Skaitymas mus jungia

Ką labiausiai mėgsta lietuviai veikti vasarą? Jeigu šį klausimą užduotumėte bibliotekininkui, išgirstumėte atsakymą – „skaityti“. „Skaitymo iššūkį“ koordinuojančios Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apskričių viešosios bei Lietuvos aklųjų biblioteka kiekvienais metais maloniai nustemba, kiek daug žmonių suburia ši vasaros skaitymo akcija.

Štai 2019 metais rezultatai pranoko visus lūkesčius – iššūkį priėmė net 16 390 dalyvių (beveik du kartus daugiau nei 2018 m.), o jį įveikė tris kartus daugiau skaitytojų nei praėjusiais metais – 10 339, skelbiama pranešime žiniasklaidai. Iš viso pernai per vasarą buvo perskaityta net 74 100 knygų!

Šių metų „Skaitymo iššūkio“ šūkis – „Skaitymas mus jungia!“, o dalyvių laukia penkios smagios užduotys: perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių; knygą, kurios pavadinime yra skaičius; knygą apie gamtą; knygą apie draugystę ir eiliuotą knygą.

Greta Kėvelaitienė, šių metų projekto vadovė sako, kad skaitymui nėra amžiaus ribų ir šis „Skaitymo iššūkis“ tai tik dar kartą įrodo: „Aktyviai jame dalyvauja visi – ir tėvai, ir vaikai, ir seneliai, ir net augintiniai, kuriems vasarą skaitomos knygos.

Šiais metais „Skaitymo iššūkis“ švenčia 5-erių metų gimtadienį, tad savo skaitytojus pasitinkame su penkiomis naujomis skaitymo užduotimis ir smagiais prizais. Viena iš pagrindinių naujovių – atnaujinta projekto svetainė, kuri bus aiški, patraukli ir pritaikyta regos negalią turintiems žmonėms“.

Sėkmės paslapties neišduoda

Alytaus rajono viešoji biblioteka ir jos skaitytojai pernai metais mušė projekto dalyvavimo rekordus. Negi dzūkai yra labiausiai skaitantys žmonės Lietuvoje, buvo paklaustas Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas, kurio buvo paprašyta išduoti sėkmės paslaptį.

„Paslaptis yra ta, jog... jokios paslapties nėra! Turbūt kiekviena biblioteka turi savų sprendimų ar būdų, kaip pasiekti norimą rezultatą, sau iškeltą tikslą. Kaip sporte, taip ir šiose skaitymo varžytuvėse mūsų bibliotekos tikslas buvo laimėti, o sėkmės paslaptis – ilgas ir kruopštus darbas su skaitytojais.

Per ilgus bibliotekos gyvavimo metus mes sugebėjome „prisijaukinti“ savo skaitytoją, tapome jiems draugais, nuodėmklausiais ir psichologais. Žinoma, to niekada nebūtų įvykę be ilgamečių mūsų darbuotojų, tiesiogiai dirbančių su skaitytojais, puikiai juos pažįstančių ir negailinčių laiko bei energijos tiek bendraujant su jais, tiek ir atsakant į jų užklausas. Juk eilinis kvietimas dalyvauti vasaros skaitymo skatinimo akcijoje tikrai nereikalauja jokių papildomų išlaidų ar specialių resursų: tam reikia tik elementaraus noro tiek iš skaitytojų, tiek ir iš juos į akciją kviečiančių darbuotojų pusės. Ir man džiugu, jog mūsų bibliotekoje tas abipusis noras buvo. Tad ir šiemet mes nežadame nieko nustebinti: kaip ir praėjusiais metais vėl būsime pirmi“, – įsitikinęs A. Vyšniauskas.

Skaityti galima ir popierines, ir elektronines knygas

„Skaitymo iššūkio“ dalyviai knygas gali skaityti iš savo namų knygų lentynų, skolintis bibliotekoje, skaityti elektronines knygas ar klausyti audioknygų. Svarbu, kad jos atitiktų organizatorių pateiktas užduotis ir reikia nepamiršti užsiregistruoti internetinėje svetainėje.

„Mūsų skaitytojai nekantriai laukia „Skaitymo iššūkio“ – tai galimybė būti „ant bangos“, dalyvauti, diskutuoti ir konkuruoti su kitais knygų mėgėjais“, – teigia Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. – Galima pagalvoti, kad jei turi disleksiją, prastai matai, dėl fizinės negalios nenulaikai rankose knygos – skaitymas, o juolab skaitymo iššūkis – tikrai ne tau... Tačiau administruodami didžiausią Lietuvoje garsinių knygų platformą ELVIS ir nuolat didindami savo skaitytojų ratą, esame tikri: skaityti gali visi!“

Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ populiarumas kasmet auga – ar galima daryti prielaidą, kad žmonės skaito vis daugiau ir skaityti tampa tiesiog „madinga“? „Neimčiau neigti ar tvirtinti, kad skaitymas yra „madingas“ laisvalaikio leidimo būdas. Nors kalbant apie madą, jau seniai yra pastebėta, jog nauja – tai seniai užmiršta sena. Knyga visais laikais turėjo savo pastovų ir ištikimą gerbėjų ratą ir, kalbant šiuolaikiniais terminais, visuomet puikuodavosi intelektualios veiklos topų viršūnėse.

Būtent dabar, šiuo mums visiems sunkiu metu, kai užsidarę koncertų, kino salių ar teatrų durys, knyga įgauna dar svaresnę reikšmę ir tampa jei ir ne pagrindine, tai tikrai ne antraeile laisvalaikio praleidimo palydove. Ir nors gyvenime mes dažnai esame linkę ieškoti kažko neatrasto, nepatirto ir naujo, visuomet lyg sūnūs paklydėliai grįžtame prie laiko patikrintų vertybių – prie knygų“, – sako Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas.

Naudingi ir smagūs prizai

Visi, sėkmingai įveikusieji „Skaitymo iššūkį“ ir gavę patvirtinimą el. paštu, dalyvauja bendroje loterijoje, kurioje galima laimėti 3 pagrindinius prizus: planšetę, sėdmaišį, momentinį fotoaparatą.
Aktyviausiems skaitytojams atiteks ir kelios dešimtys leidyklos „Baltos lankos“ knygų. Na, o visi, kurie sėkmingai įveiks visas užduotis, šiemet gaus ypatingų dovanų.

„Atliepiant susidariusią situaciją dėl COVID-19 viruso grėsmės, įsteigėme prizus, kurių pagalba bent šiek tiek galėsime pagelbėti savo imuninei sistemai. Tai – skirtukai su vaistažolėmis, kuriuos gaus visi užsiregistravę ir įveikę iššūkį. Skirtuką tereikia pasodinti žemėje ir po kiek laiko mėgausitės sveikomis vaistažolėmis“, – sako projekto vadovė Greta Kėvelaitienė. Papildomais prizais tradiciškai bus apdovanotos aktyviausios iššūkyje dalyvaujančios bibliotekos. Be to, viso iššūkio metu „Vasara su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks konkursų, kur galima laimėti kitų prizų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)