Kolekcija nuolat pildoma

MO muziejaus sumanytojas ir įkūrėjas Viktoras Butkus antradienį vykusioje spaudos konferencijoje juokavo, kad pasiruošimas muziejaus atidarymui vyko taip sklandžiai, kad jis galėjo neveikti nieko – viskuo pasirūpino komanda. „Jei dabar reikėtų, naują muziejų mes per pusmetį pastatytume, gaila net išformuoti tokią komandą“, – šypsojosi jis.

Iš tiesų pastarąjį pusmetį jis su žmona Danguole skyrė muziejaus kolekcijos pildymui. „Kolekcija iki šiol nėra pilna. Aš pats asmeniškai dalyvauju visuose pirkimuose, pasirinkimuose, kurie tampa kolekcijos dalimi: per pastarąjį pusmetį įsigijome porą šimtų darbų, tad ji pildoma taip pat intensyviai kaip buvo daroma visą laiką. Kolekcijos galo negali būti, nes priauga naujų dailininkų, kurie verti tapti kolekcijos dalimi – reikia juos sekti ir stebėti“, – pasakojo V. Butkus.

MO muziejaus kolekcijoje šiuo metu yra daugiau nei 5 tūkstančiai meno kūrinių, iš kurių atidarymo metu bus galima pamatyti 346, kuriuos sukūrė 71 autorius.

Įvykių rinkodaros agentūros „UP“ vadovės Vilmos Balčiūnienės teigimu, iš viso MO muziejaus atidarymo MOratone numatoma virš 70 skirtingo turinio ir formato renginių, naktinis parodos lankymas, galimybė nemokamai stebėti MO renginius atviroje muziejaus lauko terasoje. Atidarymui sukurtus performansus demonstruos specialiai atvykstančios Ieva Misevičiūtė ir Eglė Budvytytė, interaktyvius atidarymo projektus su kolekcijos menininkais kuria režisierė Dalia Ibelhauptaitė, unikalų meninio kūrinio gimimo procesą atskleis broliai A. ir R. Gataveckai, vyks daugybė diskusijų, pokalbių, susitikimų su MO kolekcijos autoriais, bus pristatyti būsimi parodos lankymo formatai, tokie kaip pietų pertrauka muziejuje ar susitikimai su paveikslu, parodą pristatančios edukacijos suaugusiems, šeimoms ir jaunimui.

Atidarymo metu MO taps ne tik karščiausiu modernaus meno tašku Vilniaus žemėlapyje, bet ryškiausia traukos vieta skirtingo amžiaus ir pomėgių auditorijoms, nes iki pat paryčių čia bus galima klausytis mėgstamų grupių koncertų, vyks kultinių DJ pasirodymai, tarp kurių – Manfredas, ir Miss America, Girių dvasios, eksperimentinės ir chorinės muzikos koncertai, spektakliai vaikams ir daugybė kitų aktyvacijų.

Pirmoji paroda „Visas menas – apie mus“ apjungs kelias temas

Parodos kuratorė, menotyrininkė prof. Raminta Jurėnaitė pasakojo, kad pirmosios parodos metu bus galima iš arčiau susipažinti su keliomis temomis. „Visi renginiai labai svarbūs, bet visi žinome, kad muziejai statomi dėl meno kūrinių ir dėl dailės, video, fotografijos kūrinių. Taip ir šis muziejus pirmiausia pašvęstas vaizduojamąjai dailei, o kiti, be abejo, yra laukiami ir papildys programą“, – kalbėjo ji.

Atidarymo metu rodomos kolecijos apibendrinanti tema yra „Visas menas – apie mus“, kuri apims darbus nuo XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Atidarymo proga visiems įsigijusiems parodos „Visas menas – apie mus“ bilietą MO dovanos apsilankymą dviejuose renginiuose iš didžiulės keturių dienų programos – nuo susitikimų su menininkais iki muzikos, naktinių šokių ar rytinių mankštų.

„Kolekcija buvo sudarinėjama dešimt metų: ten slypi tikri lobiai slypi daugybei parodų, dėl to buvo sunku daryti pirmą parodą, kai daugelį kūrinių tiesiog traukia parodyti iš karto, bet liks veiklos daugeliui kitų kuratorių, tikiuosi, ir man pačiai čia teks čia sugrįžti daryti didesnės parodos“, – šypsojosi prof. R. Jurėnaitė.

„Išeities taškas buvo lietuviškos 60 pastarųjų metų Lietuvos meno raidos permąstymas. Man tai buvo galimybė ne tik pritaikyti žinias, bet ir pasitikrinti ankstesnius sprendimus, apmąstymus, pastebėti naujų aspektų ar autorių, kurie buvo nederamai užmiršti“, – sakė ji.

