„Nors kino pasakojimų apie pasipriešinimo kovas daugėja, Agnės Zalanskaitės naujausias filmas kitoks. Istorikai jam suteikė kūną, o aktorius Paulius Markevičius – širdį. Kūrėjams tikrai pavyko ne tik įdomiai ir paveikiai papasakoti sudėtingą Paliūno pasipriešinimo istoriją, bet taip pat išlikti dėmesingiems detalėms. Visiškai nenustebau, kai savo socialiniame tinkle dar praėjusių metų viduryje režisierė pasidžiaugė, kad gavo teigiamą filmo scenarijaus recenziją ne iš kino kritikų, o iš istorikų,“ – pranešime spaudai kalba rekonstruktorius Giedrius Paulauskas.

Filmas „Partizanas“
Foto: Mantas Bartaševičius

„Mes negalime sau leisti apie laisvės kovų istoriją kalbėti bet kaip ir savo nekompetenciją ar biudžeto trūkumą maskuoti meniniais sprendimais. Istoriniuose filmuose be galo svarbu išlikti tiksliems laikmečio dvasiai ir idealams. Grubios klaidos iškreipia suvokimą ir klaidina visuomenę – to negalima leisti. Laisvės kovų istorija turi būti vienijanti, o ne skaldanti tema“, – įsitikinęs G. Paulauskas.

Dokumentinis filmas „Partizanas“ pasakoja unikalią Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto kovų istoriją. Nuvargintas okupacijos jis aukoja asmeninį gyvenimą, palieka šeimą ir pasitraukia į mišką lemtingam mūšiui dėl Lietuvos laisvės. Geriausiu draugu jis renkasi šautuvą, kurį švelniai vadina „mašinka“.

Filmas „Partizanas“
Foto: Mantas Bartaševičius

Besąlygiškas paklusnumas vadui, noras mokytis, drąsa ir kantrybė iš paprasto kaimo ūkininko suformuoja vieną aktyviausių pasipriešinimo kovų vadų, kuris iki paskutinės gyvenimo akimirkos tikėjo laisva Lietuva ir tarsi testamentą mums užrašė: „Atiduok Tėvynei, ką privalai“.

Filme autentiškų J. Paliūno-Ryto atsiminimų ištraukos, kurias jo paties žodžiais skaito aktorius P. Markevičius, persipina su partizano anūkės, jo bendražygių ir kovos draugų, bei istorikų pasakojimais. To laikmečio atmosferą įtaigiai kuria labai įspūdingos rekonstrukcinės scenos.

Filmas „Partizanas“
Foto: Mantas Bartaševičius

Istorinio dokumentinio filmo „Partizanas“ premjera – 2020 m. vasario 14 d. visuose Lietuvos kino teatruose.