Kiekviename pokalbyje – du menininkai. Vienu metu jie ir labai skirtingi, ir tuo pačiu labai panašūs. Abu kuria toje pačioje srityje, tačiau atstovauja dviems visiškai skirtingoms kartoms. Pokalbį pradės kviestinis lektorius, o pratęs menininkų pokalbis ir diskusija, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pokalbių metu bus žvelgiama į kultūrines laisvės salas sovietmečiu, kuriose buvo ruošiama dirva Sąjūdžiui ir galiausiai – Nepriklausomybei. Pokalbių metu bus diskutuojama apie literatūrą, teatrą, muziką, fotografiją, dailę, urbanistiką. Pirmasis pokalbis – apie literatūrą, jame dalyvaus Jūratė Čerškutė, diskutuos Aidas Marčėnas ir Giedrė Kazlauskaitė.

Pokalbius inicijuoja „Vilniaus politikos analizės institutas“. Juos moderuos instituto medijų ir demokratijos programos vadovas Donatas Puslys, kuriam įdomu sužinoti, ar šiandieniniame mene dar gyva maišto, neprisitaikėliškumo, humanizmo dvasia.

„Jei kalbant apie meną iki Kovo 11-osios, yra įdomu žvelgti į tai, kaip buvo priešinamasi sovietinės ideologijos brukamoms normoms ir taisyklėms, šiandien yra svarbu analizuoti, kiek menas išlaiko kritinį žvilgsnį į socialinę tikrovę sugebėdamas ne nuo jos atsiriboti ar jai pasiduoti, o ją reflektuoti, kritikuoti, akcentuoti žmogaus teisių ir laisvių svarbą“, – pastebi jis.

„MO yra erdvė pažinti naujus dalykus, susitikti, bendrauti. Kviečiame kartu mąstyti, kelti klausimus ir diskutuoti kartu su menininkais. O tuo pačiu ir sužinoti, kaip skirtingos politinės situacijos veikė jų kūrybą ir kaip tai atsispindi jų darbuose,“ – pasakoja MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.

„Tikimės, kad pokalbių ciklas padės geriau suvokti kultūros svarbą kartu atskleisdamas ir įdomių, įkvepiančių asmeninių istorijų. Gyvenimui laisvoje respublikoje nepakanka tik sukurti demokratinių politinių institucijų, kad ir kokios svarbios jos būtų. Dar reikia ir laisvo žmogaus. Čia esminis vaidmuo tenka kultūrai – terpei, kurioje ir vyksta žmogaus tapsmas, kur ugdomas asmens moralinis jautrumas, pasaulėjauta,“ – priduria D. Puslys.

Ciklą tęs pokalbis apie teatrą kartu su Irena Veisaite, Gintaru Varnu ir Daiva Šabasevičiene, vėliau pokalbyje apie fotografiją dalyvaus Antanas Sutkus, Artūras Morozovas ir Margarita Matulytė, apie muziką kalbės – Dovydas Bluvšteinas ir Domantas Razauskas, pokalbyje apie dailę išgirsime Arvydą Šaltenį. Kiti pašnekovai ir temos bus skelbiamos mo.lt

Pokalbių ciklas prasidės vasario 5 d., 18.30 val. ir tęsis kiekvieną trečiadienį visą vasario mėnesį. Paskutinis pokalbis įvyks simbolinę dieną – šių metų kovo 11-ąją, taip pažymint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Pokalbiai yra nemokami ir vyks MO muziejuje.