Retas kaunietis žino, kad prie Zoologijos sodo stovinčios stelos sovietmečiu iš tikrųjų turėjo papuošti Tado Ivanausko muziejaus Laisvės alėjoje fasadą. Jas numatyta pritvirtinti juostoje, kurioje dabar yra užrašas.

Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje valdžios užsakymu dekoratyvinį frizą „Fauna“ iš septynių dalių sukūrė skulptorius Rimantas Šulskis. Keturias bronzines stelas jis išliejo, o kitos trys, likę gipse, dingo.

Menotyrininkai sako, kad užbaigti darbą R. Šulskiui buvo trukdoma specialiai – jo sovietinė valdžia nemėgusi.

„Kalbėjau tada dar su pačiu R Šulskiu, jis man pasakojo, kas jam sutrukdė, kad vis dėlto tos stelos atsidurtų ant T. Ivanausko muziejaus fasado. Jos buvo labai nepagarbiai, visiškai neapgalvotai nutrenktos prie zoologijos sodo, į pakelę“, – teigė menotyrininkė Violeta Jasevičiūtė.

Yra duomenų, kad gipsines stelas saugo kaunietis akademikas. Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba pritarė, kad stelas reikia užkelti ant muziejaus fasado, tik kiek – ar visas septynias, ar tik jau išlietas keturias – nesutarė. Projektą ketinantis rengti architektas sako, reikėtų atkurti visą frizą.

„Manau, tai turėtų būti tikrai geriau nei keturios, nes vis tik ta 1970–1980 metų modernizmo tradicija reikalauja vieningo sprendimo. Ne veltui architektas Alfonsas Keturka sukomponavo šitaip savo fasadą“, – teigė architektas Gintaras Balčytis.

Tuo metu kai kurie specialistai sako abejojantys gipse esančių stelų menine verte, o ir jas išlieti esą būtų brangu.

Kūrinius ant muziejaus fasado pasiūlęs grąžinti medikas Giedrius Andziukevičius sako ieškosiąs dingusių stelų. Lėšų joms ant fasado užkelti bus prašoma iš savivaldybės, Kultūros ministerijos, privačių rėmėjų.