Šiemet festivalis žiūrovus pasitinka pakeitęs savo įvaizdį ir siekiantis galutinai įtvirtinti dar 2009 metais pasirinktą festivalio raidos kryptį – rodyti ne tik Šiaurės šalių kiną, bet kultūriškai kirsti visą Europą nuo Šiaurės iki Pietų.

„Scanoramos“ edukacinė misija skatina mus ir toliau ne pataikauti žiūrovams, bet gerbti juos, siūlant iššūkių kupiną programą. Šių metų festivalis talpina istorinės sąmonės problemas, asmens tapatybės temas, tradicinių sąvokų prasmę, eksperimento erdvę, žvilgsnį iš atomazgos taško į turtingas biografijas retrospektyvų lauke, realybės suvokimo skirtumus tradicinėje ir eksperimentinėje dokumentikoje. Visa tai rado vietos ir jau žinomose, ir naujose šių metų programose. Šiemet ypač ryškus ir įvairiaspalvis kino grandų ir jaunesniosios Europos kino balsų dialogas, tapęs programos turiniu“, – sako „Scanoramos“ meno vadovė Gražina Arlickaitė.

„Scanoramos“ spaudos konferencija

14-ąją „Scanoramą“ atvers vengrų režisieriaus Szabolcs Hajdu filmas „Šeimos šventė“. Karlovi Varų kino festivalyje Krištolinį gaublį ir geriausio aktoriaus apdovanojimą pelniusi juosta apie viename bute gyvenančias šeimas žiūrovams primins kasdienes namų situacijas, pakantumo ribas, kartų santykius. Filmo pristatyti atvyks ir pats režisierius. Festivalį užvers mūsų žiūrovams jau pažįstamo pasaulinio garso režisieriaus Alejandro Jodorowsky filmas „Nesibaigianti poezija“.

Su draudimo bendrove „If“ pristatomoje programoje „Viskas bus gerai“ žiūrovai turės galimybę išvysti nuotaikingus ir ryškiausius šių metų „Scanoramos“ filmus – Hannes Martin Holm „Gyveno kartą Uvė“, islandų režisierės Solveig Anspach prancūziška komediją „Meilė baseine“, Izraelio režisieriaus Asapho Polonskio juostą „Savaitė ir viena diena“, į festivalį atvykstančios režisierės Rachel Lang filmą „Baden Badenas“.

Europos kino grandai festivalio programoje bus pristatyti tokiais filmais kaip paskutinis Andrzejaus Wajdos kūrinys „Povaizdis“, brolių Dardenų drama „Nepažįstamoji“, Mia Hansen-Løve juosta „Ateitis“, B. Dumont sarkastiškieji „Seklieji vandenys“, ispano A. Serra istorinė drama „Liudviko XIV mirtis“.

Šalia jų įdomiai nuskambės jaunojo Europos kino balsas, atsivers įdomios retrospektyvų erdvės (Andrzej Żuławski ir Donatas Banionis). „Specialieji seansai“ atvers langą į kritikų už originalumą ir novatoriškumą itin vertinamą Naująjį Irano kiną.

Pirmą kartą „Scanoramoje“ bus pristatyta vizualiojo meno kūrėjo Deimanto Narkevičiaus kuruojama eksperimentinio kino programa „Tai nutiko čia“.

Ištvermingiausi kino žiūrovai naktį iš lapkričio 4 į 5 dieną galės praleisti stebėdami legendinį kritikų pripažinimą pelniusį Larso von Triero mini serialą „Karalija“, skirtą paminėti danų režisieriaus 60-mečiui.

Festivalyje tradiciškai vyks ir konkursinė programa „Naujasis Baltijos Kinas“, tradicinė programa „Europos kino akademijos nominantai ir laureatai 2015“. Festivalyje apsilankančioms šeimoms skiriama programa „Atsivesk mama ir tėtį“.

Šių metų programoje ir dvi lietuviškos dokumentinio kino premjeros – tai jau apdovanojimais tarptautiniuose festivaliuose įvertintas ir Europos kino apdovanojimų nominaciją pelnęs bendras Giedrės Žickytės ir Maites Alberdi darbas „Aš čia tik svečias“ bei Elžbietos Josadės trumpametražis debiutas „Dialogas su Josefu“.

Pristatyti savo filmų bei susitikti su „Scanoramos“ žiūrovais atvyks ir užsienio kūrėjai – daugelio A. Wajdos filmų prodiuseris Michalas Kwiecinskis, filmo „Tėvas“ režisierius Visaras Morina, britų režisierius Andrew Steggallas ir kiti. Industrijos renginyje „Scanoramos kryptys“ su kino mylėtojais meistriškumo dirbtuvėse susitiks aiškias kryptis savo kūryboje turintys vokiečių dokumentinio kino režisierė Ulrike Ottinger, portugalų režisierė Salomé Lamas bei animatorius Mauro Carraro.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet vyks lapkričio 3–20 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją