Festivalis „Vilniaus lapai“ gruodžio 9–11 dienomis pristatys dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams: jie skaitys tekstus, bendraus su literatūros mylėtojais, dalins autografus. Prie rašytojų ir poetų prisijungs muzikantai, garsais suteiksiantys žodžiui dar daugiau spalvų.

Festivalio rengėjų tikslas – populiarinti viešus literatūros skaitymus, skirtus ne specialistams, o plačiajai visuomenei. Tokie literatūros festivaliai labai populiarūs Didžiojoje Britanijoje, Skandinavijos šalyse, Prancūzijoje, Estijoje. Pagrindiniai trys festivalio vakarai skirti pristatyti tris lietuvių ir užsienio literatūros autorius. Šiemet tai bus Rolandas Rastauskas, Danutė Kalinauskaitė ir islandų rašytojas Hallgrímur Helgason. Susitikimai su jais vyks Nacionaliniame dramos teatre.

Gruodžio 9-ąją Rolando Rastausko kūrybos vakarą „Otelas iš Sibiu“ vainikuos D. Golovanovo ir A. Gotesmano džiazo improvizacijų ir A. Maknytės video projekcijų paryškinti R. Rastausko kūrybos skaitymai. Rašytojas mėgsta susitikti su publika, prisimena ne vieną smagų savo skaitymų vakarą.

„Ypač smagiai 2007 metais Geteborgo knygų mugėje drauge su Giedra Radvilavičiūte ir Rimvydu Stankevičiumi pabendravom su švedų gimnazistais: jie buvo paruošę pamokėles, t. y. gan įdėmiai mus perskaitę ir, skirtingai nuo amžinai tylinčių tautiečių, turėjo aibes klausimų. Pamenu, po susitikimo pasiklydau senoviniam raudonų plytų baugokam gimnazijos pastate, visos durys buvo užrakintos, ir tik iš kažkur išdygęs sargas išleido mane laukan. Kolegų pėdos jau seniai buvo ataušusios. Prieš tai dar pastebėjau, kad visi koridoriai šviežiai išplauti, nors valytojos niekur nesimatė. Gal Karlsoną buvo įdarbinę?“ – prisimena R. Rastauskas.

Gruodžio 10 dieną laukia unikalus susitikimas su islandų rašytoju, knygos „1000° moteris” autoriumi. Po susitikimo su rašytoju ir jo kūrybos skaitymų – H. Helgason romano „101 Reikjavikas“ ekranizacijos peržiūra.

Gruodžio 11 dieną Danutės Kalinauskaitės kūrybos vakare laukia nepaprasta intriga: pirmą kartą scenoje susitiks rašytoja ir jos personažą įkūnijęs aktorius Juozas Budraitis. Renginį užbaigs pagal D. Kalinauskaitės novelę režisieriaus Giedriaus Tamoševičiaus sukurtas trumpametražis filmas „Niekada nežinai“ su aktoriumi Juozu Budraičiu.

Į susitikimą su skaitytojais besiruošianti D. Kalinauskaitė šiek tiek nerimauja. Juk neretai skaitytojai būna labai atidūs. Pasiremdami rašytojos kūrinių istorijomis ir detalėmis, jie gali užduoti klausimų, į kuriuos nebus taip paprasta atsakyti.

„Kartą po švenčių „Rimi“, Ūkininkų turguje, kur apsipirkinėju, pardavėjas juoda iki žemės prijuoste, vis man pasveriantis rūkytos šoninės, paklausė, ar aš Danutė. Štai matė per „Panoramą“, identifikavo (ta pati moteris), dar išklausė sode radijo laidos ir paklausė tiesiai kakton. Ar Napoleono armijos kareiviai iš mano apsakymo, traukdamiesi po didžiojo pralaimėjimo per Lietuvą, tikrai iš bado valgė formaline išmirkytus Vilniaus universiteto laboratorijos egzempliorius. Ir kas po to jiems nutiko? Juk formalinas – grynas nuodas… Iš netikėtumo net pritūpiau. Štai kodėl rašydama turi dešimt kartų patikrinti faktus – dėl tokių akylų ir ausylų skaitytojų, o sutikti juos gali ten, kur nė neįtartum – už prekystalio, ryšinčius ilgą juodą prijuostę ir sveriančius tau šoninę“, – pasakoja D. Kalinauskaitė.

Vėlų penktadienio vakarą bei šeštadienio ir sekmadienio popietes Nacionalinio dramos teatro fojė, kur bus galima peržiūrėti Dainiaus Dirgėlos ir manipuliacija.lt fotografijų parodas, vyks visiems atviri ir nemokami renginiai – literatūros skaitymai, susitikimai su rašytojais, muzikinės improvizacijos ir performansai. Čia pamatysime įvairių kartų lietuvių autorius – nuo Nacionalinės premijos laureatų iki jaunųjų poetų. Festivalio pradžią pažymės subtili ir svaiginanti poezijos ir džiazo fiesta, kurioje eiles skaitys Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas poetas A. A. Jonynas, poetės G. Kazlauskaitė, D. Čepauskaitė, poetai M. Burokas, M. Nastaravičius, gros V. Labučio vadovaujama grupė „Silent Blast“. Šeštadienį čia skambės dueto „Kamanių šilelis“ dainos.

Gruodžio 10-ąją teatro fojė dieną vyks susitikimas su „Metų knygos rinkimų“ poezijos knygų autoriais Eugenijumi Ališanka, Mantu Balakausku, Stasiu Eidrigevičiumi, Dainiumi Gintalu, Giedre Kazlauskaite. Su skaitytojais susitiks ir „Metų knygos rinkimų“ knygų vaikams autoriai Aidas Jurašius, Nadia Kovaliova, Selemonas Paltanavičius, Jurga Baltrukonytė. Sekmadienio popietę čia vyks dar vienas renginys mažiesiems literatūros mylėtojams – juos į kūrybines dirbtuves pakvies rašytojos Evelinos Daciūtės ir dailininkės Aušros Kiudulaitės knygos „Laimė yra lapė“ kūrybinė komanda.

Sekmadienį poezijos skaitymai persikels ir į Valstybės pažinimo centrą– čia skambės eilėraščiai apie Vilnių. Poeziją skaitys eilėraščių apie Vilnių rinktinės sudarytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Aidas Marčėnas ir kiti rinktinėje publikuoti poetai. Lietuvos nacionalinio dramos teatro vestibiulyje sekmadienį eiles skaitys jaunieji Lietuvos poetai.

Didžioji festivalio renginių dalis yra atvira ir nemokama. Bilietai parduodami į tris pagrindinius vakaro renginius. Studentams ir senjorams bei tiems, kurie pirkdami bilietus teatre pateiks bibliotekos skaitytojo pažymėjimus, bus pasiūlytos specialios bilietų kainos. Į šiuos renginius nemokamai bus pakviesti su sunkia liga kovojantys ar socialinę atskirtį patiriantys žmonės.

Festivalį organizuoja Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija ir Lietuvos rašytojų sąjunga.