Laukiamiausia knyga – apie Jeruzalę

Istorinių knygų mėgėjų laukia didelė staigmena. Leidyklos „Tyto alba“ stende jie ras didžiulį veikalą, kurio autorius, britų istorikas Simonas Sebagas Montefiore. Lietuvoje puikiai žinomos jo knygos „Stalino jaunystė“ ir „Stalinas: Raudonojo caro dvaras“ (2004-aisiais laimėjusi British Book Awards Metų istorinės knygos titulą), be to, jis buvo 2009 metų Vilniaus knygų mugės svečias.
Šiais metais knygų mugėje rasite naujausią S. S. Montefiore knygą – „Jeruzalė: miesto biografija“ (vertė Laimantas Jonušys).

Pasakodamas Jeruzalės istoriją nuo seniausių laikų iki šių dienų, remdamasis gausybe šaltinių, autorius apžvelgia ir platesnę erdvę – kaip kilo ir žlugo imperijos, kaip kirtosi jų keliai, kaip gimė, plėtojosi ir konfliktavo trys tikybos.

Pasakojime apie Šventąjį miestą ir Šventąją žemę pateikiama ir nemažai dramatiškų gyvenimo istorijų – monarchų, karvedžių, maištininkų, religinių lyderių, šventųjų. Čia daug kilnių bei tragiškų meilės ir neapykantos sankirtų, daug skirtingų kelių, kuriais žmonės per amžius siekė patekti į šį nepaprastos traukos miestą. Politinis, bet kartu ir religinis konfliktas dėl Jeruzalės ir šiandien tebėra pasaulio dėmesio centre – apie tai knygoje pasakojama šioje knygoje, nuosekliai atskleidžiant gilias nesantaikos šaknis.

Pasak šios knygos vertėjo Laimanto Jonušio, „Jeruzalė“ – didžiausia kada nors jo versta knyga, ir po tokios sudėtingo kūrinio vertėjui norisi „pailsėti“ imantis grožinės literatūros.

Vienintelė. Eugenija Pleškytė

„Už jos lieka didžiulė paslaptis“, – tokiais teatro korifėjaus Eimunto Nekrošiaus žodžiais baigiasi „Lietuvos ryto“ žurnalistės Birutės Vyšniauskaitės ir televizijos režisieriaus Valdo Babaliausko sukurtas dokumentinis filmas „Savi keliai“ apie iškilią teatro ir kino aktorę Eugeniją Pleškytę.
Šį savaitgalį savo rankose laikysite Birutės Vyšniauskaitės knygą apie legendinę aktorę – „Vienintelė. Eugenijos Pleškytės laikas“.
 
Mintis įamžinti sudėtingo likimo ir išskirtinio talento aktorės kelią B. Vyšniauskaitei kilo 2009 m. rengiant interviu apie Joną Pleškį, E. Pleškytės brolį, 1961 m. pasitraukusį į Vakarus. Taip buvo sukurtas filmas, o vėliau atsirado idėja rašyti knygą, nes, anot autorės, „dar daug paslapčių liko už kadro“. (Filmą galėsite pamatyti mugėje vasario 22 d. 16 val. Knygos kino salėje, čia bus pristatyta ir B. Vyšniauskaitės knyga).

Į knygą sudėti pačios E. Pleškytės prisiminimai, dienoraščio fragmentai, jos šeimos narių liudijimai. Apie ją pasakoja kartu dirbę aktoriai A. Šurna, K. Smoriginas, V. Petkevičius, R. Adomaitis, J. Budraitis, režisieriai A. Puipa, G. Lukšas, R. Tuminas, E. Nekrošius, teatrologė I. Aleksaitė, kino kritikės G. Arlickaitė ir I. Keidošiūtė, kiti E. Pleškytės bičiuliai ir amžininkai. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis iš asmeninio E. Pleškytės archyvo bei Teatro, muzikos ir kino muziejaus fondų.

„Erškėčių paukščių" autorė savo autobiografijoje prisimena ir Lietuvą

Gausūs australų rašytojos Colleen McCullough kūrybos gerbėjai apsidžiaugs jos autobiografinių esė knyga „Atsiminimai be nuobodybių“ (vertė Gabrielė Gailiūtė) . Milijoniniais tiražais visame pasaulyje leidžiamo romano “Erškėčių paukščiai” autorei pavaldus bet koks žanras – ji rašo istorinius romanus, detektyvus, meilės romanus, yra išleidusi net kulinarijos knygą. Tačiau apie pačios rašytojos gyvenimą iki šiol žinojome išties nedaug. „Atsiminimai be nuobodybių“ kilstelės paslapties skraistę, nes prie jau įveiktų žanrų autorė pridėjo ir autobiografiją. Tiesa, ne visai tipišką.

Šioje autobiografijoje skaitytojas sužinos C. McCullough versiją, kodėl Jėzus Kristus buvo nukryžiuotas, ką rašytoja mano apie populiarų serialą “Midsomerio žmogžudystės”, apie laiko prigimtį, pavydą, Shakespeare’ą. Ji svarsto apie tai, kokiomis savybėmis pasižymi katės, kokias savo parašytas knygas ji labiausiai mėgsta, prisimena ir savo viešnagę 2005 m. Vilniaus knygų mugėje. Ir, žinoma, pasakojama apie savo gyvenimą: sudėtingi ir neretai sukrečiantys santykiai su tėvais, brolio tragedija, darbas ir kūryba – dalykai, nulėmę Colleen McCullough likimą, gyvenimo būdą ir charakterį.

Tahiras Shahas mugėje pristatys naujausią savo romaną

Šiųmetės knygų mugės svečio afganų kilmės britų rašytojo, keliautojo ir dokumentinių filmų kūrėjo Tahiro SHAHO istorinis romanas „Timbuktu“ taip pat pirmiausia pasieks tuos skaitytojus, kurie apsilankys Litexpo parodų centre. Šeštadienį 13 val. salėje 5.1 pats autorius pristatys lietuvių kalba išleistas knygas „Kalifo rūmai“, „Tūkstančio ir vienos nakties šalyje“ ir naujausiąją – „Timbuktu“ (visas knygas vertė Rasa Drazdauskienė).

Apie savo istorinį romaną „Timbuktu“ Tahiras Shahas viename interviu yra pasakęs: „Knyga, kurią laikote rankose, – tai pasakojimas apie neabejotinai vieną didingiausių visų laikų išlikimo istorijų.“ „Timbuktu“ – tikrais faktais paremta knyga apie „Afrikos miestą, pastatytą iš gryno aukso“, apie bergždžius keliautojų bandymus pasiekti šį miestą–svajonę ir apie žmogų, kuriam tai iš tiesų pavyko – jauną, neraštingą Amerikos jūreivį Robertą Adamsą. Šiame romane T. Shahas su nepakartojamu humoru, išmintimi ir aistra atgaivina anų laikų aukso ieškotojus persekiojusią beprotybę ir pasakoja vieną iš didžiausių visų laikų meilės istorijų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją