Kurstytojiškas A. Hitlerio traktatas leidžiamas retai, nors teisės į šią knygą, pirmąkart pasirodžiusią 1925-aisiais, 2016 metais buvo priskirtos viešo naudojimo sričiai.

„Pasak kritikų, šios knygos publikavimas yra įžeidimas nacizmo aukoms. Mano nuomone, yra priešingai“, – sakė istorikas Eugeniuszas Krolis, leidimą lenkų kalba rengęs pastaruosius trejus metus.

Lenkijoje daug metų cirkuliavo A. Hitlerio gairių nacizmui ir Holokaustui piratinės kopijos ar sutrumpintos versijos.

2005 metais Vokietijos Bavarijos žemės vyriausybė, kuriai tuo metu priklausė teisės į „Mein Kampf“, paprašė konfiskuoti vienos tokios versijos Lenkijoje egzempliorius.

Tačiau E. Krolis naujienų agentūrai AFP sakė, kad jo parengtas lenkiškas leidimas su komentarais, kurį bendrai sudaro 1 000 puslapių, atliks „istorinio šaltinio su platesniu kontekstu“ vaidmenį.

Knyga, kuri bus išleista trečiadienį, yra tik antras „Mein Kampf“ leidimas su komentarais. Pirmas toks leidimas pasirodė Vokietijoje 2016 metais.

„Teigiamas dalykas“?

Lenkiškuoju leidimu rūpinasi leidykla „Bellona“, kurios specializacija – istorijos knygos. Pirmąjį tiražą sudarys 3 tūkst. egzempliorių.

Leidykla nevykdys jokios reklaminės kampanijos, o knygos kaina – 150 zlotų (33 eurai) – Lenkijai yra didelė.

„Nenorime, kad šis leidinys būtų plačiai prieinamas“, – sakė „Bellona“ direktorius Zbigniewas Czerwinskis.

Pasak jo, ši knyga visų pirma yra „įspėjimas, kad lengva beveik nepastebimai išardyti demokratiją ir sukurti totalitarinį režimą“.

„Tai, kas nutiko Vokietijoje po 1933 metų, gali nutikti šiandien, rytoj, poryt daugelyje pasaulio vietų. Signalai lengvai suprantami“, – sakė jis.

Lenkijoje karo metais veikusios nacių Aušvico–Birkenau mirties stovyklos muziejaus vadovas Piotras Cywinskis dienraštyje „Rzeczpospolita“ rašė galintis „suprasti“ knygos leidimą akademiniais tikslais.

Tačiau jis įspėjo, kad noras uždirbti iš šios knygos ir aktyvi reklamos kampanija galėtų prieštarauti Lenkijos įstatymams, kuriais draudžiama propaguoti fašizmą.

Lenkijoje, kuri nacių okupacijos metais prarado 6 mln. savo piliečių, įskaitant 3 mln. žydiškos kilmės žmonių, draudžiama viešai propaguoti totalitarines ideologijas, tokias kaip fašizmas ar komunizmas, taip pat etninę ar rasinę neapykantą. Už tokius nusikaltimus numatytos laisvės atėmimo iki dvejų metų bausmės.

Lenkijos vyriausiasis rabinas Michaelis Schudrichas sakė, kad akademinis leidimas galėtų būti „teigiamas dalykas“, tai galėtų „padėti žmonėms daug geriau suprasti nacizmo, melo, totalitarizmo pavojus“.

Pasak M. Schudricho, klausimas dėl to, ar leisti šią knygą, „buvo aktualus prieš 20 metų“ ir svarbu suprasti, kad dabar yra nepritarimo fašizmui „konsensusas“.

"[Dabar] svarbu, kad mokslininkai galėtų perskaityti, ką Hitleris rašė „Mein Kampf“, nes žodžiai yra svarbūs. Ką Hitleris kalbėjo prieš ateidamas į valdžią, jis kaip tik ir padarė vėliau“, – sakė M. Schudrichas.