Intelektinė nuosavybė – nesaugoma

„Per draugus mane šiandien pasiekė informacija, kad tų organizatorių renginyje jau pernai buvo panaudota mano daina, atlikta viešai, gyvai, be jokio leidimo, sutikimo, užklausimo ar pasiteiravimo, ar aš nesu prieš. Mano draugams kilo minčių – kaip esu susijusi, ar žinau apie naudojimą. Todėl nusprendžiau draugų erdvėje, feisbuke pasisakyti, jeigu kam nors kyla abejonių, kad aš ne prie ko: manęs neklausė, ten manęs nebus, aš nepalaikau. Šis mano pasisakymas nuvilnijo plačiau nei vien draugų rate“, – pažymėjo I. Narkutė.

Šis klausimas, anot dainų autorės ir atlikėjos, yra apskritai, apie intelektinę nuosavybę, žiniai, kaip elgiamasi su dainomis, kitais kūriniais bei su autorinėmis teisėmis mūsų šalyje.

„Šiandien įsitraukė ir autorių gynimo organizacijos, teko griežčiau pasakyti, kad nuo tų idėjų atsiriboju, nesitapatinu su jomis, jų nepalaikau, nenorėčiau, kad mano dainos skambėtų šiame marše – nemanau, kad tai tinkamas kontekstas – su mano pilietine ir žmogiška pozicija visai nesusiję“, – pabrėžė I. Narkutė.

Ji tikino šį situacijos paviešinimą išnaudosianti dėmesio atkreipimui į autorinių teisių saugojimo problemą, tai nėra vienkartinis atvejis, tai, anot I. Narkutės „nutinka krūvai atlikėjų“.

„Dirbantys profesionalioje scenoje visada atsiklausiame perdainuodami vieni kitų dainas, žinome taisykles. Bet mėgėjiški lygiai dažnai lieka akli, jiems atrodo, kad kūriniai visų, galima naudotis į kairę ir į dešinę“, – sakė dainininkė.

Apie šią problemą prabilusi I. Narkutė įsitikinusi, jog kalbų apie tai nebus per daug – kol kas deramos tvarkos vis dar nėra. „Fizinės nuosavybės neliečiame, suprantame, tačiau intelektinės nuosavybės – nesaugome. Man, kaip kuriančiai, norisi tai akcentuoti“, – konstatavo pašnekovė.

LATGA: organizatoriai nesikreipė dėl naudojimosi

Penktadienio popietę atsaką į šią žinią išplatino LATGA. „Pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą į Asociaciją LATGA organizatorius dėl viešo kūrinių naudojimo turi kreiptis likus 14 darbo dienų iki renginio. Kol kas „Didžiojo šeimos gynimo Maršo 2021“ organizatoriai to nepadarė.

„Šiandien LATGA priminė organizatoriui apie pareigą sudaryti sutartį su asociacija, jei renginio metu bus viešai atliekami (viešu atlikimu laikomas ir muzikos kūrinių garso įrašų naudojimas, ir muzikos kūrinių gyvas atlikimas) LATGA atstovaujamų autorių kūriniai.

Taip pat organizatoriams pridėjome autorių ir kitų teisių turėtojų, kurie neleidžia minėtame renginyje naudoti jų kūrinių, sąrašą. Asociacija LATGA neturi teisinio pagrindo savo iniciatyva nesuteikti licencijos dėl viešo atlikimo. Autoriai, kurie nenori, kad jų kūriniai būtų viešai atliekami minėto renginio metu, turi teisę informuoti apie tai LATGA, kuri savo ruožtu informuos organizatorius.

Papildoma informacija autoriams: jeigu nenorite, kad jūsų kūriniai būtų naudojami minėtame renginyje, informuokite apie tai Asociaciją LATGA el. paštu visuomene@latga.lt”, – pakvietė LATGA atstovai.