Skulptūros kalbasi su praeiviais telefonu

„Vilniaus kalbančios skulptūros“ – interaktyvus projektas, kai susidomėję praeiviai gali sulaukti skambučio į savo išmaniuosius telefonus ir taip susipažinti su skulptūrose įamžintomis svarbiomis lietuvių istorinėmis asmenybėmis, kitų tautų atstovais ar fikciniais miesto personažais-simboliais. 2015 metais startavęs Vilniaus kalbančių skulptūrų projektas, kurį inicijavo MO muziejus, šiemet veikia jau šeštąjį sezoną.

Aktorių, dainininkų, visuomenės veikėjų balsais skulptūros pasakoja apie save, apie tuos laikus, kai gyveno jose įkūnytos asmenybės, apie tai, ką jos mato aplink, kaip jaučiasi savo skulptūriniame kūne ir tame Vilniaus kampelyje, kuriame joms lemta būti. Tiesioginio skambučio metu klausytojai gali ne tik pažinti skulptūrose įamžintas asmenybes ar personažus, bet ir sužinoti daugiau apie kultūrinį, istorinį ir architektūrinį Vilniaus paveldą, prisiminti miesto istoriją.

„Kiekvienais metais džiaugiamės prakalbinę vis daugiau skulptūrų ir tokiu būdu dar labiau priartinę meną prie žmonių. Šįkart skulptūros tikrai daug mačiusios ir turi ką papasakoti. Manau, kad ne vienam yra smalsu sužinoti, ką ir kiek daug gali papasakoti „Krantinės arka“. Tai yra tikriausiai daugiausia apkalbėtas ir įvairiais kampais išdiskutuotas šiuolaikinio meno kūrinys Vilniuje, kuris bent jau pradžioje tikrai nepaliko nė vieno abejingo“, – naujai prabilusių skulptūrų pristatyme kalbėjo Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Prakalbino dar tris skulptūras

Visos trys šiemet prabylančios skulptūros yra savaip unikalios. K. Jaroševaitės „Sėdinti“, įsikūrusi MO skulptūrų sode ir žvelgianti į Vilnių, lyg pati praeivius kviečia prisėsti šalia ir pasvajoti kartu stebint miesto gyvenimą.

Prieš dešimtmetį naują gyvenimo etapą pradėjusi Literatų gatvės siena yra kitokia nei įprastos sienos. Ji ne skiria, o jungia įvairius menininkus ir kultūras, mezga dialogą tiek su jais, tiek su visais užklystančiais turistais ir Vilniaus gyventojais.

O netikėčiausias istorijas papasakoti galės „Krantinės arka“, kurią ne vienas miestietis vadina tiesiog „vamzdžiu“, ir dažnu atveju priskiria kūriniams už meno zonos ribų. Šios skulptūros kalbamą tekstą įgarsino Algis Ramanauskas, o šį tekstą rašęs istorikas, rašytojas Tomas Vaiseta pabrėžė, kad labiausiai norėjo išvengti šios stereotipinės skulptūros pravardės ir pabrėžė, kad skulptūros vardas yra .būtent „Krantinės arka“.

„Aš manau, kad „Krantinės arka“ ne tik viena kontraversiškiausių, bet ir viena sėkmingiausių, viena geriausių, viena svarbiausių per dvidešimtmetį sukurtų skulptūrų visoje Lietuvoje. Man atrodo, Vilnius tikrai gali didžiuotis, kad turi šitą skulptūrą. Kodėl aš taip sakau? Tai yra skulptūra, kuri puikiai kalbasi su senuoju Vilniumi, atliepia barokines formas, bažnyčias, kurios aplink yra, skulptūra puikiai šnekasi su naujuoju Vilniumi, šalia esančiais pastatais, skulptūra puikiai šnekasi su gamtiniais elementais, esančiais šalia, pirmiausia, aišku, upe“, – kalbėjo jis.

Be to, pasak jo, ši skulptūra pasako šį tą labai svarbaus apie mus pačius. „Dabar, „Grigeo“ skandalų kontekste, nėra kitos skulptūros, kuri taip puikiai kalbėtų su mumis apie tai, kas mes esame. Tai yra problema, kad ją vadiname vamzdžiu, bet jei jau ją taip vadiname, galiu pasakyti, kad tai yra vamzdis, kuris įrodė, kad vamzdžiai gali ne tik ką nors išlieti, bet ir sugerti. Ši skulptūra sugėrė visą neišprusimą, tamsumą, negebėjimą interpretuoti šiuolaikinio meno ir labiausiai turbūt nenorą to išmokti“, – komentavo T. Vaiseta.

