Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto, kurį rengia VšĮ „Architektūros fondas“, atidaryme miesto gyventojai galėjo ne tik sudalyvauti kėdučių gaminimo dirbtuvėse ir interaktyviame užsiėmime „Miesto žaidimas“, bet ir klausytis architektų Rolando Paleko ir Lino Tuleikio bei menininkės Evelinos Šimkutės diskusijų apie mažųjų Lietuvos miestelių viešosios erdvės pažinimą bei vystymą.

Pusės tonos ir šešių metrų aukščio inkilas

Renginio akcentu tapo daugiau nei pusę tonos sveriantis šešių metrų aukščio „kultūrinis inkilas“, įrengtas iš medžio masyvo ir vidaus nuotėkų surinkimo vamzdžių. Akis traukiantis objektas nepasiliko aikštėje, o iškeliavo kartu su projekto dalyviais į pirmąsias kūrybines dirbtuves Griškabūdyje.

"Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu"
Foto: Organizatorių archyvas

„Turime šio inkilo griaučius. Inkilas yra tarsi viešosios erdvės užuomazga. Visus kviečiame tuos griaučius aprengti, o koks bus drabužis, priklauso nuo mūsų visų“, – apie simbolinę „kultūros inkilo“ reikšmę aiškino projekto koordinatorė ir architektė Rasa Chmieliauskaitė.

Skatina kurti pačius

„Keliaujančių dirbtuvių formatas yra geras jau vien tuo, kad į geografinius kultūros pakraščius atneša geros kokybės „kultūrinius žaidimus“, žadinančius suprasti kūrybines bendruomenės galias. Tai – tas gerasis įvykių eksportas, galintis įkvėpti mažų miestelių žmones nesijausti mažais“, – pasakojo architektas L. Tuleikis.

Architektas esmine šio projekto savybe laiko provincialumo laužymą, nešant žinią, kad kiekvienas žmogus gali būti didis kūrėjas ir tiki, jog šis projektas gali leisti žmonėms patikėti, kad jie yra pajėgūs kurti savo aplinką.

"Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu"
Foto: Organizatorių archyvas

„Tai svarbus projektas, nes virš 90 procentų mus supančios aplinkos yra kuriama ne architektų rankomis. Mūsų pareiga – dalintis kokybiškos aplinkos kūrimo patirtimi, reikia tik fantazijos ir šiek tiek drąsos sulaužyti taisyklę“, – apie projektą pasakojo ne kartą jame dalyvavęs architektas R. Palekas.

Architektai aplankys 5 miestelius

Pagrindinė projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“ veikla – kūrybinės dirbtuvės – bus įgyvendinamos moksleivių vasaros atostogų metu, rugpjūtį. Šiais metais iš viso bus surengtos penkerios kūrybinės dirbtuvės, o vienų dirbtuvių trukmė pailgės iki 5 dienų.

"Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu"
Foto: Organizatorių archyvas

Architektai ir menininkai paskutinį vasaros mėnesį lankysis Griškabūdyje (rugpjūčio 1-5 d.), Antanave (rugpjūčio 7-11 d.), Kaltanėnuose (rugpjūčio 13-17 d.), Zibaluose (rugpjūčio 19-23 d.) ir Naujajame Obelyne (rugpjūčio 25-29 d.).

„Lietuva nėra tik trys didieji miestai. Mažieji miesteliai yra svarbi, deja, dažnai užmiršta dalis, kurioje ryškiausiai matomi šalies savitumai“, – teigė projekto kuratorius Justinas Kalinauskas.

Kodėl projektas vadinasi „Kvadratu“?

„Žodis „Kvadratu“ nurodo išplėstą projekto skvarbą ir komandos spektrą. Šiais metais projekte dalyvausiančius architektus papildys su viešąja erdve dirbantys menininkai bei akademinio lauko tyrėjai, kurie projektui suteiks analitinių įžvalgų, padės Keliaujančioms dirbtuvėms dar giliau pažinti miestelius ir jų problematiką“, – pasakojo J. Kalinauskas.

"Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu"
Foto: Organizatorių archyvas