„Labą gražų vakarą! – tradiciškai su festivalio svečiais sveikinosi „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė. – Tikriausiai nėra geresnio pavadinimo, kuris tiktų šio vakaro atidarymo filmui – „Svaigulys“. Filme pasakojama apie tai, kas retai įvyksta gyvenime, nors turi jame būti. Ir tas pasaulis, kuris atsiveria šiame filme, tikrai nuneš jus ten, kur ir turi nunešti geras, spindulingas ir žavingas kinas.“

Lankysis kino festivalių gigantai

Kino forume tarp kitų filmų laukiami svarbiausių kino festivalių gigantai: šiemet skandinaviško kino programoje „Naujienos iš Šiaurės“ rikiuojasi ypatingai garsūs vardai.

Visų miestų žiūrovai galės pamatyti ilgai lauktą naujausią Roy‘aus Andressono filmą „Apie begalybę“. Ši Įspūdinga odė ir rauda suka amžinybės kaleidoskopą ir tęsia amžinąjį pasakojimą apie neįveikiamą žmogiškosios būties trapumą.

Apie giliai paslėptas traumas savaip kalba vienas produktyviausių šiuolaikinių norvegų režisierių – Hansas Petteris Molandas, „Scanoramoje“ asmeniškai pristatysiantis Pero Pettersono romano „Vogti arklius“ ekranizaciją. Įstabios gamtos fone vykstanti epinė brandos drama aprėpia platų žmogiškų jausmų spektrą nuo meilės iki netekties, nusivylimo ir kaltės. Beje, nemažai šio filmo scenų buvo filmuota Lietuvoje.

Dažnas svečias „Scanoramoje“ – ukrainiečių režisierius Sergejus Loznica šiemet vėl lankysis festivalyje ir pristatys naujausią savo dokumentinę juostą „Valstybinės laidotuvės“. Čia režisierius-kosmpopolitas vėl prikelia archyvinę medžiagą naujam gyvenimui, kuri leidžia akistata pažvelgti į 1953 m. vykusias Josifo Stalino laidotuves. Įrašų autentiką virš savo režisūrinio balso iškeliantis S. Loznica žiūrovams užduoda nejaukų klausimą: ar dar ilgai girdėsime protu nesuvokiamos anų laikų isterijos aidą?

Kitaip į pasaulį žvelgia rusų režisierius Kantemiras Balagovas, filme „Ilgšė“ keliantis žmogiškumo klausimus. Šiemet Kanuose režisierius pelnė du apdovanojimus – tai rodo neeilinę jauno režisieriaus brandą, gebėjimą į trauminę praeitį žvelgti šiuolaikiškai ir viltingai.

Mėgstantys klasikinį kiną, gražiai papasakotą istoriją, stiprius charakterius ir išraiškingą estetiką turėtų nepraleisti filmų „Šeimos paslaugos“ (rež. Werner Herzog), „Nepaprasta Maronos kelionė“ (rež. Anca Damian), „Lara“ (rež. Jan Ole Gerster), „Sonja. Baltoji gulbė“ (rež. Anne Sewitsky), „Dievas yra, jos vardas Petrunija“ (rež. Teona Strugas Mitevska).

Lydės papildomi renginiai

Be filmų peržiūrų festivalyje taip pat lauks susitikimai su kino kūrėjais, diskusijos, patirtimi su pradedančiaisiais dalinsis kino profesionalai, vyks įvairių kitų su kinu susijusių meninių renginių. Industrinių renginių serija „Scanoramos kryptys“ kino profesionalus ir pradedančiuosius pakvies nemokamai semtis vertingų žinių apie improvizaciją, debiutuojančio režisieriaus iššūkius, kino kalbos paieškas, animacijos subtilybes.

Artėjančiame Europos šalių kino forume „Scanorama“ tradiciškai bus pristatyti ir naujausi lietuvių kino darbai. Tai ir pirmasis vaidybinis kultūros antropologo ir dokumentinio kino režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmas „Partenonas“, ir trys puikios dokumentinės juostos: režisieriaus Vytauto V. Landsbergio „Vanago portretas“, Aloyzo Jančoro „Tulpių laukas“ ir Akvilės Gelažiūtės „Neregėta Lietuva“.

Jauniausių kūrėjų pasiekimus tradiciškai apžvelgs konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“, šiemet atvėrusi savo vartus visų Baltijos jūros regiono šalių kūrėjams. Programoje – 19 filmų, iš kurių 5 pristato jaunieji lietuvių režisieriai.
Daugiau informacijos ieškokite čia.