„Mongolija“ – tai dviejų dalių spektaklis apie žmonių su Dauno sindromu gyvenimą mūsų visuomenėje. Spektakliui pasirinkta nestandartinė forma, palaipsniui žiūrovą vedanti iš pasyvaus istorijos stebėtojo, į „aktyvų mokinį“ ir galiausiai suteikiant platformą žiūrovui įsitraukti į pokalbį. Tiek D. Gumauskas, tiek spektaklyje vaidinantis Andrius Alešiūnas Dauno sindromą pažįsta iš labai arti. Asmeninėmis istorijomis paremtas spektaklis tyrinėja draugystę ir kelia klausimą, ar kitoniškumas gali jai trukdyti?

Pirmojoje dalyje persipina dviejų geriausių draugų ir dviejų brolių dvynių istorijos. Abejose istorijose yra po vieną turintį Dauno sindromą vaiką ir vieną – neturintį. Antroje dalyje kartu su aktoriais ant scenos pasirodys ir žiniomis dalinsis genetikos ekspertas, prof. dr. Algirdas Utkus – Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro vadovas.

Visuomenė paprastai nemato tokių žmonių – tai vienas pagrindinių dirgiklių, paskatinusių kelti klausimą „kodėl?“. Kodėl žmonės su Dauno sindromu gyvena atskiruose „getuose“ arba uždaryti butuose nuo vaikystės iki pat senatvės? Kodėl gatvėje sutikę Dauno ar kitą sindromą turintį žmogų dažniausiai sutrinkame, o vaikams liepiame nežiūrėti į juos, nes negalime atsakyti į jų klausimą, kodėl tas žmogus „kažkoks kitoks“?

Pasak menininkų, valstybinė integracija vis dar yra formali. Tikroji integracija prasideda nuo mūsų –sveikųjų gebėjimo bendrauti ir priimti neįgaliuosius kaip įprastą visuomenės dalį.

„Valstybinė neįgaliųjų integracijos strategija numato neįgaliųjų integravimą į visuomenę. Mes manome, kad dažnu atveju tai turėtų būti priešingas procesas, kai sveikieji yra mokomi nebijoti bendrauti, būti empatiškais ir supratingais. Teatras veikia kaip saugi forma, kur neišeinant iš savo socialinio burbulo, sujungiami neįgaliųjų ir spektaklio žiūrovų pasauliai“, – pasakoja spektaklio „Mongolija“ kūrybinė komanda.

Spektaklio idėjos autorius, režisierius ir aktorius – Darius Gumauskas, vienas pagrindinių Oskaro Koršunovo bendražygių nuo pat OKT/Vilniaus miesto teatro įkūrimo. Kartu su juo scenoje vaidina aktorius Andrius Alešiūnas, teatre jau dirbęs su tokiais režisieriais, kaip Gintaras Varnas, Vidas Bareikis, Antanas Obcarskas, Povilas Makauskas, Paulius Markevičius, taip pat filmavęsis kino režisierių Jurgio Matulevičiaus, Justino Krisiūno ir Saulės Bliuvaitės filmuose. „Mongolijos“ kūrybinėje komandoje – Anita Gumauskaitė, Vytautas Alešiūnas, Eitvydas Doškus, Gabrielė Ivanauskaitė, Stefanija Jokštytė, Vytautas Leistrumas, Bartė Liagaitė, Virginija Mačionytė, Edita Martinavičiūtė, Renata Mikailionytė, Visvaldas Morkevičius, Vytautas Narbutas, Mindaugas Repšys, Dovilė Šarutytė ir Marek Voida.

Spektaklis „Mongolija“ (rež. Darius Gumauskas) – jau gruodžio 5, 6 ir 16 d., 19 val., OKT/Vilniaus miesto teatre (Ašmenos g. 8, Vilnius). Spektaklio sukūrimą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.