Literatų gatvės sienai tekstą rašiusi dramaturgė, poetė Vaiva Grainytė pasakojo, kad kai MO muziejaus komanda jai pasiūlė prisidėti prie šio projekto, pirma jai siūlyta mintis buvo, kad apie sieną kalbėtų viena iš miniatiūrų. Tačiau V. Grainytė nusprendė, kad tai būtų konceptualiai ne visai teisinga ir nebūtų visai sąžininga susitelkti į vieną menininką, kūrusį dedikaciją.

Foto: perpasauli.lt

„Norėjosi, kad kalbėtų pati siena. Paprastai siena yra kas skiria, riboja – karantino metu visi buvome uždaryti tarp keturių sienų, ar galima pagalvoti apie Berlyno sieną. O ši siena tarsi vienija, leidžia komunikuoti dailininkams ir rašytojams“, – kalbėjo ji, primindama, kad anksčiau tai buvo tik nušiurusi gyvenamojo namo siena, kuri MO muziejaus komandos dėka tapo traukos centru. Literatų gatvės sienos pasakojamą tekstą įgarsino aktorė Rimantė Valiukaitė.

MO muziejuje esanti K. Jaroševaitės skulptūra „Sėdinti“ prabyla aktorės Ilonos Balsytės balsu. Ji pasakojo, kad pradėjusi skaityti Evelinos Daciūtės parengtą tekstą, suprato, kad tiesiog perskaityti nepakaks, kad pirmiausia reikia sukurti visą šios skulptūros personažą, kurio būtų įdomu klausyti tiek suaugusiems, tiek vaikams.

„Krantinės arka“, „Sėdinti“ ir Literatų gatvės siena papildo jau anksčiau MO muziejaus prakalbintas skulptūras Vilniaus mieste. Iš viso prakalbinta jau 21 skulptūra.

Atvirose MO erdvėse – nauji patyrimai ir nemokami renginiai

Atidaręs „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ sezoną, MO muziejus vasarą kviečia turiningai leisti laiką atvirose MO erdvėse ir nemokamuose renginiuose.

Čia ir vėl šalia skulptūrų esančiame MO sode bus organizuojami pokalbiai apie augalus ir apželdinimą kartu su „Geltonu karučiu“.

Energingai pradėti savaitę ir sustiprinti jėgas bus galima specialiuose sportiniuose užsiėmimuose MO terasoje, kuriuos ves treneris Jean Claude Edorh iš „JC Sport“. Užsiėmimai vyks kiekvieną pirmadienį 18 val.

Ketvirtadienio vakarais MO muziejuje ir vėl skambės poezija. Kartu su naujais, atrastais ar kurį laiką jau mylimais autoriais bus galima pasinerti į eiles.

Taip pat sugrįš ir miestiečių pamilti susibūrimai į jaukius piknikus, kuriuos kaskart lydi vis kita, nauja ir šiuolaikiniam miesto gyventojui aktuali tema.

Šią vasarą muziejus kviečia ne tik skambinti prakalbintoms skulptūroms ir išgirsti jų istorijas. Daugiau sužinoti ir geriau jas pažinti bus galima ir specialiose ekskursijose.

Kartu su MO gidu bus organizuojamos ekskursijos, kurių metu bus galima sužinoti ir išgirsti daugiau istorijų ne tik apie pačias skulptūras, bet ir apie žymius žmones ir veikėjus, kuriuos jos įamžina.

Vilniaus miesto savivaldybė dovanoja dvi pirmąsias ekskursijas gegužės 29 d. 18 val. ir gegužės 30 d. 14 val. Į gegužės 29 d. ekskursiją galima registruotis čia, o į gegužės 30 d. ekskursiją – čia.

Kitos įprastos ekskursijos vyks birželio 3, 10 ir 17 d. 18 val. Visos ekskursijos prasidės MO skulptūrų sode, o bilietus į jas galima įsigyti čia.

Vasarą muziejus organizuoja ir specialias stovyklas vaikams. 5-10 ir 10-13 amžiaus vaikai kviečiami dalyvauti teatro, kūrybiškumo arba pojūčių stovyklose, kurios MO muziejuje vyks vasarą.