Istorijas pasakos, žais ir rimtomis temomis apie meilę, nesantaiką ir net priklausomybę nuo maisto su vaikais kalbėsis aktoriai Viola Klimčiauskaitė, Benita Vasauskaitė bei Jonas Šarkus. Muziką sukūrė Vytautas Leistrumas. Dailininkės Lauros Luišaitytės iniciatyva prisimintas šešėlių teatras.

„Apie meilę, karą ir kiškio kopūstus“ – pokalbis su vaikais apie dalykus, kurie ne tik prajuokina

Artėjant premjerai režisierius Aidas Giniotis sakė: „Dar vaikystėje skaičiau šias pasakas, kurios savo gilumu, jautrumu palietė mano širdį ir liko atmintyje. Knygos leidimas kartotas ne kartą, todėl neskaičiusių šio kūrinio turbūt nėra. Pagalvojome, kad šias pasakas, žaidimo forma, vertėtų perkelti į teatro sceną. Ir Keistuolių teatrui ir Atviram ratui būdinga, kad kurdami spektaklį artistai ieško, žaidžia, o aš, kaip režisierius, sudedu akcentus, atrenku tai, kas vertinga. Dirbome nenumatę terminų, nestandartiškai. Tokia kūrybos laisvė brangi, nes nėra „bėgimo pagal planą“. Pasirinkome 4 pasakas, kuriose rašoma apie meilę, karą ir kiškio kopūstus. Nepavadinome spektaklio „Pasakomis apie gėles“, nes iš tiesų tai yra pasakos apie žmones, apie jų jausmus, tarpusavio mūšius, meilę ir net… priklausomybę nuo maisto. Nėra vieno pagrindinio veikėjo, visi – lygiaverčiai. Aktoriai kuria po kelis skirtingus personažus, pasakoja įvairias istorijas. Spektaklis – tai tarsi žaisminga kelionė į įvairias šalis: Prancūziją, Persiją, Japoniją… Kartais pasakos panašesnės į legendas ar sakmes, todėl dar nežinia, kaip jų, sakyčiau, tragizmas derės su humoru ir žaidimu, tai tapo mums iššūkiu. Tai nebus „visai šeimai“ skirtas pramoginis vaidinimas. Visai mažučiams vaikams gali būti ir nesuprantamų dalykų, nes šiose pasakose yra alegorijų, todėl orientuojamės į žiūrovus nuo 5-erių metų.“

Kompozitorius Vytautas Leistrumas: „Kaip ir visuose savo spektakliuose, taip ir šiame muzikai skyrėme daug dėmesio. Ieškojome, klausėmės įvairių tautų muzikos. Muziką siūlė ar kūrė ir aktoriai. Dainuojamuosius tekstus išvertėme į tą kalbą, kurioje šalyje vyksta pasakos veiksmas. Taigi žiūrovai greta lietuvių girdės japonų, persų, prancūzų kalbas.“

Aktorė Benita Vasauskaitė: „Kuriant naują spektaklį visada yra neaiškumų, net iššūkių. Kol nesuvaidini publikai, iki galo nežinai, kurie sprendimai, vertinimai, prisitaikymai bus paveikūs. Anos Saksės pasakos nėra „vaikiškos“. Patinka autorės drąsa kalbėtis su vaikais apie dalykus, kurie ne tik prajuokina – apie meilę motinai ir moteriai, apie netektį ir išdavystę…“

„Apie meilę, karą ir kiškio kopūstus“ – ketvirtas naujas teatro Atviras ratas spektaklis šį sezoną. Nuo 2004 metų veikiančios teatro repertuare iš viso yra keturiolika vaidinimų, orientuotų į skirtingo amžiaus žiūrovų grupes. Režisierius Aidas Giniotis: „Kiekvienas Atviro rato narys gali eksperimentuoti tiek, kiek leidžia talentas, noras ir mūsų finansinė padėtis. Laikomės to paties kūrybos principo, kuriuo vadovaudamasis teatras Atviras ratas ir pradėjo kurti. Išskirčiau dvi kryptis mūsų teatre: laisva aktorių iniciatyva (pavyzdžiui, ši premjera) ir pagal autorinę dramaturgiją kuriami spektakliai – tarkime, Ievos Stundžytės „Ofelijos“, Justo Tertelio „1/3 gyvenimo“. Svarbu nestovėti vietoje, ieškoti ir keistis.“

Ana Saksė „Pasakas apie gėles“ parašė 1966 metais. Knygoje 33 istorijos, kurias galima vadinti jausmų pasakomis. Renata Zajančkauskaitė, išvertusi „Pasakas apie gėles“ dar 1969 metais, apdovanota Latvijos Trijų žvaigždžių ordinu.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją