Fantastinę „Baltąją ligą“ vienas žymiausių visų laikų čekų rašytojų K. Čapekas parašė prieš pat Antrąjį pasaulinį karą ir ankstyvą savo mirtį nuo pneumonijos. 1937 m. sukurta pjesė iš esmės yra humanistinis kūrinys, kalbantis apie tai, kaip karinės ambicijos gali tapti sutelkta kova prieš žmoniją, naikinančią nežinomą ligą europinio karo akivaizdoje. Pjesėje puikiai atsiskleidžia autoriaus pranašiška įžvalga, siurrealistinis humoras ir aštri socialinė kritika, skelbiama pranešime spaudai.

„Baltosios ligos“ skaitymas internete primena eksperimentinį teatro ir kino derinį – dvylika aktorių ne scenoje, o nuotolinio bendravimo platformoje „Zoom“ vaidina spalvingus personažus. Jie tarsi patys sau yra režisieriai, operatoriai ir apšvietėjai. Tai absurdo istorija apie greitai plintančią mirtiną užkrečiamąją ligą ir įvairių visuomenės atstovų – skirtingų kartų piliečių, medikų, politikų, aukščiausio rango karininkų reakciją į ją, vaidinant be tragikos, su užkrečiamu humoru, šėliojant ir improvizuojant.

Patyrusi režisierė sako pirmą kartą repetuojanti su aktoriais nuotolinio ryšio formatu – tai vienintelis įmanomas spektaklio variantas pasaulyje paskelbto karantino sąlygomis.

„Baltoji liga“
Foto: Organizatorių nuotr.

„Savo spektakliu online mes tiesiogiai prasiskverbiame į asmeninę žiūrovo erdvę – tampame jo artimiausios aplinkos dalimi, įtraukiame jį į kūrybinį darbą. Svarbiausia šiame vyksme – neprarasti savo publikos susidomėjimo. Kaip tai padaryti, atrandame tik darbo eigoje, – sako režisierė L. Surkova. – Skaitome ir remarkas, kad tekstas taptų suprantamas jo neskaičiusiems žiūrovams. Norime užfiksuoti šį ypatingą laiką būtent skaitymu tokiu formatu.

Viskas neįprasta – ir aktoriams, ir žiūrovams, ir man. Svarbiausia karantino metu nesustoti, dirbti, todėl labai džiaugiuosi, kad daugelis dabar pasirengę tai daryti kartu. Šią pjesę pasirinkau dėl jos neįtikėtino aktualumo, nors ji parašyta beveik prieš šimtą metų. K. Čapeko fantazija tapo tikrove, ir skaityti, klausyti šiandien šį įstabų tekstą – labai patrauklu!“

Pjesės „Baltoji liga“ skaityme dalyvauja LRDT aktoriai Aleksandr Agarkov, Artur Svorobovič, Vidmantas Fijalkauskas, Vera Stasenia, Larisa Popova, Jurij Ščuckij, Jekaterina Makarova, Jevgenija Karpikova, Artur Aleksejev, Maksim Tuchvatulin, Aleksandr Kanajev, Vladimir Serov. Videoįrašas ir montažas – Dariaus Budrio.

Išleidę virtualią premjerą, LRDT aktoriai su režisiere L. Surkova internete pradeda repetuoti dar vieną spektaklį – pagal savo pasirinktą aktualią šiuolaikinę rusų poeziją.