Kultūros ministerijos ekspertų komisija paskelbė nominantus 2016 m. sukurtų profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijoms gauti. Padėkos premijos ir Boriso Dauguviečio auskaro laureatai bus paskelbti per renginį.

Prie Klaipėdos dramos teatro vyks akcija „Dedu kryžių ant Scenos kryžių“. Rengėjų teigimu, akciją inspiravo ryški tendencija proteguoti nacionalinius ir valstybinius teatrus, ignoruojant profesionalius nepriklausomus teatrus. Anot jų, teatro apdovanojimai „Auksiniai scenos kryžiai“ – vienas tokios politikos pavyzdžių.

Kaip teigia teatrologas Andrius Jevsejevas, nevalstybiniai teatrai, metų metus bene vieninteliai reprezentavę mūsų šalies teatrinę kultūrą užsienyje ir formavę Lietuvos teatro veidą, yra sistemingai, su LR Kultūros ministerijos žinia ir palaikymu, eliminuojami iš oficialiojo Lietuvos teatrinio gyvenimo ir viešojo diskurso.

„Individualų, aktualų ir ambicingą šiuolaikinį teatrą kuriantys žmonės yra tiesiai šviesiai įvardijami kaip „teatras+“ ir nustumiami į teatrinio pasaulio hierarchijos paraštes. Šiųmetiniai „Auksiniai scenos kryžiai“ jauniems, ambicingiems ir nepriklausomiems kūrėjams tiesiai šviesiai sako: važiuokite iš čia, jūs čia nereikalingi, nes šioje šalyje nėra vietos jaunystei, naujoms idėjoms ir kūrybiškumui“, – tvirtino A. Jevsejevas. Akcijos metu bus simboliškai uždegamos žvakutės prie Klaipėdos dramos teatro, o po jos – organizuojama dalyvių diskusija „Apeirono“ teatre.

„Auksinių scenos kryžių“ nominacijos

Režisieriaus apdovanojimui nominuojami Agnius Jankevičius už spektaklio-prezentacijos „Ledas“ pagal to paties pavadinimo Vladimiro Sorokino romaną režisūrą (Lietuvos rusų dramos teatras, LRDT) ir spektaklio-instruktažo „Maištas“ režisūrą bei dramaturgiją (Nacionalinis Kauno dramos teatras, NKDT), Giunteris Kremeris (Gunter Kramer) už Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) operos „Don Karlas“ režisūrą (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, LNOBT), Jonas Vaitkus už spektaklio „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ pagal Aleksandro Andrejevo mistinę dramą režisūrą (LRDT).

Dramos aktorės (pagrindinis vaidmuo) apdovanojimui nominuotos Aldona Bendoriūtė už Lauros, Rotmistro žmonos, vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ (Klaipėdos dramos teatras, KDT), Jevgenija Gladij už Varvaros Samsikovos vaidmenį spektaklyje „Ledas“ (LRDT), Elžbieta Latėnaitė už Elžbietos I, Anglijos karalienės, vaidmenį spektaklyje „Marija Stiuart“ (Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, VVMT).

Dramos aktorės (nepagrindinis vaidmuo) apdovanojimui nominuojamos Eglė Jackaitė už Valdininkės vaidmenį spektaklyje „Pašaliniams draudžiama“ (KDT), Karolina Kontenytė už Bertos, Rotmistro dukters, vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ (KDT), Dalia Michelevičiūtė už Motinos vaidmenį spektaklyje „Apreiškimas Marijai“ (LNDT), Nelė Savičenko už Motinos vaidmenį spektaklyje „Apreiškimas Marijai“ (LNDT).

Tarp dramos aktoriaus (pagrindinis vaidmuo) nominantų – Vladimiras Dorondovas už Sauliaus vaidmenį spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT), Liubomiras Laucevičius už Lorenco di Medičio vaidmenį spektaklyje „Fjorenca“ (NKDT), Darius Meškauskas už Rotmistro Augusto vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ (KDT).

Tarp dramos aktoriaus (nepagrindinis vaidmuo) nominantų – Vytautas Anužis už Teiresijo vaidmenį spektaklyje „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ ir Ano Verkoro vaidmenį spektaklyje „Apreiškimas Marijai“ (LNDT), taip pat Lozoriaus vaidmenį spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT), Valentinas Novopolskis už vaidmenis spektaklyje „Ledas“ ir Judo vaidmenį spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT), Arūnas Sakalauskas už Janio vaidmenį spektaklyje „Gyvūnas (Ku kū)“ ir Kreonto vaidmenį spektaklyje „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT).

Tarp scenografų – Gintaras Makarevičius už spektaklio „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ scenografiją (LNDT), Goda Palekaitė už spektaklio „Europiečiai“ scenografiją (VVMT), Herbertas Šeferis (Herbert Schafer, Vokietija) už scenografiją Dž. Verdžio operos „Don Karlas“ pastatymui (LNOBT).

Šviesų dailininkas / vaizdo projekcijų kūrėjas – šiame sąraše Rimas Sakalauskas už vaizdo projekcijas spektakliams „Apreiškimas Marijai“, „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT) ir „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT), Vilius Vilutis už šviesų dizainą spektakliams „Apreiškimas Marijai“, „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT) ir „Šventasis pavasaris“ (Urbanistinio šokio teatras „Low Air“).

