Koncerto puošmena – kviestinio festivalio kompozitoriaus Georgo Friedricho Haaso Smuiko koncertas, kurio pasaulinę premjerą E. Kovačičius atliko prestižinėje Vienos „Musikverein“ salėje. Kitas siurprizas visiems melomanams – Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui pirmą kartą diriguos Robertas Šervenikas.

Pasak „The Daily Telegraph“, Ernsto Kovačičiaus meistriškumas „pranoksta instrumento valdymo techniką“. Jo išgaunamas garsas „galingas ir švyti it sidabras, muzikalumas neaprėpiamas, o intelektinė nuovoka nepaprastai gili.“ E. Kovačičius griežia 1754 m. pagamintu Guadagnini smuiku, kuris suteikia solisto grojimui ypatingos spalvos. Įkvėpimo Ernstas Kovačičius semiasi Vienoje – mieste, kur tradicijos ir naujovės kuria inspiruojančią įtampą.

E. Kovačičius – dažnas svečias Europos šalių ir JAV scenose. Pastaruoju metu jis koncertavo su Vienos filharmonijos ir Vienos simfoniniu orkestrais, Roterdamo filharmonijos orkestru, Čekijos filharmonijos ir Prahos simfoniniu orkestrais, Nyderlandų radijo filharmonijos orkestru, Detroito, Budapešto ir Tivolio simfoniniais orkestrais, taip pat – su Berlyno, Bavarijos, Eseno ir Šiaurės Vokietijos radijo simfoniniais orkestrais.

E. Kovačičius kviečiamas į įvairius festivalius ir kitus muzikinius renginius, tokius kaip „BBC Proms“, Edinburgo, Berlyno, Vienos ir Zalcburgo festivaliai. Pastaruoju metu E. Kovačičius vis dažniau stoja ir prie dirigento pulto, nuo 2007–ųjų jis yra Vroclavo kamerinio orkestro „Leopoldinum“ meno vadovas.

E. Kovačičiaus repertuaras platus: jis yra atlikęs visus ryškiausius baroko, klasicizmo ir romantizmo epochų kūrinius smuikui, o greta – mielai bendradarbiauja su daugeliu šių dienų kompozitorių.

G. F. Haaso Koncerto smuikui premjerą 1998 m. E. Kovačičius drauge su Heinricho Schiffo diriguojamu Austrijos radijo simfoniniu orkestru griežė garsiojoje Vienos „Musikverein“ salėje. Vėliau šis kūrinys, griežiamas E. Kovačičiaus, apkeliavo daugelį didžiųjų Europos scenų ir atvyksta į Vilnių jau kaip laiko patikrinta naujosios muzikos klasika.

Taip pat šiame koncerte skambės Vytauto Laurušo Simfonijos Nr. 4 premjera ir naujausias G. F. Haaso kūrinys simfoniniam orkestrui „Tetraedrite“, kurio premjera įvyko visai neseniai – rugsėjo 13-ąją Austrijoje. Kūrinys buvo užsakytas festivalio „Klangspuren“ ir Alpėse įsikūrusio Schwazo miesto salės atidarymui. Grojo Insbruke reziduojantis Tirolio simfoninis orkestras, diriguojamas Wen-Pin Chieno.

Visa antroji koncerto dalis skirta naujausiam teatralizuotam Algirdo Martinaičio opusui „Summa“, kuriame dalyvaus – ne tik dainuos, bet ir vaidins – žinomi lietuvių dainininkai su Asmik Grigorian priešaky ir choras „Jauna muzika“. Algirdas Martinaitis šį stambios apimties kūrinį rašė pagal įvairius tekstus – Apreiškimo šv. Jonui, George’o Orwello ir kitų autorių. Į sceninius akibrokštus ir teatrališkumą linkęs kompozitorius sako, kad „Summa“ konkrečiai šiuo atveju – „tai mano pasikartojančių muzikinių minčių, temų suma. Kita prasme, „Summa“ – šventadienio iškilmingos giedotinės mišios parapijai. Kadangi šv. Gaidos festivalis turi nemažą savo „parapiją“, tai pasinaudodamas šia proga...“

„Solistai „Summoje“ yra neįvardyti personažai, „pasiskolinę“ kai kurias kostiumų detales iš spektaklių dramos teatrui, kuriems rašiau muziką, o kostiumus ir scenografiją kūrė Jonas Arčikauskas.“

Beje, 18 val. Kongresų rūmuose vyks prieškoncertinis susitikimas su Algirdu Martinaičiu.

Paskutinė A. Martinaičio „Summos“ dalis „Ite, missa est“ (Eikite, mišios pasibaigė) simboliškai užbaigs ir visą šių metų „Gaidos“ festivalį. Aišku, jei neminėtume lapkritį laukiančio „pofestivalinio“ koncerto su Gavino Bryarso ansambliu.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)