Vienas ryškiausių šių dienų britų prodiuseris ėmėsi prodiusuoti jau šią savaitę kino teatruose savo kelionę pradėsiantį lietuvės režisierės Neringos Medutytės dokumentinį filmą „Siena: Tarp Rytų ir Vakarų“ (angl. „Waiting for Invasion“), kuriame užfiksuoti šauktiniai savanoriai bei Lietuvos pasiruošimas gynybai.

„Mano galva, dėl daugybės priežasčių agresyvios kaimynės Rusijos gniaužtuose atsidūrusi Lietuva XXI amžiuje negauna tiek eterio, kiek turėtų gauti. Tiesą sakant, kai stengėmės surinkti pinigus filmo kūrimui, daugybė televizijų vadovų teigė, kad kalbėjimas apie galimą Rusijos invaziją į Lietuvą yra isteriškas ir juokingas. Nesvarbu, kiek tai realu ar ne, bet europiečiai turi žinoti, ką jaučia Lietuvos gyventojai“, – teigia filmo prodiuseris J. Rogan.

Filmo režisierei Neringai Medutytei pasiūlius filmo idėją, prodiuseris iš karto suprato, kad tai bus istorija, kurią turi išgirsti pasaulis. „Apie būsimą filmą Neringa kalbėjo su tokiu užsidegimu, kad supratau, jog mano kompanija turi padėti papasakoti šią istoriją. Viena problema buvo finansavimas, jį rasti šiai istorijai nebuvo lengva“, – prisimena režisierius.

Jamesas Roganas
Foto: Organizatorių archyvas

Tačiau filmo apie Lietuvos piliečių ruošimąsi krašto gynybai kūrimą palaikė, finansavo ir transliavo viena didžiausių pasaulyje žiniasklaidos grupių „Al Jazeera“. Prieš pat Lietuvos Nepriklausomybės šventę – šių metų vasario 15 dieną – filmas parodytas 220 mln. žiūrovų visame pasaulyje turinčio televizijos kanalo eteryje.

„Al Jazeera“ atstovų teigimu, būtent tuo metu filmas buvo itin aktualus: buvo praėjęs mėnuo nuo Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos. Naujasis vadovas viešai kvestionavo JAV vaidmenį NATO tuo pat metu bandydamas išsiginti įtarimų ryšiais su Rusija. Tiesa, į šios televizijos prodiuserių akiratį Lietuva buvo patekusi jau gerokai anksčiau.

„Iki 2013-2014 metų mano žinios apie Lietuvą buvo skurdžios, turiu tai pripažinti. Apie Lietuvą žinojau tik tiek, kad ji buvo okupuota komunistinės Sovietų Sąjungos ir atgavo nepriklausomybę paskutiniame XX amžiaus dešimtmetyje. Tačiau vykstant Ukrainos Maidanui ir Rusijai aneksuojant Krymą mūsų žvilgsniai jau buvo nukrypę į regioną. Išaugus įtampai mums buvo įdomu, kaip Rusijos veiksmai veikia jos kaimynes. Akylai stebėjome, kaip šių geopolitinių įvykių kontekste Baltijos šalys ėmė svariai stiprinti šalies gynybą“, – teigia „Al Jazeera“ dokumentinių filmų vykdančioji prodiuserė Fiona Lawson–Baker.

"Šauktiniai savanoriai"
Foto: Filmo kūrėjų archyvas

Vis dėl to, ji antrina filmo prodiuseriui J. Rogan – tarptautinė bendruomenė be diplomatų ir ekspertų mažai žino apie geopolitinę situaciją, kurioje yra atsidūrusi Lietuva ir kitos Baltijos šalys.

„Mano požiūriu, Lietuvos visuomenė yra sudėtingoje situacijoje stengdamasi pasakoti tarptautinei bendruomenei apie savo baimes. Dėl realios Rusijos grėsmės Lietuva atnaujino privalomą pradinę karo tarnybą, stiprina gynybinius pajėgumus, tačiau ji taip pat nenori be reikalo provokuoti didžiosios kaimynės“, – teigė Fiona Lawson-Baker.

Jos manymu, atrodytų, Lietuva yra geroje geopolitinėje situacijoje – turi tvirtą lyderystę, priklauso stipriems tarptautiniams alijansams – Europos Sąjungai ir NATO – bet plačioji tarptautinė bendruomenė jos situacijos nesuvokia.

„Kaip sakė Neringa ir James, „Lietuva yra kaip kanarėlė anglies kasykloje, bet ar kas nors jos klausosi?“ Šis filmas yra Neringos pasišventimo rezultatas, suteikiantis valstybei balsą, pasakojantį pasauliui ne tik tai, kas dedasi dabar, bet ir tai, kodėl reikia šio balso nepamiršti“, – sako „Al Jazeera“ prodiuserė F. Lawson-Baker.

Filmas „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ iš karto po premjeros susilaukė teigiamų vertinimų. Daugelis žiūrovų įvertino išskirtinę režisūrą, kinematografiją, montažą ir kitus estetinius sprendimus.

„Man pačiai šis filmas yra lietuvių drąsos, atsidavimo ir ištvermės priešintis nūdienos grėsmėms atspindys. Man atrodo, kad Lietuvos visuomenė padarys bet ką, kad okupacijos istorija nepasikartotų“, – svarstė „Al Jazeera“ prodiuserė.

Lietuvos žiūrovai filmą kino teatruose „Forum Cinemas“ ir „Multikino“ galės žiūrėti nuo rugsėjo 8 dienos. Filmo gamybą dalinai parėmė Lietuvos kino centras ir LRT.