„Norėjosi rasti naujų formų dalyvauti kūrybiniame MO muziejaus gyvenime. Būtent dėl šios priežasties gimė serija Viktoro filmų Per VB prizmę, – juos šiuo metu galime pamatyti muziejuje. Dėl tokių pat priežasčių atsirado ir ši mano knyga“, – pranešime žiniasklaidai cituojama D. Butkienė.

Noras jungti skirtingas meno formas

„Seniai ruseno noras rasti skirtingų meno rūšių sąsajas, tad buvo įdomu, kaip dabartinės mūsų muziejaus parodos tema „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atsiliepia lietuvių poezijoje. Pradėjau ieškoti eilėraščių apie gyvūnus savo poezijos bibliotekėlėje, vėliau, prie idėjos prisijungus Palmirai Mikėnaitei, atsirado jų ir daugiau“, – teigia D. Butkienė.

Ji taip pat prisipažįsta, kad ieškant eilėraščių visais MO muziejaus parodoje „Gyvūnas – žmogus – robotas“ analizuojamais temos aspektais kebliausia buvo roboto ar futuristinės tematikos dalis. „Atrodytų, kad lietuvių poetams dirbtinis intelektas dar neaktualu“, – priduria ji.

Visgi atrinkusi autorius ir jų kūrinius D. Butkienė pripažįsta, jog pavyko rasti eilėraščių, kurių nuotaika atspindi ir ateities vizijų parodos dalį.

Poezijos daug ir pačiame MO muziejuje

Viena iš knygos sudarytojų P. Mikėnaitė sako, kad sulaukusi D. Butkienės kvietimo prisidėti prie knygos sudarymo jį priėmė su dideliu džiaugsmu. „Viskas, kas vyksta MO muziejuje, taip pat turi galingą poezijos užtaisą: neįmanoma, bet gyvuoja, sunkiai apibūdinama, bet labai traukia, daugiausia pasakoma ne žodžiais ar vaizdais, o tuo, kas už jų“, – motyvus imtis sudaryti knygą vardija P. Mikėnaitė.

Atrinkdama eilėraščius būsimai knygai, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai atlieptų šios MO parodos temą, P. Mikėnaitė vadovavosi paprastais kriterijais – nuojauta ir eilėraščių kokybe.

Išskirtinis dizainas

Knygos dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė teigia siekusi, kad knyga nebūtų tik dar vienas elementas lentynoje, tad sukurtu dizainu sufleruoja skaitytojui, jog šią knygą galima ne tik skaityti. Knygoje Gyvūnas, kuris vadinuosi (n)esu laukia bent dvi staigmenos.

Knygos puslapius galima lengvai išlankstyti, o juose rasti besislepiančias dailės kūrinių reprodukcijas. Prie knygos dizaino „prisidėjo“ ir žvėris – jos viršelis paženklintas – dryksteltas žvėries nagais.

Kalbėdama apie knygą, dizainerė A. Dautartaitė-Krutulė pasakoja: „Šioje knygoje tekstas yra svarbesnis už vaizdą. Todėl tekstui teikiau prioritetą, o vaizdą – slėpiau. Taip gimė mintis sulankstyti knygos puslapius ir tokiu būdu turėti didesnio formato meno kūrinių reprodukcijas, tarsi tarp lapų paslėptus vidinius žvėris. Knygos viršelis primena menininko darbų aplanką. Jis tarsi apsaugo meną, vidinį pasaulį, iš kurio ar į kurį veržiasi laukinis žmogus ar žvėris. Šiai emocijai stiprinti naudoju viršelio padraskymus. Teko pasigaminti ir specialų instrumentą – žvėries nagus. Knygos įrišimu tapo dvi gumytės, kurios, be funkcijos, turi dar ir asociatyvią prasmę – pilkas žvėrių kojytes ir galvytes.“

Poezijos knygoje „Gyvūnas, kuris vadinuosi (n)esu“ nėra ir puslapių numeracijos. Išlankstęs knygos lapus, skaitytojas gali juos sukeisti vietomis, išimti kūrinių reprodukcijas, pasikabinti jas ant sienos ar netgi kam nors padovanoti. Knygą taip pat galima naudoti net kaip užrašinę. „Siekdama išlaikyti įprastą skaitymo procesą, siekiau praplėsti tradicines ribas ir išlaisvinti knygą bei žmogų. Būtų žavu, jei knyga paskatintų skaitytoją kūrybingiems veiksmams – ką nors nuveikti su knygos lapais“, – priduria dizainerė.

Poezijos knygoje pristatomi 16 autorių – Henrikas Radauskas, Birutė Pūkelevičiūtė, Antanas Jonynas, Sigitas Geda, Stasė Lygutaitė-Bucevičienė, Mantas Gimžauskas, Sigitas Parulskis, Donatas Petrošius, Daiva Čepauskaitė, Mindaugas Nastaravičius, Stasys Jonauskas, Judita Vaičiūnaitė, Alvydas Šlepikas, Ernestas Noreika, Valdas Gedgaudas, Agnė Žagarkalytė. Iš viso knygoje yra 18 eilėraščių. Visus juos į anglų kalbą išvertė Rimas Užgiris.

Poezijos knygos Gyvūnas, kuris vadinuosi (n)esu pristatymas ir susitikimas su knygos sudarytojais bei autoriais įvyks birželio 12 d. 18:00 MO muziejaus terasoje. Renginys atviras visiems. Poezijos knygą taip pat galima įsigyti MO muziejaus parduotuvėje.

Daugiau informacijos apie knygos pristatymo renginį čia.