Šiemet 80 - ties metų jubiliejų švęsiantis ilgametis Jaunimo teatro aktorius Rimgaudas Karvelis – unikali asmenybė. Didžiuoju teatro metraštininku vadinamas aktorius net ir sulaukęs garbingo amžiaus žavi savo energija, aštriu humoro jausmu ir dideliu noru įamžinti teatro istoriją. Praėjusią savaitę įvyko pirmoji, bet dar slapta filmo „Valstybinio jaunimo teatro Metraštis (1985 – 1995 m.)“ peržiūra, po kurios R. Karvelis lengviau atsikvėpė. Trečiąją metraščio dalį R. Karvelis kūrė kartu su operatoriumi ir montažo režisieriumi Vidmantu Gaigalu bei filmo montuotoju Deiviu Sarapinu. Aktorius neslėpė kad šios dokumentinės juostos kūrimas buvo sunkiausias.

„Trečiąjį teatro gyvavimo dešimtmetį įvyko daugybę pokyčių. Po režisierės Dalios Tamulevičiūtės pasitraukimo, teatro direktoriai keitėsi net 6 kartus. Lietuvoje vyko nepriklausomybės atkūrimas, teatrui reikšmingos gastrolės į JAV – visą tai reikėjo sudėti į valandos trukmės metraštį“, – kalbėjo dokumentinio filmo režisierius ir scenarijaus autorius R. Karvelis.

Naujame filme žiūrovai pamatys ištraukas iš spektaklių „Dėdė Vania“ (rež. E. Nekrošius, 1986 ), „Čia gyvena žmonės“ (rež. R. Tuminas, 1986), „Duokiškis“ (rež. A. Latėnas, 1987), „Anarchisto mirtis“ (rež. R. Vilkaitis, 1990), „Nosis“ (rež. E. Nekrošius, 1991) „Lošėjai“ (rež. H. Glen, 1993) ir kt. Taip pat bus galima išvysti garsius Jaunimo teatro aktorius Kostą Smoriginą, Gediminą Storpirštį, Rolandą Kazlą bei buvusį literatūrinės dalies vedėją Juozą Pocių, besidalijančius mintimis apie teatrui reikšmingą laikotarpį.

R. Karvelis prisipažino, kad dar studijuodamas vaidybą, o vėliau dirbdamas teatre vedė užrašus, kuriuose rašydavo vaidinusių aktorių, režisierių, scenografų pavardes bei įdomesnes repeticijų metu pasakytas replikas. Išsaugoti dienoraščiai padėjo teisingai sudėlioti istoriografinius teatro faktus.

Praėjusį kartą kalbinti teatrologai trečioje filmo dalyje nepasirodys. R. Karvelio nuomone, teatrologai pernelyg daug kalba. „Dažnai ne tai, ko man reikia, o paskui pyksta, kad panaudojau tik dvi minutes iš to, ką jie kalbėjo. Bet aš kitaip negaliu. Filmas ne guminis“, – dėsto aktorius.

Paklaustas iš kur tiek valios ir jėgų Jaunimo teatro metraštininkas atsako: „Gyvenu iš optimizmo ir į grabą eiti dar nesiruošiu“. R. Karvelis pažada ateityje sukurti du papildomus filmus, kuriuose būtų jau minėtų teatrologų istorinės įžvalgos ir Jaunimo teatro gastrolės Lietuvoje bei užsienyje. Tiems dalykams, pasak autoriaus, reikalingas atskiras dėmesys.

Kiti teatro dienos renginiai:

10 val. spektaklis – ekskursija „Ekspedicija į teatro vidų“.

Aktorė Aušra Pukelytė lydės Vilniaus globos namų auklėtinius į paslaptingą kelionę po teatrą, kurioje jie susipažins su teatro istorija ir patirs daugybę nuotykių. Vaikai turės galimybę pamatyti kur laikomos dekoracijos, kaip dirba šviesų bei garso režisieriai ir patys pabuvoti grimo, persirengimo kambariuose. Visur jų laukia malonios staigmenos.

12 val. atvira spektaklio „Raganiukė“ repeticija.

Režisierius Evaldas Jaras ir gausi aktorių kūrybinė komanda ruošiasi balandžio 6, 7 dienai, kuomet didžiojoje teatro scenoje susirinks būrys vaikų į spektaklio „Raganiukė“ premjerą. Vaikai išvys pagal rašytojo Otfrydo Proislerio knygos motyvus sukurtą istoriją apie geros širdies jauną raganiukę, kuri klausydama vyresnių raganų nurodymų bandys tapti tikra ragana. Tik teatro dienos proga režisierius sutiko trumpam įsileisti smalsuolius pasižiūrėti kaip aktoriai ruošiasi spektakliui.

14val. pjesės „Rožės vonioje arba ką jūs čia veikiate?“ skaitymas.

Aktorius Nerijus Gadliauskas šį pavasarį susidomėjo rusų režisieriaus ir dramaturgo Vadimo Šmeliovo dviejų veiksmų romantine situacijų komedija. Aktorius kartu su teatro kolegomis kviečia dalyvauti improvizuotame pjesės skaityme.

18 val. Valstybinio jaunimo teatro METRAŠTIS (1985 – 1995 m.), 3 dalis.

Ilgametis teatro aktorius Rimgaudas Karvelis Tarptautinės teatro dienos proga paruošė trečiąją dokumentinio filmo apie Jaunimo teatrą dalį . Aktorius naudoja neįkainojamą asmeninę archyvinę medžiagą. Naujoje juostoje žiūrovai išvys 1985 – 1995 m. teatro istorijos laikotarpį . Tęsiamas pasakojimas apie režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklius, pirmąsias gastroles į užsienio šalis ir neišvengiamus pokyčius Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

19.30 val. „SOLO ansamblio“ koncertas

Jaunimo teatro aktorius Sergejus Ivanovas kartu su teatro ATVIRAS RATAS aktoriais Justu Terteliu, Vytautu Leistrumu, Jonu Šarkumi ir Giedriumi Kiela susijungė į „Solo ansamblį“ ir žada atlikti savitus, kaskart naujai suskambančius kūrinius. Kūriniai atliekami lietuviškai. Daugiausiai tai grupės narių, jų draugų tekstai. Muzika klausymui, muzika šokiui, muzika protui ir muzika sielai.