Šių metų Kanų kino festivalį atidarys J. Jarmuscho filmas „Mirusieji nemiršta“ (The Dead Don't Die), kuriame pasakojama istorija apie miestelį, kurį užpuola zombiai. Ginti gyvenvietės stoja vietos policininkas su jaunu porininku.

Pagrindinius vaidmenis siaubo komedijoje atlieka Chloe Sevigny, Adamas Driveris, Billas Murray, Selena Gomez, Tilda Swinton ir Steve'as Buscemi.

Amerikietiško nepriklausomo kino legenda J. Jarmuschas sukūrė tokias juostas kaip „Kava ir cigaretės“ (Coffee And Cigarettes), „Sulaužytos gėlės“ (Broken Flowers) ir „Išgyvens tik meilužiai“ (Only Lovers Left Alive).

Kanuose šiemet, kaip įprasta, laukiama gausybės žvaigždžių ir kontroversijų. Festivalyje bus pristatytas nekantriai lauktas naujasis Quentino Tarantino filmas „Kartą Holivude“ (Once Upon a Time in Hollywood), kuriame filmavosi Bradas Pittas ir Leonardo DiCaprio, ir juosta apie Eltoną Johną „Rocketman“.

Nepaisant praėjusiais metais ant Kanų festivalio raudonojo kilimo vykusių protestų, kuriems vadovavo lygių galimybių kino pramonėje reikalaujanti Holivudo žvaigždė ir festivalio žiuri pirmininkė Cate Blanchett, šiemet iš 19 dėl „Auksinės palmės šakelės“ besivaržančių filmų tik keturi yra sukurti moterų.

Festivalio direktorius Thierry Fremaux – kurio filmų atrankos komisijoje dirbo keturi vyrai ir keturios moterys – tvirtina, kad moterų sugebėjimus puikiai parodo likusi dalis oficialiai atrinktų juostų: tarp jų režisierių yra 13 moterų.

Antradienį Th. Fremaux pareiškė, kad festivalis progresuoja kaip ir visa kino industrija.

Festivalis, kurio žiuri šiais metais vadovauja meksikietis kino grandas A. G. Inarritu, vyks gegužės 14–25 dienomis.

Programoje – ir lietuviški filmai

Šie metai Lietuvos kūrėjams buvo sėkmingi – programoje vėl pasirodys lietuviški vardai. Svarbioje kino mugėje Lietuva tarptautinę kino rinką pažindins su šalies perspektyvomis, į ją šiemet išsiruošė per 60 industrijos profesionalų.

Dvi savaites, vyksiančiame festivalyje Lietuvos vardas skambės net tris kartus: konkursinėje programoje „Kritikų savaitė“ įvyks debiutinio trumpametražio Vytauto Katkaus kūrinio „Kolektyviniai sodai“ premjera. Tai pirmas lietuvių filmas patekęs į šią programą. Į programos „Dvi režisierių savaitės“ konkursą pateko bendros Latvijos-Lietuvos-Belgijos-Prancūzijos gamybos vaidybinis filmas „Olegas“ (rež. Juris Kursietis). Šiame filme vieną pagrindinių vaidmenų atliko Valentinas Novopolskij. Trečiasis lietuviško kino akcentas prisistatys Kanų festivalio trumpametražių filmų mugėje „Short Film Corner“: atranką įveikė ir bus rodomas naujausias Lauros Tamošiūnaitės-Šakalienės filmas „Laimei einant, užmigęs buvau“, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Viso pasaulio kino industriją sutraukiančioje kino mugėje „Marché du Film“ šiemet dirbs daugiau nei pusšimtis lietuvių. Mugėje Lietuvos kino centras atvers Lietuvos paviljoną, kuris lankytojus pasitiks šūkiu „Challange Accepted“ ir kvies susipažinti su svarbiausiomis kino naujienomis, pristatys kaip niekad palankias filmų gamybos sąlygas Lietuvoje bei itin gerus pastarųjų metų rezultatus. Kino centras su Lenkijos kino institutu ir Čekijos kino fondu rengs tinklaveikos renginius kino gamybai tarp Lietuvos, Lenkijos ir Čekijos skatinti.

Mugės metu Baltijos šalių nacionalinių kino institucijų vadovai atnaujins trišalę bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatoma ir toliau skatinti bendrą lietuviškų, latviškų ir estiškų filmų gamybą, skirti dėmesio nacionalinių filmų platinimui kaimyninėse šalyse, bendradarbiauti Europos audiovizualinės politikos srityje.

Lietuvos stende interesantai galės gauti išsamią informaciją bei konsultacijas dėl iššūkiams pasirengusios Lietuvos sąlygų kino rinkoms: ir filmavimo, ir gamybos. Taip pat galės susipažinti su pelno mokesčio lengvatos teikiamais privalumais. Palankias filmų gamybos sąlygas Lietuvoje šalies ir užsienio filmų gamintojams sudaranti lengvata, galiojanti jau 5 metus, šiemet buvo padidinta iki 30% ir suteikia dar daugiau galimybių kino produkciją kurti Lietuvoje.

Paviljone bus galima susipažinti su naujausiais ir šiuo metu dar kuriamais lietuviškais filmais – viso net 113 lietuviškų kino projektų. Jie bus pristatomi šiais metais Lietuvos kino centro išleistuose leidiniuose „Lietuviški vaidybiniai filmai 2018-2019“, „Lietuviški dokumentiniai filmai 2018-2019“ ir „Lietuviška animacija ir VR filmai 2015-2019“. Skaitmenines šių leidinių versijas galima rasti ir internete.

Lietuvos ir jos talentų pristatymą Kanų kino festivalyje ir mugėje finansuoja Lietuvos kino centras.