Pjesė kalba apie amžinus dalykus, kelia amžinus klausimus. Ją skaitant, viena akis verkia, kita – juokiasi. Fantazijus yra savotiškas paties autoriaus Alfredo de Musset prototipas. Tai tarsi dviguba asmenybė: jis ilgisi meilės ir ją visiškai neigia, ilgisi tikėjimo ir visiškai jį neigia. Fantazijus – ir cinikas, ir labai sentimentalus. Neįtikėtinai intelektualus personažas. Jis vaidina Karaliaus juokdarį ir, jį vaidindamas, pasako labai daug įžvalgų apie gyvenimą, žmogaus prigimtį. Apie jausmus. Tai – nusivylusio ir kažko labai šviesaus besiilginčio žmogaus portretas. „Fantazijaus“ labai graži kalba, sodrūs monologai, šmaikštūs dialogai, aktualus humoras, gausu filosofinių pasisakymų.

„A. de Musset kuria herojų, konstruodamas jį kaip visišką antiherojų. Žmogų, persunktą mizantropijos, melancholijos, geriantį, lošiantį azartinius žaidimus. Skaitydamas pjesę, negali nejausti simpatijos, galų gale meilės šiam žmogui. Mūsų visuomenėje tokie žmonės dažniausiai yra nustumiami į paraštes, tampa marginalais dėl savo nepatogios tiesos, kurią sako viešai ir dėl ko yra sunaikinami arba susinaikina spaudžiami aplinkos. Dėl to ši pjesė man tarsi meilės laiškas tokiems žmonėms, kurie dar gyvi ir tiems, kurie jau anapus“, – sako aktorius Martynas Nedzinskas, kuriam patikėtas pagrindinis vaidmuo.

A. de Musset (1810–1857) – tikro romantiko pavyzdys. Jo kūrinių personažai jaunatviški, impulsyvūs, nuoširdūs. Autorius gilinasi į sudėtingą žmogaus sielos gyvenimą, idealizuoja praeitį, linksta į misticizmą. Pripažinimo kaip rašytojas A. de Musset sulaukė būdamas 22-ejų, kai po tėvo mirties parašė poemą „Rola“ apie savo kartą ir tikėjimo netekimą. A. de Musset autoportretas yra romane „Amžiaus sūnaus išpažintis“, kur aprašytas jo audringas romanas su George Sand, kuri kaip ir Musset priklausė jauniausiajai prancūzų romantikų kartai.

Šiais metais komišką Jaques'o Offenbacho operą „Fantasio“ Paryžiuje pastatė prancūzų režisierius ir aktorius Thomas Joly. Libretą šiai operai parašė rašytojo brolis Paulis de Musset. Ja buvo atidarytas restauruotas Paryžiaus komiškosios operos (Opera comique) teatras.

Vilnius taip pat rengiasi „Fantazijaus“ premjerai, kuri įvyks Vilniaus mažajame teatre balandžio 12-13 dienomis. Pagrindinį vaidmenį kuria Tomas Rinkūnas ir Martynas Nedzinskas. Spektaklyje taip pat vaidins Daumantas Ciunis, Marius Čižauskas, Arvydas Dapšys, Tomas Stirna, Tomas Kliukas, Kirilas Glušajevas, Mantas Vaitiekūnas, Jokūbas Bareikis, Agnė Šataitė, Miglė Polikevičiūtė. Režisierė – Gabrielė Tuminaitė, dramaturgė – Živilė Mičiulytė, kompozitoriai – Giedrius Puskunigis, Jonas Narbutas, scenografai – Marija Olšauskaitė ir Jurgis Paškevičius, kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė, šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas.

Parengė Rūta Jakimauskienė