Mugės organizatoriai neseniai pranešė, kad paprastai vasarį rengiama Knygų mugė šiemet visai neįvyks. Ji bus rengiama 2022-aisiais.

Didžiausias praradimas – atgalinis ryšys

Leidyklos „Tyto alba“ atstovė Raminta Jonykaitė sako tokį sprendimą vertinanti kaip moralinį praradimą ir nuostolius.

„Knygų prekyba vyksta ir toliau, bet Knygų mugė kartu buvo apsikeitimas idėjomis – su autoriais ir skaitytojais. Niekur kitur negausi tiek atgalinio ryšio, nuomonių pastebėjimų, pasiūlymų. Lietuvos skaitytojams labai svarbu gyvi susitikimai su autoriais, tai to labai ilgimės ir čia didžiausias praradimas“, – BNS sakė R. Jonikaitė.

Leidyklos „Nieko rimto“ vadovas Arvydas Vereckis taip pat teigė, kad leidykla neteko didžiausios metų šventės, emocinio pakylėtumo ir papildomų pajamų.

Leidyklos „Alma littera“ rinkodaros projektų vadovė Aušra Kazanavičienė sako, kad pernai mugėje jos pardavimai siekė apie 180 tūkst. eurų.

„Tai ne tik pajamų klausimas, nors aišku, jų mes irgi prarandame, nes būna nemažai suprekiaujama, bet tai šventė leidėjams, skaitytojams, autoriams, kurie susitinka vienoje vietoje, ir tai yra labiausiai liūdinanti tendencija“, – BNS Sakė A. Kazanavičienė.

Knygynų tinklas „Pegasas“ teigė Knygų mugėje pristatydavęs tik unikalų asortimentą, pavyzdžiui, „Pegaso“ klasikinių, vaikų, pažintinių knygų kolekcijas, todėl šiemet tą siekiama padaryti virtualiuose „Knygų savaitės“ renginiuose, kurie turėjo bent kažkiek kompensuoti atšauktą Knygų mugę.

Prekyba knygomis sumažėjo bent trečdaliu

Statistikos departamento duomenimis, prekyba knygomis knygynuose per karantiną sumažėjo daugiau nei trečdaliu. Ypač nepalankūs buvo praėjusio pavasario mėnesiai, kilus pirmajai pandemijos bangai, taip pat – gruodis, kai sugriežtinus karantiną knygynai buvo priversti užsidaryti ir per mėnesį prekyba smuko trečdaliu.

Statistikos departamento vyriausiosios specialistės Alinos Ramaškevičienės teigimu, prieš šventes knygų paklausa visuomet išaugdavo, prekyba jomis knygynuose būdavo daug aktyvesnė.

Pernai gruodį prekyba knygynuose sumažėjo 36 proc., tuo metu balandį apyvarta buvo 72,4 proc. mažesnė, kovą – 42,4 proc., o gegužę – 35,1 proc. mažesnė nei prieš metus.

Anot statistikų, smukimą lėmė tai, jog dėl sugriežtinto karantino knygynai buvo priversti užsidaryti ir ne visi turėjo galimybę knygomis prekiauti elektroniniu būdu.

„Nežinia, ar knygų pardavimai atsigaus ir vasarį. Dėl Vilniuje rengiamos populiarios Knygų mugės vasarį visuomet būdavo juntamas padidėjęs susidomėjimas naujai išleistomis knygomis, bet dėl karantino šiemet atidėtas ir šis renginys“, – teigė departamentas.

Jis taip pat pastebi, jog nemaža dalis prekybos knygomis persikėlė į internetą – gruodį, palyginti su 2019 metų gruodžiu, pardavimai paštu arba internetu išaugo daugiau nei 84 procentais.