Kuratorė pasakojo, kad parodoje pinasi daugybė mūsų istorijos išgyvenimų – pokaris, sovietinis atšilimas, brežnevinis sąstingis, pertvarkos skersvėjis, Sąjūdžio grąžinta nepriklausomybė ir sparčios permainos su naujais iššūkiais. Ir šio laiko sūkuryje išryškėja tai, kas būdinga Lietuvos menui ir mums patiems. Ji apima viso muziejaus erdves – Didžiąją bei Mažąją sales. Apsilankymo patirtį papildys multimedijų gidas, kuriame pristatomi 23 skirtingi kūriniai ir jų autoriai. Tai galimybė pažinti ne tik meną, bet ir žmones, kurie slepiasi už jo – kūrėjus ir jų gyvenimus.

„Atsirinkti buvo sunku, gundė daug kitų kūrinių ir autorių. Bet norėjosi, kad žiūrovai pajustų rinkinio intensyvumą per pirmą kartą. Manau, tai yra toks bandymas kalbėti ne tik apie intelektualius dalykus, bet ir apie jausmus, taip pat iškelti nepatogius klausimus, skausmingus istorinius momentus, kasdieninio džiaugsmo akimirkas ir tragikomiškus dalykus. Galiu vienintelį dalyką pažadėti, kad jei paroda sulauks diskusijų, nuobodžiauti ir likti abejingiems neteks“, – sakė prof. R. Jurėnaitė.

Parodos lankytojai čia eksponuojamus kūrinius galės apžiūrėti ne tik dieną, bet ir naktį, o jos ekspozicija truks iki 2019 m. vasario 18 dienos.

Kviečia registruotis į renginius

MO muziejus jau nuo spalio 18 dienos lauks visų norinčių gerai praleisti laisvalaikį ir be baimės pažinti meną. Būtent dėl to yra pasirinktas MO atidarymo šūkis – „Turėk savo nuomonę“, MO kvies kiekvieną užsukti ir susidaryti savo nuomonę apie meną, drąsiai jį interpretuoti ir savo nuomone dalintis su pažįstamais, kaimynais ar sutiktais lankytojais muziejuje.

Dalyvauti MO muziejaus atidarymo programoje galima registruojantis ir perkant bilietą MO muziejaus svetainėje mo.lt. Vietų skaičius ribotas.

MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų.

Nuo 2018 m. spalio 18 dienos MO tampa gero laisvalaikio vieta. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

Susitarė su pirmu didžiuoju rėmėju „Švyturys GO“

MO muziejaus ambicija – išsilaikyti patiems, kuriant tvarų veiklos modelį, kuriame subalansuotai bus derinama valstybės, MO lankytojų, privati mecenatų ir rėmėjų parama. Atskiriems projektams ketinama pritraukti valstybės institucijų lėšas, tačiau itin svarbus privataus sektoriaus palaikymas. MO jau turi ir pirmąjį didįjį verslo rėmėją – antradienį spaudos konferencijos metu V. Butkus ir įmonės „Švyturys-Utenos alus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas pasirašė verslo paramos muziejui sutartį.

„MO idėja gimė kaip privati inciatyva ir jos gyvavimui reikės bendraminčių pagalbos. Džiugu, kad dar iki muziejaus atidarymo galime paskelbti apie vienos didžiausių Lietuvos įmonių prisijungimą ir kartu kuriamus ambicingus ateities planus skleidžiant modernaus meno kultūrą Lietuvoje. Pirmu didžiuoju muziejaus verslo rėmėju taps prekės ženklas „Švyturys-GO nealkoholinis alus““, – kalbėjo MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.

„MO muziejus po vienu stogu suburs didžiausius Lietuvos modernaus meno talentus. Menininkus, kuriančius su aistra ir atsidavimu savo pašaukimui. Kartu su MO norime skatinti šių talentų atskleidimą ir sudaryti sąlygas jiems stiebtis aukštyn, tobulėti, sulaukti pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“, – sakė „Švyturys-Utenos alus“ vadovas Rolandas Viršilas.

„Švyturio-GO“ parama leis MO įgyvendinti veiklas ir už muziejaus ribų. Kaip partnerystės pradžios simbolį MO muziejaus vadovai bendrovės „Švyturys-Utenos alus” generaliniam direktoriui Rolandui Viršilui įteikė modernų meno raktą – grotažymę #MOKlaipėda. Ji 2019 metų vasarą „atrakins“ MO muziejaus instaliaciją uostamiestyje.