„Psichozė 4.48“ yra Sarah Kane paskutinė pjesė, kuri sudėtingumu, gyliu ir išmone savyje jungia Samuelio Becketto lakoniškumą ir skaudų humorą bei Williamo Shakespeare’o minties gylį. Tai ne spektaklis, o savitą siurrealistinę logiką ir žaidimo taisykles turintis psichoterapijos seansas, analizuojantis žmogaus sielos ligą. Ne stebinantis, ne šokiruojantis, o priešingai – kviečiantis sustoti ir dėmesingai pažvelgti į šalia kvėpuojantį aktorių ir kvėpuoti su juo kartu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Sarah Kane „Psichozę“ pirmą kartą perskaičiau studijų metais. Ji mane gerokai išgąsdino, bet kartu radau kažką labai artimo ir atpažįstamo. Tarsi mūsų kartos skaudų vienatvės šauksmą. Ši dramaturgė gerokai pralenkė laiką ir jos kūriniai dažnai suprantami labai primityviai, tiesmukai. Jie statomi siekiant šokiruoti, išgąsdinti žiūrovą – galbūt todėl, jog tai ir buvo vienas iš „in-yer-face“ judėjimo, kuriam priskiriama ir Sarah Kane, tikslų. Tiesiog paimti žiūrovą „už gerklės“. Ši mada ar teatrinė tendencija prasidėjo prieš dvidešimt metų, nemažai spektaklių buvo pastatyti remiantis šiais agresyvaus ir žiauraus teatro principais. Visgi, jis keičiasi, todėl tikiu, jog įsiliejant kitoms disciplinoms, kūrėjams tampant sąmoningesniais, teatras turi šansų veikti giliau, paliečiant žiūrovo pasąmonę ar net sielą“, – apie premjerą pasakoja K. Krasilnikovaitė.

Pasak režisierės, spektaklyje vaidinantys aktoriai Justina Jukonytė ir Darius Gumauskas – būtent tai, ko ir reikia įgyvendinant jos „Psichozę 4.48“.

„Nyksta ribos tarp žiūrovo ir aktoriaus, tarp autoriaus ir režisieriaus. Svarbiausiu tampa kūrinys, o ne jį statantys žmonės. Kalbant apie aktorius, jais tikrai nesiskundžiu – turiu galimybę kurti kartu su brandžiais profesionalais Dariumi Gumausku ir Justina Jukonyte. Labiausiai džiugina tai, jog jie geba priimti šį netradicinį, nelengvą ir kartais intymiausius sielos klodus atveriantį sceninį egzistavimą“, – pasakoja režisierė.

Kartu su jau minėtais režisiere ir aktoriais spektaklį kuria Vytautas Narbutas, Vykintas Jasaitis, Robertas Balčiūnas ir Anastasija Kodzisova. Pasak režisierės, būtent dėka stiprios kūrybinės komandos pavyko sukurti kiek kitokią nei įprastai Sarah Kane pjesės interpretaciją.

„Mūsų „Psichozė“ kiek netradiciškai Sarah Kane pastatymų kontekste kviečia žiūrovą nurimti, susikaupti ir įdėmiai stebėti aktoriaus būtį, jo kelionę tarp dramaturgės užmegzto scenų montažo, kuriame persipina poezija, proza ir lakoniški, bet itin tikslūs daktaro ir pacientės dialogai. Kai kurie į tai pažiūrės kaip į eilinį savižudžio pagalbos šauksmą, kai kurie įžvelgs menininko kūrybos kainą, kurią kartais jam tenka sumokėti“, – teigia K. Krasilnikovaitė.

Sarah Kane „Psichozė 4.48“ (rež. Kornelija Krasilnikovaitė) – jau rugsėjo 25, 26 d., OKT/Vilniaus miesto teatre (Ašmenos g. 8, Vilnius). Pradžia 19 val.