Kaip savo kalboje pabrėžė Tiboras Navracsicsas: „Tai vienintelė knygų premija, skirta geriausiems perspektyviems autoriams iš visos Europos, nepaisant jų kilmės šalies ir kalbos. <...> Literatūra atveria protus, leisdama mums suartėti ir pažinti vienas kitą geriau, o tai dabar dar svarbiau nei kada nors anksčiau.“

Undinės Radzevičiūtės kūrinį „Žuvys ir drakonai“ kritikai vadina vienu geresnių pastarojo dvidešimtmečio romanų. Kūrinyje pasakojamos dvi istorijos, jas skiria erdvė, laikas ir situacijos, kuriose atsiduria veikėjai, o jungia Rytų ir Vakarų kultūros susidūrimas, difuzija. Pirmoje istorijoje atskleidžiama XVIII amžiaus europiečio svajonė pakeisti „tvarką“ visame pasaulyje. Antroje kalbama apie šiuolaikinį žmogų, norintį pabėgti į jau nebeegzistuojančią Kiniją.

Rašytojos knygos įtraukiamos į kūrybiškiausių, geriausių metų kūrinių sąrašus. Unikalus rašymo stilius, originali estetiškai išbaigta struktūra, koncentruota mintis U. Radzevičiūtei leidžia užimti savitą, aiškiai apibrėžtą vietą šiandienos literatūros tradicijoje.

Kiti šių metų nugalėtojai: Carolina Schutti (Austrija), Luka Bekavac (Kroatija), Gaëlle Josse (Prancūzija), Edina Szvoren (Vengrija), Donal Ryan (Airija), Lorenzo Amurri (Italija), Ida Hegazi Høyer (Norvegija), Magdalena Parys (Lenkija), David Machado (Portugalija), Svetlana Zuchova (Slovakija) ir Sara Stridsberg (Švedija). Laureatams premijos bus įteiktos birželio 23 d. Briuselyje vyksiančiose iškilmėse, kuriose dalyvaus už švietimą, kultūrą, jaunimą ir sportą atsakingas Europos Komisijos narys Tiboras Navračičius ir Europos Parlamento nariai.

ES literatūros premija siekiama atkreipti dėmesį į turtingą ir įvairų Europos šiuolaikinės literatūros kūrybinį potencialą, skatinti literatūros sklaidą Europoje ir raginti labiau domėtis kitų šalių literatūra.ES literatūros premiją gali gauti rašytojai iš ES programoje „Kūrybiška Europa“ dalyvaujančių šalių. Premijos vertus autorius nominuoja nacionalinės komisijos. Kiekvienam laureatui bus įteikta 5 000 eurų premija, taip pat jie skatinami teikti paraiškas gauti knygų vertimo finansavimą.

Pirmą kartą premijos įteiktos 2009 m. Nuo tol ES programų „Kultūra“ (2007–2013 m.) ir „Kūrybiška Europa“ (2014–2020 m.) lėšomis finansuotas 56 laureatų knygų vertimas į 20 kalbų. Finansavimas skirtas 203 vertimams.

2009 m. ES literatūros premija buvo įteikta Lietuvos rašytojai Laurai Sintijai Černiauskaitei už knygą „Kvėpavimas į marmurą“, o 2012 m. – rašytojai Giedrai Radvilavičiūtei už esė rinkinį „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“.