Pranešime spaudai skelbiama, kad šių metų projekto „Misija Sibiras“ daina „Mūs žemės nelieskit“ atspindi 1941 metais birželio 14-ąją prasidėjusių trėmimų žiaurumus. Dainoje pasakojama, kaip į amžino įšalo žemę, Sibirą ištremti lietuviai sunkiai dirbo žiauriomis sąlygomis, tačiau taip ir neprarado vilties grįžti į tėvynę.

Dėl lyrinės melodijos ir jautrių žodžių atsirado nuomonių, kad daina populiarumu gali pranokti jau dešimtmetį žinomą grupės „Bjelle ir Peru“ kūrinį „Brolužis“, atspindintį partizaninių kovų realijas.

Pati Bjelle – Raminta Naujanytė – juokauja, kad tikrai neprieštarautų, jog Lietuvos pilietiškos muzikos lauke atsirastų naujų lietuviams brangių dainų, kurių ir ji pati mielai paklausytų.

Naujos dainos žodžių ir melodijos autorė yra „Misija Sibiras‘19“ ekspedicijos dalyvė Monika Kaškauskaitė, kuri dainą sukūrė prieš tris metus pirmą kartą patekusį į „Misija Sibiras“ bandomąjį žygį. „Pati praėjau net tris bandomuosius žygius, kol patekau į ekspediciją. Bet jau nuo pirmojo bandymo giliai širdyje turėjau svajonę patekti į ekspediciją ir nuvežti dainą į tuos kraštus, kur buvo ištremti lietuviai, o dar labiau motyvavo mano močiutė, kuri pati buvo tremtinė“, – pasakoja Monika.

Projekto vadovė Aistė Eidukaitytė pastebi, kad tai yra pirmoji originali „Misija Sibiras“ daina per visą projekto istoriją, kuri, tikimasi, sudomins ir vyresnį, ir jauną klausytoją.

„Kartu tai ir žingsnis į naujas platformas, kuriose mūsų nėra, bet turėtų būti, nes istorijos išsaugojimas turėtų būti visur. Galbūt šią dainą niūniuos jaunas žmogus, kuris nėra nieko girdėjęs apie tremtį ar „Misija Sibiras“, bet klausydamas dainos dešimtą kartą suvoks, kad nori žinoti, ką reiškia dainos žodžiai ir kodėl ji buvo sukurta. Tai ir yra šios dainos misija“, – sako A. Eidukaitytė.

Ekspedicijoje tai buvo viena dažniausiai skambančių dainų.

„Kai dainuojam ją kartu su komanda, ši daina tampa tokia stipri, kokie tada buvo lietuviai, priverstinai išvežti iš savo krašto ir visi kartu svajoję vėl kada nors sugrįžti namo“, – sako Monika.

Komandos emocijas dainai sukurtame vaizdo klipe perteikė režisierius Armas Rudaitis. Vaizdo įraše taip pat atsiskleidžia ne tik emocijos iš ekspedicijos, bet ir dalyvių kasdienybė Kazachstane bei ten nuveikti darbai.

Projekto „Misija Sibiras‘19“ komanda liepos mėnesį dešimčiai dienų buvo išvykusi į ekspediciją Kazachstane. Ten komanda lankė ir tvarkė lietuvių kapavietės, statė atminimo ženklus – koplytstulpius ir kryžių, bendravo su vietoje gyvenančiais ir lietuviškų šaknų turinčiais lietuviais.

Visai netrukus dainą bus galima išgirsti ir per „Spotify“.