Operos „Lohengrinas“ spektaklis skiriamas J. Aleksai neatsitiktinai. 1969 m. būtent jis, anuomet trisdešimtmetis, drauge su režisiere Vlada Mikštaite parengė „Lohengrino“ pastatymą. Tai buvo R. Wagnerio muzikos sugrąžinimas į lietuviškąją sceną po daugelio metų pertraukos – dėl politinių priežasčių po karo Lietuvoje ne tik R. Wagnerio, bet ir apskritai vokiškosios-austriškosios tradicijos operos buvo itin retai statomos.

Anuomet jis buvo jaunas ir perspektyvus Akademinio operos ir baleto teatro dirigentas, ne taip seniai grįžęs iš aspirantūros studijų Leningrado konservatorijoje pas legendinį profesorių J. Mravinskį.

Teatre pradėjo dirbti 1965 m. Pirmas savarankiškas J. Aleksos pastatymas buvo C. Orffo „Gudruolė“ drauge su V. Mikštaite. Vėliau buvo operų – V. Klovos „Du kalavijai“, R. Wagnerio „Lohengrinas“, A. Rubinšteino „Demonas“, Ch. Gounod „Faustas“, S. Moniuszkos „Halka“ – bei P. Čaikovskio baleto „Miegančioji gražuolė“ pastatymai. 1973 – 1974 m. J. Aleksa tobulinosi Vienos muzikos ir teatro meno akademijoje (jo pedagogai buvo H. Swarowsky ir C. Österreicheris), o grįžęs 1975 m. tapo OBT vyriausiuoju dirigentu. Juo J. Aleksa buvo iki pat 2000 m., išskyrus 1990 – 1994 m. pertrauką, kai maestro buvo Slovakijos nacionalinio teatro Bratislavoje operos vyriausiasis dirigentas. Grįžęs ėjo teatro meno vadovo pareigas, su kitais dirigentais parengė operų ir baletų premjerų. Buvo Lietuvos muzikos akademijos (dabar LMTA) profesorius, nuo 2003 m. sausio iki mirties – LNOBT vyriausiasis dirigentas. 2003 m. Jonas Aleksa buvo apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.

Jonas Aleksa
Foto: LNOBT

LNOBT be minėtų spektaklių parengė operų – G. BizetKarmen“, V. Barkausko „Legenda apie meilę“, G. Puccini „Madam Baterflai“, G. Rossini „Sevilijos kirpėjas“, E. Balsio „Kelionė į Tilžę“, J. F. Halevy „Žydė“ ir kitų, operečių – J. Strausso „Šikšnosparnis“ ir „Vienos kraujas“, F. Leharo „Linksmoji našlė“, baletų – R. Ščedrino „Ana Karenina“, S. Prokofjevo „Romeo ir Džuljeta“ bei „Pelenė“, B. Bartoko „Stebuklingas mandarinas“, J. Gruodžio „Jūratė ir Kastytis“, A. Šenderovo „Mergaitė ir mirtis“, R. Rekašiaus „Aura“, L. Minkaus „Don Kichotas“, E. Balsio „Eglė žalčių karalienė“, P. Čaikovskio „Spragtukas“, K. Chačaturiano „Čipolinas“, M. Theodorakio „Graikas Zorba“ pastatymų premjeras.

Jono Aleksos jubiliejui skirtą spektaklį „Lohengrinas“ diriguos Robertas Šervenikas. Taip pat dainuos Inesa Linaburgytė, Dainius Stumbras, už Karaliaus vaidmenį „Operos Švyturį“ pelnęs Tadas Girininkas, Vytautas Bakula, Vladas Bagdonas, Rafailas Karpis, Vytautas Kurnickas, Arūnas Malikėnas. Spektaklio pradžia 18 val.