Muzikos spektakliui kūrėjas – tarp šių nominantų Rita Mačiliūnaitė už muziką spektakliams „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ ir „Kodas: Hamlet“ (LRDT), Algirdas Martinaitis už muziką spektakliui „Apreiškimas Marijai“ (LNDT), Onutė Narbutaitė už muziką spektakliui „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT), Gintaras Sodeika už muziką spektakliams „Eglė žalčių karalienė“ (LNDT ir OKT / Vilniaus miesto teatro koprodukcija) ir „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ (LNDT).

Už teatrą vaikams nominuojami spektaklio „Ilgoji pertrauka“ pagal Milošo Makureko (Miloš Macourek) pasakas ir apsakymus kūrybinė grupė (Vilniaus Keistuolių teatras), spektaklio „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ pagal Jono Basanavičiaus užrašytą lietuvių liaudies pasaką ir Birutės Žilytės iliustracijas kūrybinė grupė (LNDT), šiuolaikinio šokio spektaklio vaikams „Pamirštų ir nežinomų princesių istorijos“ pagal Filipo Lechmermejerio (Philippe Lechmermeier) knygą „Princesės. Pamirštos ir nežinomos“ kūrybinė grupė (Šokio teatras „PADI DAPI Fish“), spektaklio vaikams „Pūgos durys“ pagal to paties pavadinimo Rimvydo Stankevičiaus eiliuotą pasaką lietuvių mitologinių sakmių motyvais kūrybinė grupė (Kauno valstybinis lėlių teatras).

Nominacijos „Teatras +“ grupėje – spektaklio „Eglė žalčių karalienė“ Elfrydės Jelinek (Elfriede Jelinek) pjesės „Prašytojai“, lietuvių mitologinės sakmės ir interneto komentarų motyvais kūrybinė grupė (LNDT ir OKT / Vilniaus miesto teatro koprodukcija), spektaklio-žaidimo „Kodas: Hamlet“ to paties pavadinimo Viljamo Šekspyro (William Shakespeare) tragedijos motyvais kūrybinė grupė (LRDT), spektaklio-koncerto „Neišmoktos pamokos“ kūrybinė grupė (Menų spaustuvės programa „Atvira erdvė '16“).

Nominacijoje „Operos menas“ – operos solistė Eglė Šidlauskaitė už Eboli vaidmenį operoje „Don Karlas“ (LNOBT), operos solistė Raminta Vaicekauskaitė už Elizabetės vaidmenį operoje „Don Karlas“ (LNOBT) ir ponios Flut vaidmenį operoje „Vindzoro šmaikštuolės“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras, KVMT), operos solistas Liudas Mikalauskas už Didžiojo inkvizitoriaus balso, Vienuolio vaidmenis operoje „Don Karlas“ (LNOBT) ir Falstafo vaidmenį operoje „Vindzoro šmaikštuolės“ (KVMT), choro dirigentas Česlovas Radžiūnas už LNOBT choro parengimą operos „Don Karlas“ pastatymui, dirigentas Pjeras Valė (Pierre Vallet, Prancūzija) už muzikinės dalies parengimą operos „Don Karlas“ pastatymui (LNOBT).

Nominacijoje „Baleto menas“ – baleto artistė Anastasija Čumakova už Džuljetos vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“ (LNOBT), baleto artistė Kristina Gudžiūnaitė už Kitri vaidmenį balete „Don Kichotas“ ir Džuljetos vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“ (LNOBT), baleto artistas Genadijus Žukovskis už Bazilio vaidmenį balete „Don Kichotas“ ir Romeo vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“ (LNOBT).

Už šokio meną nominuojami šokio spektaklio-performanso „B ir B dialogas“ kūrybinė grupė (Menų agentūra „Artscape“), šokio performanso „Dior in Moscow“ kūrybinė grupė (Šokio teatras „PADI DAPI Fish“), šokio spektaklio “(g)round zero“ kūrėjai ir atlikėjai, vizualaus šokio spektaklio „Žaidimas baigtas“ kūrybinė grupė (urbanistinio šokio teatras „Low Air“).

Apdovanojimui nominuojami šie šokėjai: Goda Laurinavičiūtė už Melancholijos vaidmenį šokio spektaklyje „Melancholijos bokštai“ (Šokio teatras „Airos“), Marius Pinigis ir Marius Paplauskis už vaidmenis šokio spektaklyje “(g)round zero“, Laurynas Žakevičius už vaidmenis šokio spektakliuose „Žaidimas baigtas“ ir „Šventasis pavasaris“ („Low Air“)

Nominacijoje „Debiutas / Jaunasis menininkas“ – aktorė Greta Petrovskytė už Greis vaidmenį spektaklyje „Apvalytieji“ ir jaunosios sesers vaidmenį spektaklyje „Vestuvės“ (OKT / Vilniaus miesto teatras), taip pat merginos vaidmenį spektaklyje „Neišmoktos pamokos“ (Menų spaustuvės programa „Atvira erdvė '16“), Jevgenija Rusakova už kostiumų dailininkės debiutą spektaklyje „Pasaka apie carą Saltaną“ (LRDT), aktorė Gabija Urniežiūtė už Natašos vaidmenį monospektaklyje „Natašos svajonė“ (LRDT).

Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijoms gauti buvo pateiktas 81 pasiūlymas apdovanoti spektaklių kūrėjus ir keturi pasiūlymai Padėkos premijai. Tai vertino kultūros ministro įsakymu sudaryta komisija – Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, Silvija Čižaitė-Rudokienė, Audronė Girdzijauskaitė, Veronika Janatjeva (komisijos pirmininkė), Jurgita Staniškytė, Kristina Steiblytė, Rasa Vasinauskaitė, Dalia Storyk-Zykuvienė, Audronė Žiūraitytė.