Programos centre šiemet – kultūra, jos įtaka žmogaus asmenybei. „Baltijos kino dienas“ atidarys estų dokumentinis filmas „Metai, pilni scenų“ (rež. Marta Pulk, 2019), nukelsiantis į socialinį eksperimentą: filmo kūrėjai pasiūlė ypatingą darbą niekada teatre nesilankiusiam žmogui: visus metus eiti į visus Estijoje pastatytus teatro spektaklius ir rašyti jų recenzijas. Filmas atskleidžia neįtikėtiną kultūros galią keisti gyvenimus.

Kadras iš filmo „Metai, pilni scenų“
Foto: Organizatorių nuotr.

Kino dienų metų žiūrovai taip pat pamatys estų režisieriaus Martti Helde filmą „Skandinaviška tyla“ (2019). Tai psichologinė drama su trilerio elementais apie du žmones, vienijamus smurto persunktos praeities. Jų kelionę link žaizdų gijimo lydės pasirinkimai, amžiams pakeisiantys jų likimus.

Kadras iš filmo „Skandinaviška tyla“
Foto: Organizatorių nuotr.

Latviškoji programos dalis kvies mylimas knygas išgyventi naujai ekrane. Romantinė latvių komedija, pastatyta pagal garsaus latvių rašytojo Anšlavs Eglitis romaną, „Homo Novus“ (rež. Ana Vidujela, 2018) žiūrovus nukels į 1930-ųjų Rygos meno bohemos terpę. Tai – ironiškas ir nostalgiškas žvilgsnis į stilingą, intrigų ir ambicijų kupiną pirmosios Latvijos Nepriklausomybės dešimtmetį, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

„Baltijos kino dienų“ programoje Lietuvoje bus parodytas ir latvių filmas „Jelgava‘94“ (rež. Jānis Ābele, 2019), sukurtas pagal populiarų Latvijos rašytojo Janio Joņevo to paties pavadinimo romaną, kurį čiupo Z kartos keturiolikmečiai, o jį įvertino ir pamilo jų tėvai bei mokytojai. Knyga jau išversta į 9 užsienio kalbas, o 2014 m. apdovanota Europos Sąjungos literatūrine premija. Filme per maištingo jauno žmogaus brendimą, prisodrintą metalo muzikos, atskleidžiamas spalvingas ir įtaigus ką tik nepriklausomybę atgavusios, 1994-ųjų Latvijos portretas.

Kadras iš filmo „Jelgava‘94“
Foto: Organizatorių nuotr.

„Baltijos kino dienos“ rugpjūtį vyks ir Rygoje bei Taline. Latviai rugpjūčio 23–24 d. turės galimybę susipažinti su lietuvių filmais „Rūgštus miškas“ (rež. Rugilė Barzdžiukaitė, 2019) ir „Nova Lithuania“ (rež. Karolis Kaupinis, 2019). O estai rugpjūčio 26–27 d. pristatys kino darbus „Čia buvo Saša“ (rež. Ernestas Jankauskas, 2018) ir „Nova Lithuania“. Į pristatymą Estijoje planuoja atvykti ir filmo režisierius K. Kaupinis.

„Baltijos kino dienų“ seansai Lietuvoje rugpjūčio 25–26 d. vyks „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre. Visi seansai – nemokami.

„Baltijos kino dienų“ programa:

Kino teatras „Forum Cinemas Vingis“ (Savanorių pr. 7, Vilnius)

Rugpjūčio 25 d., antradienis / 5 salė
18 val. „Metai, pilni scenų“ / rež. Marta Pulk, Estija, 2019 m., 106 min., dokumentinis
20.45 val. „Skandinaviška tyla“ / rež. Martti Helde, Estija, 2019 m., 75 min., drama

Rugpjūčio 26 d., trečiadienis / 5 salė
18 val. „Homo Novus“ / rež. Ana Vidujela, Latvija, 2018 m., 90 min., romantinė komedija
20.45 val. „Jelgava‘94“ / rež. Jānis Ābele, Latvija, 2019 m., 88 min., nuotykių drama