Pirmojo festivalio savaitgalio pažiba – specialiai renginiui suburtas šviesaus atminimo Mario Jansono garbei pavadintas orkestras iš skirtingų šalių ansamblių muzikų, kuriuos visus vienija žavėjimasis ar buvusi bičiulystė su 2019 m. į amžinybę iškeliavusiu legendiniu latvių dirigentu. Orkestrą sudarė muzikantai iš Bavarijos radijo, Berlyno simfoninio, Nyderlandų karališkojo, Oslo filharmonijos, Ciuricho „Tonhalle“ ir Vienos filharmonijos orkestrų, jam dirigavo garsusis Johnas Eliotas Gardineris.

Žymiojo brito diriguojamas festivalio M. Jansono orkestras atliko du įspūdingus pasirodymus Jūrmalos „Dzintari“ koncertų salėje: penktadienio vakaro atidarymo koncertą su žaviąja kine Yuja Wang bei sekmadienio uždarymo pasirodymą su vengrų kilmės pianistu Andrasu Šifu. Pastarasis festivalio metu taip pat surengė meistriškumo klases trims jaunuoliams iš Baltijos šalių, tarp jų ir lietuviui Kasparui Mikužiui. Jų metu itin gabūs jaunieji muzikantai galėjo gyvai bendrauti, mokytis ir dalintis patirtimi su tarptautinėse scenose pripažintu A. Šifu.

Po koncertų „Dzintari“ koncertų salėje Jūrmaloje Džonas Eliotas Gardineris sakė, kad visi menininkai jautėsi ypatingai, po ilgos pertraukos galėdami groti ir būti kartu su auditorija. „Buvome ištroškę gyvų pasirodymų. Muzikos stebuklui sukurti reikia, kad vyktų dialogas tarp trijų grandžių – kompozitoriaus, atlikėjo ir klausytojo. Kai šio nebuvo, viskas tiesiog buvo kitaip“, – pasakojo dirigentas.

Festivalio direktorė Zane Čulkstena taip pat be galo džiaugėsi itin sėkmingu festivalio startu ir įvairia, itin muzikos išsiilgusia publika. Pirmąjį savaitgalį festivalyje lankėsi svečiai iš JAV, Nyderlandų, Suomijos, Estijos, Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, kitų šalių. Tikimasi, kad kelionių ribojimams laisvėjant, ir daugiau muzikos mylėtojų galės atvykti į festivalio koncertus ir tuo pat pasimėgauti ypatinga ir ramia Latvijos pajūrio atmosfera.

Melomanų laukia dar 3 muzikos kupini savaitgaliai

Festivalio koncertai vyks dar tris savaitgalius: rugpjūčio 6-8 d., rugpjūčio 27-29 d. bei rugsėjo 2-5 d. Jų metu muzikos mylėtojai galės mėgautis Nyderlandų karališkuoju orkestru („Concertgebouworkest“), diriguojamu brito Danielio Hardingo, itin retai užsienio scenose išvystamu Bairoito festivalio orkestru, kuriam diriguos latvis Andris Nelsons bei Sankt Peterburgo filharmonijos orkestru su legendiniu dirigentu Jurijumi Temirkanovu priešakyje.

Be įspūdingų orkestrų pasirodymų, melomanus džiugins ir būrys garsių solistų: pianistai Arkadijus Volodos, Yoav Levanon, Yefimas Bronfmanas, Aleksandras Kantarovas, jaunasis latvių talentas Daumants Liepins, Anabelė Thwaite, norvegas Leifas Ove Andsnesas, 21-erių japonas Mao Fujita, itin retai didžiosiose scenose sutinkama portugalė Marija João Pires, violončelininkas Miša Maiskis, smuikininkai Renaud Capuçonas, Markas Bouchkovas.

Vokalo mylėtojus džiugins sopranė Renė Fleming, bosas-baritonas iš Velso Brynas Terfelis, sopranė Christine Goerke, tenoras Klausas Florianas Vogtas, bosas Giunteris Groisbokas. Rugpjūčio 7 d. žiūrovų lauks ypatingas pasirodymas – jaunasis švedų smuikininkas Daniel Lozakovich scenoje pasirodys kartu su legendiniu rusų pianistu Michailu Pletnevu, žiūrovams dažniau sutinkamu dirigento vaidmenyje.

Saugus mėgavimasis muzika

Festivalio organizatoriai užtikrina, kad auditorijos, menininkų bei komandos sveikata ir saugumas yra aukščiausias prioritetas, todėl į koncertus bus įleidžiami tik imunitetą koronavirusui įgiję žmonės – bent prieš 14 d. iki renginio baigę visą vakcinacijos procesą (gavusiems „Vaxzevria“ vakciną, pakaks vienos dozės, jei nuo jos praėję 22-90 dienų) arba ne seniau kaip prieš 180 d. persirgę Covid-19.

Į pusiau atvirą Jūrmalos „Dzintari“ koncertų salę galės patekti ir neigiamą testą turintys svečiai – ne anksčiau nei prieš 72 val. atliktą PGR arba ne anksčiau nei prieš 24 val. atlikto antigeno tyrimo; jiems renginyje bus skirta atskira zona. Tokie reikalavimai galioja visiems, atvykstantiems iš mažos rizikos šalių, tarp kurių šiuo metu yra ir Lietuva.

ES šalių piliečiai, patekdami į koncertus, su bilietu bus paprašyti pateikti ir ES skaitmeninį sertifikatą (dar vadinamą „Žaliuoju“ pasu), kitų šalių gyventojai – analogiškus imunitetą patvirtinančius dokumentus, pripažįstamus Latvijos vyriausybės. Lietuviai ES skaitmeninį sertifikatą gali nesunkiai gauti iš e.sveikatos sistemos, kur medicininių duomenų pagrindu jis sugeneruojamas automatiškai. Festivalyje pakaks parodyti išsisaugotą sertifikatą mobiliajame telefone arba pateikti popierinę kopiją kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu.

Kadangi saugumui užtikrinti bus ribojamas patekimas į festivalio koncertus, pagal Latvijoje galiojančius reikalavimus papildomų saugumo priemonių nereikės – svečiai gali mėgautis muzika be veido kaukių ar socialinės distancijos reikalavimų. Primenama, kad visiems keliaujantiems į Latviją taip pat privaloma likus 48 val. ir mažiau iki Latvijos Respublikos sienos kirtimo užpildyti keliautojo anketą covidpass.lv ir išsaugoti el. paštu gautą QR kodą.

Daugiau informacijos apie festivalį riga-jurmala.com.