas pasakojimas apie eksponatus apima tris temines ekspozicijas: ginkluotę, kasdienybę, muziką. Šiuo metu toks gidas kuriamas ir I bei II maršrutų nuolatinėms ekspozicijoms.

Tai labai svarbi iniciatyva, kuri „derusifikuoja“ žymiausius pasaulio muziejus ir daugiau nei 50 milijonų ukrainiečių visame pasaulyje atveria galimybę susipažinti su pasaulio paveldu, žymiausiais muziejais gimtąja kalba.

Po pristatymo norintieji maloniai kviečiami likti Renginių salėje – paklausyti prof. habil. dr. Ihorio Cependos paskaitos „Ukraina 2022“. Paskaita prasidės 18 val. ir vyks lenkų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą. Profesorius dalyvavo rengiant susitarimą dėl Lenkijos ir Ukrainos memorialinių vietų pagerbimo, 2007 m. inicijavo Tarptautinio akademinio jaunimo susitikimų centro įkūrimą Mykulyčyne. Ukrainos mokslų akademijos tikrasis narys, Žešuvo universiteto garbės daktaras (2015), apdovanojimo „Bendrųjų vertybių Karpatų Europa“ laureatas (2019).

Paskaitoje prof. habil. dr. I. Cependa apžvelgs, kodėl Putinui nepavyko palaužti ukrainiečių ir užimti Kijevo, kaip prezidentas Volodymyras Zelenskis suvienijo Ukrainos žmones. Remdamasis įvairių tyrimų duomenimis, I. Cependa pateiks, kaip ukrainiečiai vertina Vakarų pagalbą, ar Lenkija ir Lietuva bus pagrindinės išlaisvintos Ukrainos sąjungininkės.

Pageidaujantiems dalyvauti renginyje būtina registracija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją