„2019 metais niekieno neprašomas ir neverčiamas atėjau į bokso klubą. Pamačiau sportą, prakaitą, užsispyrimą. Svarbiausia, pamačiau žmones. Atletų akyse degė ugnis. Boksininkai išjudino mane. Nuo to laiko galvoju apie jų raison d'être (liet. būties prasmė). Kas tie boksininkai? Kas nori lipti į ringą? Kam to reikia?

Žurnalistai paklausė Barry McGuigano, kodėl jis yra boksininkas. Jis atsakė: „Nes nesu poetas, negaliu pasakoti istorijų“. Šitie dalykai yra susiję. Kiekvienas bokso raundas yra unikali ir įtempta drama be žodžių“, – sako spektaklio dramaturgas Laurynas Adomaitis, su režisieriumi Antanu Obcarsku Lietuvos nacionaliniame dramos teatre kuriantis jau trečią spektaklį. „Boksui“ pjesę jie rašo drauge.

Boksas. Eskizas
Foto: Dmitrij Matvejev

Nerimstančia kovos dvasia persmelktas „Boksas“ pasakoja apie dviejų kartų kovotojus. Saúlas (akt. Laurynas Jurgelis) – talentingas boksininkas, kurio išskirtinį potencialą įžvelgia klubo treneris (akt. Marius Repšys) ir bet kokia kaina nori jį padaryti pasaulio čempionu. Tsiganas (akt. Gediminas Rimeika) – į antrą planą nustumtas sportininkas, nenorintis taikytis su outsaiderio pozicija. Jo ambicijas pajautęs verslininkas (akt. Giedrius Savickas) prisiima globoti jauną kovotoją ir siekia nugalėti savo gyvenimo traumas.

Dviejų jaunų boksininkų Saúlo ir Tsigano akistata vietinės reikšmės klube įžiebia globalias ambicijas, kurios peržengia geografines, o kartais ir fizinio pasaulio ribas. Jaunų vyrų kelionė atrandant savyje kovotoją tampa priemone seniems vilkams suvesti sąskaitas.

„Žiūrovo laukia labai spalvingas, greitas ir betarpiškai suprantamas veiksmo spektaklis su mistiniais elementais. Visi garsiausi sportininkai turi kažką antgamtiško. Jie yra apdovanoti gamtos. Kartais tikrai nenormalu, kokie jie būna stiprūs, atsidavę, jie – tikri herojai. Treniruočių atmosferoje norisi tyrinėti žmogaus atsidavimą savo pašaukimui ir dramą, kuri ją lydi. Jei nori būti pačiu geriausiu – turi tam tvirtai pasiryžti, bet ar kiekvienas supranta, kam ryžtasi?

Spektaklio sukūrimas tapo iššūkiu dėl kelių priežasčių: pirma – tai visiškai nauja, proceso metu rašoma pjesė, kuri savo įtampa nenusileidžia veiksmo filmui, antra – dėl šios istorijos personažams teko važiuoti į tolimas šalis, visa jų patirtis uždokumentuota ir bus parodyta spektaklio metu, ir trečia – scenoje surinktas pačių talentingiausių aktorių ansamblis (Giedrius Savickas, Marius Repšys, Gytis Ivanauskas, Laurynas Jurgelis, Gediminas Rimeika ir kt.) ir labai svarbu, kad jiems visiems užtektų vietos“, – sako spektaklio „Boksas“ režisierius Antanas Obcarskas.

Spektaklio partneris – bokso ir fitneso klubas „City Boxing“. Šio klubo treneriai Vitalijus Vasiljevas ir Aleksandras Baranovas treniravo aktorius, prisidėjo prie spektaklio kūrimo. A. Baranovą pamatysime ir teatro scenoje kartu su profesionaliai besiboksuojančiais jo mokiniais. Spektaklio eskizo pristatymas pernai vyko šiuolaikinės dramaturgijos festivalyje „Versmė“.

„Bokso“ scenografė – nuolatinė A. Obcarsko kūrybinė bendražygė Lauryna Liepaitė, kostiumus kuria Juozas Valenta, muziką – Rolandas Venckys, vaizdo projekcijas – Ričard Žigis, šviesų dizainą – Dainius Urbonis. Spektaklyje bus rodomi dokumentiniai filmai, kuriuos kūrė Vytautas Jašauskas, Mykolas Budraitis ir Axel Martinez.

Spektaklio „Boksas“ premjera LNDT Naujojoje salėje įvyks kovo 3, 4, 5, 6 dienomis.